StoryEditor
Prawo
02.06.2021 00:00

J&J nie uniknie kary. Zapłaci 2,1 mld dolarów odszkodowania po odrzuceniu apelacji przez Sąd Najwyższy

Johnson & Johnson musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowania kobietom, które za zachorowanie na raka jajnika obwiniają azbest w pudrze dla niemowląt tego producenta. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił rozpatrzenia sprawy - informuje Financial Times.

Wyrok był cios dla firmy, która walczyła z falą procesów i przegrała kilka spraw, ponieważ tysiące ludzi twierdziło, że jej produkty doprowadziły do ​​raka. Odwołanie, które zostało odrzucone we wtorek, dotyczyło sprawy złożonej w Missouri w 2018 roku z udziałem 22 kobiet. O tej sprawie pisaliśmy tutaj

„Decyzja sądu o nierozpatrywaniu sprawy pozostawia nierozwiązane istotne kwestie prawne, z którymi sądy stanowe i federalne będą nadal musiały się zmierzyć” - skomentował koncern J&J, dodając, że „dziesiątki niezależnych ocen naukowych potwierdzają, że proszek dla niemowląt Johnson's jest bezpieczny, nie zawiera azbestu. i nie powoduje raka.”

Sędziowie Sądu Najwyższego utrzymali w mocy orzeczenie sądu stanu Missouri, w którym ława przysięgłych nakazała J&J zapłacić 4,7 miliarda dolarów odszkodowania, chociaż kara ta została później zmniejszona do 2,12 miliarda dolarów.

W listopadzie sąd stanowy w Missouri odmówił rozpatrzenia apelacji J&J, kierując sprawę do Sądu Najwyższego. Producent leków i kosmetyków argumentował, że poprzez zebranie kilku oddzielnych roszczeń związanych z talkiem w procesie przed jedną ławą przysięgłych, proces ten naruszył prawa J&J do rzetelnego procesu sądowego wynikające z konstytucji USA.

Cena akcji J&J spadła o 1,9 proc. po tym, jak stało się jasne, że firma nie będzie miała szansy na przedstawienie swoich argumentów i zamiast tego będzie musiała zapłacić odszkodowanie. J&J potwierdził, że „nie ma dodatkowych możliwości odwołania się w tej sprawie”.

W zeszłym roku firma poinformowała, że ​​przestanie sprzedawać swój puder dla niemowląt w USA i Kanadzie po spadku sprzedaży o 60 proc. w ciągu trzech lat.

Talk jest wytwarzany z talku mineralnego, który w swojej naturalnej postaci zawiera azbest, substancję, która może powodować raka.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 19:02