StoryEditor
Surowce
12.12.2023 10:50

Marcin Siekierski, Provital Polska: Neurokosmetyki mogą być hitem nadchodzących miesięcy [Trendy w surowcach 2024]

Marcin Siekierski, technical and sales manager Provital Polska / mat. prasowe
Wciąż utrzymuje się trend hero-ingredients, ale na znaczeniu zyskuje łączenie efektów pielęgnacji z wpływem na samopoczucie i dobrostan psychiczny. Na tej fali, hitem nadchodzących miesięcy mogą się stać neurokosmetyki. Coraz mocniej do świata beauty wkraczać też będzie sztuczna inteligencja – prognozuje Marcin Siekierski, technical and sales manager Provital Polska.

Jakie surowce kosmetyczne będą Pana zdaniem będą najchętniej wykorzystywane w recepturach kosmetyków w 2024 r.? 

 

Moim zdaniem trudno jest prognozować popularność konkretnych surowców. Wprawdzie obserwujemy obecnie silny trend tzw. hero-ingredients, na fali którego niezwykle popularne są substancje takie jak retinol, retinal, niacynamid, ceramidy, witamina C, peptydy czy kwas hialuronowy, ciężko jest jednak przewidzieć, jak długo utrzyma się on na rynku, podobnie jak dyskusyjna jest jego innowacyjność.

Uważam, że powinniśmy patrzeć szerzej i brać pod uwagę tendencje rynkowe wynikające z potrzeb konsumentów, rozwoju nauki oraz kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem czy śladem środowiskowym surowca. W tym kontekście bardzo mocno na znaczeniu zyskuje łączenie efektów pielęgnacji z wpływem na samopoczucie i dobrostan psychiczny, częstsze i odważniejsze mówienie o emocjonalnej stronie działania kosmetyków – hasło „neurokosmetyk” może być hitem w nadchodzących miesiącach.

Coraz mocniej do świata beauty wkracza także sztuczna inteligencja, która niesie za sobą szereg zróżnicowanych możliwości. Mamy już przykłady surowców, których skuteczność działania potwierdzono za pomocą AI i należy się spodziewać, że ten trend będzie się nadal rozwijać.

 

Jakie nowości wśród surowców wskazałyby Pan jako najciekawsze?

 

Te, które są w stanie faktycznie połączyć naturalne pochodzenie z innowacyjnością i skutecznością działania – czyli zaspokoić jednocześnie trzy fundamentalne oczekiwania stawiane przed współczesnymi kosmetykami. Obiecujące są tutaj surowce otrzymywane przy wykorzystaniu metod biotechnologicznych, np. fermentacji lub technologii roślinnych komórek macierzystych, których nota bene popularność znów rośnie.

Nowoczesne technologie i stale rozwijająca się nauka pozwalają też na coraz lepsze przebadanie i potwierdzenie właściwości surowca – już dziś wykorzystuje się do tego celu choćby analizę Big Data czy inne metody z dziedziny bioinformatyki. Mogę tutaj zdradzić, że wiosną 2024 zaprezentujemy surowiec, który będzie prawdziwym przełomem w dziedzinie składników aktywnych pochodzenia naturalnego.

 

Czy surowce będą dostępne, czy możemy się spodziewać problemów w dostawach?

 

Na pewno nie przewidujemy ograniczeń w dostępności naszych surowców, jednak to zagadnienie jest na tyle obszerne i zróżnicowane, że trudno tu o jednoznaczną opinię. Do sprawy należy podejść indywidualnie i sprawdzać każdy surowiec case-by-case, ponieważ czasem nawet z pozoru bezproblemowe składniki mogą zaskoczyć.

 

Jakie będą tendencje cenowe? Czy spodziewa się Pan, że ceny surowców będą rosły? Jeśli tak, jakiego rzędu będą to podwyżki?

 

W ostatnich miesiącach obserwujemy stabilizację rynku surowców masowych oraz obniżki ich cen, wynikające choćby z dużo lepszej dostępności tych składników. Myślę, że czas szalonych i nieprzewidywalnych podwyżek jest już za nami. Z drugiej jednak strony, trudno oczekiwać redukcji cen całego portfela surowców. Dla przykładu, w naszej działalności (substancje aktywne i ekstrakty roślinne – przyp.) rynkowy spadek cen komponentów masowych ma relatywnie niewielkie przełożenie na ostateczną cenę naszego produktu, którą w dużym stopniu determinują inne czynniki (np. technologia produkcji, badania, rodzaj i dostępność rośliny itp.). A te niestety nie tanieją, często wręcz przeciwnie. Mimo tego, będziemy się starali – w miarę możliwości – utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie, co zresztą z powodzeniem udawało nam się robić już do tej pory.

 

 

Provital to hiszpański producent kosmetycznych składników aktywnych do pielęgnacji skóry i włosów, specjalizujący się w surowcach pochodzenia roślinnego. Firma działa na rynku od 45 lat. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. kwiecień 2024 04:58