StoryEditor
Surowce
14.11.2023 14:43

Przemysław Lahuta, prezes Cosma: Wykorzystywanie konopi w przemyśle kosmetycznym będzie rosnąć [OPINIA]

Przemysław Lahuta, prezes Cosma SACosma SA
Z danych Custom Market Insights wynika, że globalny rynek produktów kosmetycznych zawierających konopie będzie wart 8,86 miliarda do 2030 r. Jakich trendów i nowości możemy spodziewać się w przemyśle kosmetycznym i higieny osobistej związanej z konopiami w przyszłości?

W mojej ocenie wykorzystywanie konopi zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym będzie rosnąć. Rok w rok pojawiają się badania, które wykazują kolejne, pożyteczne właściwości i działanie tych roślin. W aptekach i drogeriach na półkach znajdziemy mnóstwo preparatów z charakterystycznym zielonym listkiem na opakowaniu. To dowód na to, że konopna rewolucja już trwa, a jej perspektywy na przyszłość są bardzo obiecujące. 

W miarę postępującej edukacji na temat konopi i ich związków chemicznych możemy spodziewać się większej liczby badań naukowych i działań edukacyjnych dotyczących korzyści i potencjalnych zastosowań konopi w branży kosmetycznej i higieny osobistej. Co za tym pójdzie? Zapewne po tego typu produkty będzie sięgać więcej osób.

Niewątpliwie konsumenci częściej sięgają po produkty naturalne. Na pewno ten trend się utrzyma. Klienci coraz bardziej cenią skuteczność i funkcjonalność kosmetyków, nie przekonują już ich tylko i wyłącznie głośne kampanie reklamowe. Marki, które skupiają się na innowacjach, ekologii i jakości swoich produktów, mają szansę na sukces.

Wraz ze wzrostem zainteresowania produktami naturalnymi, ekologicznymi i opartymi na roślinach, konopie mogą zyskiwać na popularności w różnych branżach, w tym w produktach higienicznych.  Dotychczasowe badania dotyczące właściwości konopi potwierdziły ich terapeutyczne zastosowanie. Oprócz działania przeciwbólowego wykazano również zdolność konopi do zwalczania zmian zapalnych, dzięki zawartości w nich substancji o nazwie kannabidiol (CBD). CBD to związek występujący w konopi siewnej, który nie wywołuje tzw. efektu psychoaktywnego. Liczne badania potwierdzają lecznicze właściwości kannabidiolu w wielu schorzeniach, stąd jest on coraz chętniej stosowany na różne dolegliwości.  

W ostatnich latach na rynku obserwujemy duży przełom w wykorzystywaniu konopi w produkcji kosmetyków i środków do higieny osobistej. Myślę, że warto zwrócić uwagę na preparaty do higieny intymnej oparte na konopiach. W nich znajduje zastosowane właśnie m.in. olej konopny i inne składniki aktywne, które mają sporo zalet. Rośliny te w higienie intymnej wprowadzają innowacyjne podejście do pielęgnacji, łącząc naturalne składniki z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi. O zdrowiu intymnym mówi się głównie w kontekście kobiet, ale temat ten dotyczy również mężczyzn i o tym również warto pamiętać.

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
30.11.2023 08:00
Zmiany legislacyjne w przemyśle kosmetycznym w 2024 roku. Składniki, formuły, etykietowanie [WEBINAR]
Do jakich zmian należy przygotować firmę i portfolio produktów?Shutterstock
Branża kosmetyczna znajduje się pod ciągłą presją zmiany prawa szczególnie w zakresie składu produktów. 2023 r. przyniósł szereg obostrzeń lub ich zapowiedzi w stosowaniu kolejnych surowców oraz umieszczania odpowiednich informacji na etykietach. Rok 2024 wcale nie zapowiada się łatwiejszy i mniej intensywny. Do jakich zmian należy przygotować firmę i portfolio produktów?

Zmiany legislacyjne i ich wpływ na branżę kosmetyczną skupiają się głównie na składnikach kosmetycznych i kwestiach etykietowania. Jest to duże wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy muszą bacznie obserwować nadchodzące regulacje i w porę dostosować pod nie swój produkt kosmetyczny. Często konieczna jest również zmiana formulacji tak, aby wyeliminować z receptury dany zakazany składnik lub dostosować jego stężenie do wymaganego regulacją limitu.

