StoryEditor
Prawo
06.12.2022 00:00

Procter&Gamble zapłaci 8 mln dolarów w ramach ugody dotyczącej benzenu

Według raportów Top Class Action, Procter & Gamble wypłaci 8 milionów dolarów w ramach ugody mającej na celu rozwiązanie roszczeń dotyczących produktów w aerozolu zawierających benzen. Następuje to po wycofaniu przez firmę tych produktów w listopadzie 2021 r.; w tym czasie firma nie otrzymała żadnych zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych po zastosowaniu tych produktów.

Firma Procter & Gamble (P&G) zgodziła się zapłacić 8 milionów dolarów w ramach ugody mającej na celu rozwiązanie roszczeń w związku z wycofaniem produktów w aerozolu, które zawierały benzen, znany czynnik rakotwórczy. Po tym wycofaniu nastąpiło kilka pozwów zbiorowych, twierdząc, że konsumenci nie kupiliby produktów w aerozolu, gdyby wiedzieli, że mogą narazić ich na działanie benzenu, znanego czynnika rakotwórczego.

Powodowie w skonsolidowanej sprawie domagali się zwrotu pieniędzy za zakupione produkty w aerozolu P&G oraz odszkodowania za fałszywą reklamę, donosi Top Class Action. Zgodnie z warunkami ugody Procter & Gamble, powodowie mogą otrzymać płatność gotówkową na podstawie liczby zakupionych produktów i przedstawienia dowodu zakupu. Z ugody mogą skorzystać konsumenci, którzy zakupili antyperspirant w aerozolu, dezodorant, spray do ciała, suchy szampon lub suchą odżywkę w aerozolu Secret, Old Spice, Pantene, Aussie, Herbal Essences lub Hair Food w okresie od 4 listopada 2015 r. do 31 grudnia 2021 r.

Benzen powstaje zarówno naturalnie w wulkanach i pożarach lasów, jak i poprzez produkty syntetyczne, takie jak produkcja ropy naftowej i benzyny, zgodnie z amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Chociaż substancja chemiczna jest używana do produkcji tworzyw sztucznych i innych materiałów syntetycznych, benzen jest czynnikiem rakotwórczym związanym z białaczką. Narażenie na niego może nastąpić poprzez drogi oddechowe, ustne i skórne i może, w zależności od poziomu i zakresu narażenia, skutkować zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory w ogóle.

Czytaj także: P&G wycofuje szampony i odżywki w aerozolu ze sprzedaży w USA

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
30.11.2023 08:00
Zmiany legislacyjne w przemyśle kosmetycznym w 2024 roku. Składniki, formuły, etykietowanie [WEBINAR]
Do jakich zmian należy przygotować firmę i portfolio produktów?Shutterstock
Branża kosmetyczna znajduje się pod ciągłą presją zmiany prawa szczególnie w zakresie składu produktów. 2023 r. przyniósł szereg obostrzeń lub ich zapowiedzi w stosowaniu kolejnych surowców oraz umieszczania odpowiednich informacji na etykietach. Rok 2024 wcale nie zapowiada się łatwiejszy i mniej intensywny. Do jakich zmian należy przygotować firmę i portfolio produktów?

Zmiany legislacyjne i ich wpływ na branżę kosmetyczną skupiają się głównie na składnikach kosmetycznych i kwestiach etykietowania. Jest to duże wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy muszą bacznie obserwować nadchodzące regulacje i w porę dostosować pod nie swój produkt kosmetyczny. Często konieczna jest również zmiana formulacji tak, aby wyeliminować z receptury dany zakazany składnik lub dostosować jego stężenie do wymaganego regulacją limitu.

Czytaj: Od 16 sierpnia 2023 nowe przepisy dotyczące oznaczania alergenów w kosmetykach

Czytaj: 30 kolejnych substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach

Czytaj: Komisja Europejska zakaże sprzedaży kosmetyków z wysokim stężeniem retinolu. Przygotuj się na zmiany w prawie!

 

Jakie regulacje czekają na producentów kosmetyków w 2024 roku i kiedy wchodzą one w życie? Jakie są terminy na dostosowanie produktów do tych regulacji? Na te pytania odpowiemy w webinarze poświęconym zmianom legislacyjnym w branży kosmetycznej, który odbędze się już 12 grudnia 2023 o godz. 11.00

 

KUP DOSTĘP: TUTAJ

Z webinaru dowiesz się:

  • Które składniki w kosmetykach uległy zmianom regulacyjnym?
  • Jakie składniki będą zakazane lub ograniczone w ciągu najbliższych lat?
  • Jakich zmian możemy się spodziewać w 2024 roku?
  • Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie kosmetycznym?
  • Jaki jest cel zmian legislacyjnych?
  • Co  grozi za niedostosowanie się do zmian w wyznaczonym terminie?
  • Czy istnieje okres przejściowy dla wprowadzanych zmian?
  • Czy zmiany w prawie kosmetycznym są odpowiedzią na realne problemy?

 

Webinar poprowadzi Monika Rek, współzałożycielka firmy MPR Labs oraz MPR Science, safety assessor z wieloletnim doświadczeniem w branży kosmetycznej w ocenie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Pomaga we wdrażaniu kosmetyków na rynek europejski i brytyjski. Mgr chemii – absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Członek Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów oraz Grupy Roboczej ds. Kosmetyków przy Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Autorka wielu artykułów branżowych oraz prelegent i szkoleniowiec z zakresu legislacji kosmetycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
29.11.2023 10:37
Wigilia przypadająca w niedzielę będzie wolna dla handlu – jest decyzja Sejmu
W drogeriach święta już w pełni. Klienci będą kupić prezenty w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Niedziela przypadająca w Wigilię będzie wolna dla handluwiadomoscikosmetyczne.pl
Sejm przegłosował ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Dla pracowników sklepów oznacza to, że nie będą musieli pracować w Wigilię Bożego Narodzenia, jeśli ta przypada w niedzielę.

Sejm przegłosował dziś projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, wniesiony przez posłów Polska 2050.

Zgodnie z nim, jeśli 24 grudnia  (Wigilia Bożego Narodzenia) przypada w niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Natomiast handlowe mają być dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i sklepy będą czynne przez cały dzień.

Ten przepis zagwarantował stałą zmianę – nie trzeba będzie każdorazowo zmieniać ustawy, gdy Wigilia przypada w niedzielę.

Uregulowania tej sytuacji handel domagał się od dawna chcąc zapewnić pracownikom wolny dzień w niedzielę wigilijną. Nawet bardzo powściągliwe w komentowaniu politycznej rzeczywistości sieci handlowe zdecydowały się zabrać głos wypominając politykom, że mieli bardzo dużo czasu, aby zareagować na to, że niedziela handlowa przypada w tym roku w Wigilię i pozwolić, by dla handlu ten dzień był wolny od pracy, a zarazem, by biznesowo branża retail nie straciła. „Jako branża retail prosiliśmy rząd o regulację tej kwestii od wiosny. Projekt ustawy, mimo iż został przyjęty przez Radę Ministrów 14 listopada, nie został skierowany do parlamentu" – napisała IKEA w mediach społecznościowych dając do zrozumienia, że rząd Morawieckiego zaspał w tej sprawie, a zgodnie z prawem pracy pracownicy muszą poznać swoje grafiki do 23 listopada. Również sieci handlowe muszą logistycznie przygotować się do pracy w danym miesiącu. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. grudzień 2023 05:39