StoryEditor
Prawo
19.03.2020 00:00

UE pomoże krajom dotkniętym pandemią COVID-19

Komisja Rozwoju Regionalnego jest gotowa znaleźć jak najskuteczniejszy sposób, aby umożliwić przyjęcie i szybkie wdrożenie inicjatywy inwestycyjnej przeciw koronawirusowi – podaje serwis prasowy Parlamentu Europejskiego.

- Europa musi okazać solidarność już teraz. Polityka spójności jest nierozerwalnie związana z solidarnością i teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, musi stawić czoła wyzwaniu, aby być realizowana jak najskuteczniej. Komisja Rozwoju Regionalnego dołoży wszelkich starań, żeby pieniądze były dostępne tam, gdzie są najbardziej potrzebne – mówi Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego PE.

Zmiana zasad finansowania UE wchodzi w zakres procedury współdecyzji, a zatem zarówno Parlament, jak i Rada będą musiały ją przyjąć. Biuro Komisji Rozwoju Regionalnego i koordynatorzy omówią procedurę i poinformują o kolejnych krokach, które należy jak najszybciej podjąć. Komisja będzie dążyć do jak najszybszego zakończenia analizy wniosku.

Przyjęcie poprawki pozwoli na skierowanie środków finansowych do najbardziej dotkniętych obszarów i sektorów.

Komisja Europejska ogłosiła 10 marca, że przedstawi "Inicjatywę Inwestycyjną na rzecz zwalczania koronawirusa" skierowaną do systemów opieki zdrowotnej, MŚP, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE. 13 marca opublikowano wniosek legislacyjny dotyczący zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Komisja Europejska zaproponowała, aby w ramach polityki spójności przeznaczyć 37 miliardów euro na walkę z kryzysem koronawirusowym, zrzekając się w tym roku obowiązku wnioskowania o zwrot zaliczek na fundusze strukturalne. Kwota ta wynosi około 8 miliardów euro z budżetu UE, które państwa członkowskie będą mogły wykorzystać na uzupełnienie 29 miliardów euro funduszy strukturalnych w całej UE.

Ponadto Komisja zaproponowała rozszerzenie zakresu Funduszu Solidarności UE poprzez objęcie nim również kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, w celu uruchomienia go, w razie potrzeby, dla państw członkowskich najbardziej dotkniętych kryzysem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 08:28