Czytaj: Od 16 sierpnia 2023 nowe przepisy dotyczące oznaczania alergenów w kosmetykach

Czytaj: 30 kolejnych substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach

Czytaj: Komisja Europejska zakaże sprzedaży kosmetyków z wysokim stężeniem retinolu. Przygotuj się na zmiany w prawie!

 

Jakie regulacje czekają na producentów kosmetyków w 2024 roku i kiedy wchodzą one w życie? Jakie są terminy na dostosowanie produktów do tych regulacji? Na te pytania odpowiemy w webinarze poświęconym zmianom legislacyjnym w branży kosmetycznej, który odbędze się już 12 grudnia 2023 o godz. 11.00

 

KUP DOSTĘP: TUTAJ

Z webinaru dowiesz się:

 • Które składniki w kosmetykach uległy zmianom regulacyjnym?
 • Jakie składniki będą zakazane lub ograniczone w ciągu najbliższych lat?
 • Jakich zmian możemy się spodziewać w 2024 roku?
 • Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie kosmetycznym?
 • Jaki jest cel zmian legislacyjnych?
 • Co  grozi za niedostosowanie się do zmian w wyznaczonym terminie?
 • Czy istnieje okres przejściowy dla wprowadzanych zmian?
 • Czy zmiany w prawie kosmetycznym są odpowiedzią na realne problemy?

 

Webinar poprowadzi Monika Rek, współzałożycielka firmy MPR Labs oraz MPR Science, safety assessor z wieloletnim doświadczeniem w branży kosmetycznej w ocenie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Pomaga we wdrażaniu kosmetyków na rynek europejski i brytyjski. Mgr chemii – absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Członek Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów oraz Grupy Roboczej ds. Kosmetyków przy Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Autorka wielu artykułów branżowych oraz prelegent i szkoleniowiec z zakresu legislacji kosmetycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
27.11.2023 09:55
Od 1 grudnia kolejne substancje zakazane w kosmetykach
Po 1 grudnia 2023 r. produkty zawierające substancje sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość, objęte\rozporządzeniem będą musiały być wycofane z rynku. Shutterstock
Od 1 grudnia 2023 r. niektóre produkty kosmetyczne będą musiały zostać wycofane z rynku. Tego dnia wchodzi w życie rozporządzenie, które wyklucza stosowanie w produktach wielu substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość.

1 grudnia br. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1490 z dnia 19 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania w produktach kosmetycznych niektórych substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość - przypomina Cosmetosafe Consulting. Tzw. Omnibus VI, wdrożyło postanowienia 18 ATP do CLP (Rozporządzenie delegowane Komisji Europejskiej 2022/692 z dnia 16 lutego 2022 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin).

Rozporządzenie wprowadziło zmiany w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 w zakresie zakazu stosowania w produktach kosmetycznych substancji wymienionych w 18 ATP do CLP, między innymi:

 • Benzophenone CAS: 119-61-9
 • Theophylline CAS: 58-55-9
 • Melamine CAS:108-78-1
 • Margosa, ext. (from the kernels of Azadirachta indica) [Ekstrakt z margosy [z ziaren Azadirachta indica, ekstrahowany za pomocą wody, a następnie przetworzony za pomocą rozpuszczalników organicznych] CAS: 84696-25-3
 • Trimethylolpropane Triacrylate CAS: 15625-89-5
 • Pentetic Acid CAS: 67-43-6
 • Pentasodium Pentetate CAS: 140-01-2
 • 2-ethylhexanoic acid and its salts [Kwas 2-etyloheksanowy i jego sole z wyjątkiem wymienionych w innym miejscu w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008] CAS: 149-57-5/-

 

 

Od 1 grudnia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz wprowadzania i udostępniania na rynku produktów kosmetycznych zawierających składniki wymienione w rozporządzeniu (UE) 2023/1490. Po 1 grudnia 2023 r. produkty zawierające substancje objęte Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1490 z dnia 19 lipca 2023 r. będą musiały być wycofane z rynku.   

 

Zobacz cały dokument 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. grudzień 2023 14:15