StoryEditor
Prawo
30.10.2017 00:00

Prace nad zakazem handlu w niedziele przyspieszają

Drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele odbędzie się 9 listopada - podaje nieoficjalnie PAP. Oznacza to przyspieszenie prac nad ustawą.

Przypomnijmy, że zgodnie z wewnętrznym harmonogramem prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, drugie czytanie miało odbyć się dopiero w grudniu. W liczącej 14 punktów agendzie temat zakazu handlu w niedziele znalazł się na samym końcu. Komisja zaplanowała rozpatrzenie sprawozdania podkomisji ds. rynku pracy o projekcie ustawy ograniczającej niedzielny handel dopiero na ostatni miesiąc w roku. Tymczasem sprawozdanie zostało przyjęte już w miniony czwartek, 26 października.

Zakaz handlu w niedziele ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2018 r. Sklepy zamknięte będą w pierwszą, trzecią i piątą niedzielę w miesiącu, a otwarte - w drugą i czwartą (chyba, że przypadnie wtedy święto). Handel pozostanie dozwolony także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy. Oprócz tego przewidziano 23 wyłączenia podmiotowe, m.in. dla stacji paliw i aptek. Tak będzie wyglądał niedzielny handel, jeśli ustawa przyjęta zostanie w obecnym kształcie, czyli z 10 poprawkami przegłosowanymi w sejmowej podkomisji i ok. 20 wprowadzonymi w komisji.

Związek zawodowy NSZZ "Solidarność" naciska na Prawo i Sprawiedliwość, aby posłowie tego ugrupowania zdecydowali się na wprowadzenie podczas drugiego czytania poprawek rozszerzających zakaz handlu na kolejne niedziele. Szef "S" Piotr Duda w miniony piątek bezpardonowo zaatakował PiS w trakcie konferencji prasowej. Jak stwierdził Duda, aktualny projekt ustawy "jest wyłącznie projektem PiS", a wprowadzone przez posłów poprawki to "głęboka rysa" na współpracy pomiędzy związkiem a partią. Posunął się nawet do stwierdzenia, że związkowcy zostali przez Prawo i Sprawiedliwość "oszukani".

W niedzielę w TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker zapowiedział, że podczas dalszych prac nad projektowaną ustawą uda się "wypracować taką formułę w sprawie niedziel wolnych od handlu, która będzie miała duże poparcie w społeczeństwie". Nie doprecyzował jednak, czy są szanse na rozszerzenie zakazu na kolejne niedziele.

- Do końca będziemy debatować i szukać najlepszych rozwiązań. (...) Zapewniam, że do czasu, kiedy te rozwiązania ukończą swój parlamentarny bieg, będziemy dyskutować ze wszystkimi środowiskami na ten temat i wypracujemy taką formułę, która będzie miała bardzo duże poparcie w społeczeństwie - powiedział Szefernaker, dodając, że PiS "jest partą konsensusu".

Jeśli projekt ustawy nie zostanie zmieniony, w 2018 r. czeka nas 28 niedziel z zakazem handlu oraz 24 niedziele handlowe.

wiadomoscihandlowe.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 12:11
Wycofanie suplementu diety z rynku – Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tabletkami z propolisem
Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektor Sanitarny informuje o dobrowolnym wycofaniu z rynku jednej serii suplementu diety Propolis Forte przez producenta Farmina sp. z o.o. Powodem decyzji jest podejrzenie zanieczyszczenia produktu fragmentami metalu.

Producent suplementu diety Propolis Forte w opakowaniu zawierającym 30 tabletek o smaku pomarańczowym podjął decyzję o wycofaniu serii oznaczonej numerem 47520, której data ważności to lipiec 2027 roku. Firma Farmina sp. z o.o. poinformowała o tym fakcie odpowiednie organy oraz swoich odbiorców, podkreślając, że decyzja ma charakter prewencyjny i wynika z troski o bezpieczeństwo konsumentów.

Decyzja o wycofaniu została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowej analizy procesu produkcyjnego w zakładzie w Myślenicach. Analiza wykazała, że nie można wykluczyć ryzyka obecności fragmentów metalu w produkcie. W związku z tym producent zaleca natychmiastowe zaprzestanie spożywania suplementu pochodzącego z wycofanej serii.

Proces wycofania jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które zapewniają, że wszystkie działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konsumenci, którzy zakupili produkt z numerem serii 47520, powinni skontaktować się z punktem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości zwrotu lub wymiany.

Farmina sp. z o.o. przypomina o konieczności dokładnego sprawdzania oznaczeń produktów i podkreśla, że pozostałe serie suplementu Propolis Forte nie są objęte wycofaniem. Szczegóły dotyczące sprawy można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w komunikatach wydanych przez producenta.

Czytaj także: Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt nielegalnych suplementów z wyciągiem z konika morskiego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 10:42
Sprzedawcy podrobionych kosmetyków m.in. Chanel i Dior zatrzymani na Pomorzu
Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskiefanpage Targowisko Bakalarska

Policja zatrzymała w okolicach Gdańska i Wejherowa sześć osób, handlujących podrobionymi kosmetykami i perfumami takich marek, jak Dior, Chanel, Armani czy YSL. Ich sprzedaż była prowadzona przez internet.

O sprawie poinformowała w ostatni wtorek Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wyjaśniając, że śledztwo prowadzone jest przeciwko grupie przestępczej, sprzedającej w sieci podrobione kosmetyki. Zabezpieczono ok. 8 tys. sztuk podrobionych kosmetyków oraz perfum topowych marek, których wartość oszacowano na prawie 3 mln zł.

Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskie, przy wykorzystaniu fikcyjnych danych nadawców

Jak wyjaśniła prokuratura w komunikacie, 27 listopada 2024 roku "funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni na polecenie prokuratora dokonali przeszukania, wcześniej wytypowanych, magazynów na terenie powiatu wejherowskiego oraz gdańskiego".

Oprócz kosmetyków śledczy zabezpieczyli również urządzenia, wykorzystywane do wydobywania kryptowalut w postaci 25 komputerów o łącznej wartości 100 tys. zł. 

Zaledwie miesiąc wcześniej pomorska policja zabezpieczyła 40 ton podróbek chemii gospodarczej z Niemiec.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. grudzień 2024 10:02