StoryEditor
Surowce
14.11.2022 00:00

Komisja Europejska wprowadza zmiany dotyczące stosowania kolejnych składników w kosmetykach

Komisja Europejska wydała decyzję o zmianach w stosowaniu kolejnych składników w kosmetykach. Dotyczą one m.in. stężeń konserwantów.

Opublikowano nowe rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2195 z dnia 10 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania butylowanego hydroksytoluenu (Butylated Hydroxytoluene), żółcieni kwasowej 3 (Acid Yellow 3), homosalatu (Homosalate) i HAA299 w produktach kosmetycznych oraz korygujące to rozporządzenie w odniesieniu do stosowania rezorcyny w produktach kosmetycznych.

W załącznikach dodaje się pozycje w brzmieniu:

 • załącznik III/325: Butylowany hydroksytoluen (BHT), do maksymalnego stężenia 0,001% w płynie do płukania jamy ustnej, 0,1% w paście do zębów i 0,8% w innych produktach niespłukiwanych i spłukiwanych, w przypadku gdy te kategorie produktów są stosowane pojedynczo lub razem,
 • załącznik III/326: żółcień kwasowa 3 (obecnie wymieniona w pozycji 82 załącznika IV bez żadnego maksymalnego stężenia), do 0,5 % w nieutleniających produktach do farbowania włosów,
 • załącznik VI/33: bis-(dietyloaminohydroksybenzoilobenzoilo) piperazyna (HAA299), do maksymalnego stężenia 10%,
 • Załącznik VI/34: Bis-(dietyloaminohydroksybenzoilobenzoilo) piperazyna (nano), do maksymalnego stężenia 10%, o czystości ≥ 97% i medianie wielkości cząstek D50 (50% liczby poniżej tej średnicy): ≥ 50 nm liczbowego rozkładu wielkości. Nie stosować w przypadkach, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego poprzez wdychanie. W przypadku łącznego stosowania HAA299 i HAA299 (nano) suma nie przekracza 10%.

W załącznikach zastępuje się następujące wpisy:

 • załącznik VI/3: stosowanie homosalatu jest ograniczone do produktów do twarzy, z wyjątkiem produktów do aerozolu z propelentem, do maksymalnego stężenia 7,34%,
 • W załączniku III w wierszu dotyczącym pozycji 22 (rezorcyna), kolumna i, lit. a), ostatnie zdanie otrzymuje brzmienie: „Nie stosować do farbowania rzęs".

Butylowany hydroksytoluen (BHT), należy do grupy związków organicznych – fenoli, jest silnym antyoksydantem. W kosmetykach występuje w postaci konserwantu. Przedłuża ich trwałość, zapobiega zmianie barwy i aromatu wraz z biegiem czasu użytkowania.

Żółcień kwasowa 3 to barwnik. Znajduje zastosowanie w kosmetykach kolorowych, np. w szminkach, podkładach do twarzy, a także w farbach do włosów.

Homosolat to filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego dopuszczony do stosowania w kosmetykach z ograniczeniami.

Rezorcyna, stosowana w farbach do włosów, pełni funkcję utleniacza, który pozwala trwale zmienić dotychczasowy kolor włosów. Najczęściej stosowana jest w produktach pielęgnacyjnych przeznaczonych do   skóry z trądzikiem, tłustej, mieszanej, zaskórnikowej, z bliznami potrądzikowym. Ma działanie złuszczające. W wysokim stężeniu może być stosowana wyłącznie pod kontrolą dermatologa. 
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
18.07.2024 11:55
Innova Market Insights: rośnie zużycie biodegradowalnych surfaktantów, Cocamidopropyl Betaine w czołówce
Roślinne surfaktanty rosną jako kategoria.Kindel Media
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania biodegradowalnymi składnikami w branży kosmetycznej. Dane zebrane przez Innova Market Insights wskazują na średni roczny wzrost o 5 proc. w latach 2019-2023 w użyciu surfaktantów w nowo wprowadzanych produktach do pielęgnacji osobistej. W 2023 roku ponad połowa tych produktów pojawiła się w kategorii higieny dłoni, produktów kąpielowych i pod prysznic (52 proc). Wśród bio-powierzchniowoczynnych składników, prym wiedzie Cocamidopropyl Betaine (38 proc).

Cocamidopropyl Betaine (CAPB) to surfaktant pochodzenia roślinnego, wytwarzany z oleju kokosowego oraz dimetyloaminopropylaminy. Jest szeroko stosowany w produktach kosmetycznych, takich jak szampony, żele pod prysznic, mydła w płynie oraz płyny do kąpieli. Jego popularność wynika z właściwości myjących, pianotwórczych oraz łagodzących, które sprawiają, że jest bezpieczny dla skóry i włosów. Dodatkowo, CAPB jest biodegradowalny, co czyni go atrakcyjnym wyborem w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.

