StoryEditor
Prawo
21.10.2022 00:00

Nawet 2 mln zł kary za promowanie zabiegów z kwasem hialuronowym; zmiany prawne

Z początkiem 2023 r. mocy prawnej nabiorą nowe przepisy dotyczące reklamowania wyrobów przeznaczonych do użytkowania specjalistycznego, np. wypełniaczy zawierających kwas hialuronowy. Za złamanie przepisów grozić będą wysokie kary.

Reklama w branży medycznej, a zwłaszcza produktów i zabiegów medycyny kosmetycznej, zawsze obwarowana była wieloma obostrzeniami; od 2023 r. dołączy do nich ustawa o wyrobach medycznych z 7 kwietnia 2022 r., której część obowiązuje już od marca 2022 r. Najbardziej interesująca dla przemysłu kosmetycznego zmiana dotyczy reklamowania wyrobów przeznaczonych do użytku przez profesjonalistów, a więc między innymi implantów, wypełniaczy, nici, laserów paramedycznych czy innych produktów, korzystanie z których lub/i zakup wymaga odpowiednich szkoleń, dyplomów czy licencji.

Według wchodzących w życie przepisów komunikaty reklamowe adresowane do publicznej wiadomości nie mogą obejmować produktów „przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy”. Reklama również nie może „wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby, lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują taki zawód”, a więc aktorów, modeli czy nawet prawdziwych lekarzy czy kosmetologów.

Ograniczenia dotyczyć będą również reklamy działalności gospodarczej związanej z wykorzystywaniem produktów opisanych w ustawie, promowania ich w trakcie kontaktu z klientami i klientkami, oraz innych form reklamy (sponsoring targów, pokazów, kongresów, konferencji, gal).

Zgodnie z art. 103 ustawy, za sporządzenie reklamy w sposób sprzeczny z obowiązującymi od stycznia 2023 r. przepisami, grozi kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Przewiduje się okres przejściowy, który pozwoli reklamodawcom już rozpowszechniającym niespełniające przepisów komunikaty skorygować je do 30 czerwca 2023 r.

Czytaj także: Kolejne substancje zakazane do stosowania w suplementach diety

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. maj 2025 12:04