Dane z lat 2019-2023 pokazują, że konsumenci coraz bardziej doceniają produkty ekologiczne, co skłania producentów do poszukiwania przyjaznych dla środowiska składników. Wprowadzenie biodegradowalnych surfaktantów, takich jak Cocamidopropyl Betaine, staje się standardem w branży kosmetycznej. Produkty z tej kategorii zdominowały rynek Hand, Bath & Shower, stanowiąc 52 proc. wszystkich nowości. CAPB, będąc liderem wśród bio-surfaktantów, stanowi aż 38 proc. w tej grupie, co świadczy o jego popularności i efektywności.

image
Najbardziej popularne w ostatnich launchach produktowych surfaktanty.
Personal Care Insights

Patrząc na obecne trendy, można spodziewać się dalszego wzrostu zastosowania biodegradowalnych składników w kosmetykach. Producentom zależy na spełnieniu oczekiwań konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na skład produktów i ich wpływ na środowisko. Cocamidopropyl Betaine, dzięki swoim właściwościom i biodegradowalności, ma szansę utrzymać swoją pozycję lidera wśród surfaktantów w nadchodzących latach.

Czytaj także: Konferencja PSPKiD: Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
17.07.2024 15:06
Konferencja PSPKiD: Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
2024 to rok intensywnych prac i zmian legislacyjnych, podyktowanych zieloną polityką Unii Europejskiej – Green Deal. Oprócz nowej legislacji środowiskowej, która dotknie każdą gałąź przemysłu, rewidowane są kluczowe akty prawne stanowiące trzon legislacyjny sektora detergentowego – rozporządzenie CLP i rozporządzenie detergentowe.fot. Shutterstock
Działasz w branży kosmetycznej lub detergentowej? Przygotuj się na zmiany wymagań prawnych i nowe obowiązki. Dowiesz się o nich podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego już 12 września 2024. Wiadomości Kosmetyczne są patronem medialnym wydarzenia. Do końca lipca wejściówki na konferencję są dostępne w promocyjnej cenie.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) zaprasza 12 września 2024 na konferencję „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o czym warto wiedzieć jeśli działasz w branży kosmetycznej i/lub detergentowej”.

Do udziału w charakterze prelegentów i panelistów PSPKD zaprosiło ekspertów wielu dziedzin, o bezcennej wiedzy i doświadczeniu z obszaru produktów kosmetycznych, detergentowych, a także środowiska. Głos zabiorą przedstawiciele polskich władz – Biura ds. Substancji Chemicznych i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, organizacji otoczenia biznesu – Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań PIOiRO, Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań SA oraz Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak.

O procesach i strategiach adaptacji do zmieniających się wymagań powiedzą przedstawiciele producentów kosmetyków i detergentów, firm badawczych, dystrybutorów surowców a także GS1 Polska.

image
Konferencja PSPKD związana jest z szeregiem zmian prawnych, które dotkną firmy kosmetyczne i detergentowe
PSPKD

Termin: 12 września 2024 (czwartek)

Miejsce: Warszawa, Hotel DoubleTree by Hilton, ul. Skalnicowa 21

Rejestracja: tutaj  

Agenda: tutaj

Uwaga! Do 31 lipca 2024 obowiązuje obniżona cena na wejściówki

Rok 2024 jest szczególnie ważny dla polskiej gospodarki, firm oraz administracji publicznej – w tym czasie świętujemy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jest to również okres intensywnych przygotowań do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku i potrwa 6 miesięcy.

Rok 2024 to także rok intensywnych prac i zmian legislacyjnych, podyktowanych zieloną polityką Unii Europejskiej – Green Deal. Jest to również newralgiczny moment dla całej branży kosmetycznej i detergentowej, która stoi przed szczególnie trudnym czasem.

Oprócz nowej legislacji środowiskowej, która dotknie każdą gałąź przemysłu, rewidowane są kluczowe akty prawne stanowiące trzon legislacyjny sektora detergentowego – rozporządzenie CLP i rozporządzenie detergentowe.

Obie rewizje wprowadzą wiele fundamentalnych dla branż zmian, skutkujących nie tylko wzrostem nakładów finansowych czy administracyjnych, ale też potrzebą zmian na etapie koncepcji produktu i jego dystrybucji. Minimalny wymiar czcionki i nowy format etykiety CLP, regulacja sprzedaży refill, cyfrowy paszport produktu, ocena zgodności, ocena bezpieczeństwa środków czystości opartych na mikroorganizmach to zupełnie nowe wymagania, z którymi będą musieli się zmierzyć producenci detergentów. Zmiana podejścia do klasyfikacji substancji wieloskładnikowych wprowadzi istotne zawirowania w branży kosmetycznej - pod znakiem zapytania może stanąć zasadności stosowania wielu cenionych i kluczowych składników produktów kosmetycznych – ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych.

W obliczu nadchodzących zmian nasuwa się zatem pytanie: czy branża detergentowa i kosmetyczna będzie dalej mogła funkcjonować w oparciu o dotychczasowe podejście do strategii produktu?

Program konferencji został podzielony na bloki tematyczne:

1. Sesja wprowadzająca – perspektywy dla branż kosmetycznej i detergentowej

2. Nowe i przyszłe ramy prawne istotne dla branż kosmetycznej i detergentowej

3. Projektowanie oraz komunikacja o produkcie – nowe elementy, wpływ na innowacje i rozwój

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają szczególnie:

 • Właścicieli i kadrę zarządzającą
 • Pracowników działów odpowiedzialnych za projekty wiązane ze zrównoważonym
 • rozwojem i ochroną środowiska 
 • Pracowników działów kontroli jakości, badawczo-rozwojowych, technologicznych i działów wdrożeń
 • Pracowników działów marketingu i rozwoju produktu

Partnerami konferencji są: Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań PIOiRO, Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO- PAK, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA, Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów.

Wiadomości Kosmetyczne są jednym z patronów medialnych wydarzenia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. lipiec 2024 18:05