StoryEditor
E-commerce
22.05.2024 09:02

Nowoczesny klient ceni sobie możliwość wyboru

Nowoczesny klient ceni sobie możliwość wyboru / Materiał Partnera
W Europie działa blisko 7000 małych i średnich producentów kosmetyków. Najwięcej we Francji, ale według różnych danych polscy przedsiębiorcy znajdują się tuż za nimi - na drugim lub trzecim miejscu. Rozmiary tego rynku nie mogą dziwić, bo aż ¾ Europejczyków uważa kosmetyki za ważne w codziennym życiu i regularnie je kupuje. Polacy zakupy z sekcji beauty najchętniej robią w sieciowych drogeriach, ale eksperci szacują, że w najbliższych latach będzie się to zmieniać na korzyść sprzedaży internetowej. Najwięksi gracze są już do tego przygotowani i intensywnie promują wielokanałowy model zakupów. Potwierdza to opublikowany niedawno raport FM Logistic: Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta.

Jeszcze kilka lat temu rynek e-commerce zarezerwowany był dla wąskiej grupy produktów, głównie elektroniki i ubrań. Sytuację zmieniła jednak pandemia. Jak pokazują badania co 3. respondent zaczął kupować  w okresie wprowadzonego lockdownu i przyzwyczajenia zakupowe nabyte w tym okresie nie zmieniły się po zakończeniu pandemii.1 79 proc. internautów w Polsce regularnie korzysta z zakupów online. Aż 1/3 z nich kupuje w sieci przynajmniej raz w tygodniu, a zdecydowana większość częściej niż co miesiąc.2 Internauci cenią przede wszystkim dostęp do zakupów przez całą dobę, możliwość kupowania bez konieczności jeżdżenia do sklepów i atrakcyjne promocje.3 Kupując w sieci coraz częściej wykorzystujemy aplikacje i zakupy w social mediach.

Kosmetyki na plusie

Wartość rynku kosmetycznego w Polsce w 2023 r. przekroczyła 31 mld zł, a eksperci szacują jej dalszy wzrost. Jak pokazują badania, większość z nas, bo aż 83 proc. nadal najchętniej kupuje w drogeriach stacjonarnych4. Jednocześnie kosmetyki są w pierwszej trójce produktów najczęściej kupowanych przez internet. Według raportu Gemius, przeciętny wydatek na zakup kosmetyków i perfum w internecie wynosił w ubiegłym roku 140 zł miesięcznie. Ponad 1/3 konsumentów zadeklarowała też, że wydała w 2023 roku na kosmetyki w sieci więcej niż rok wcześniej. Internauci kupujący kosmetyki online najchętniej wybierają platformy zakupowe oferujące produkty różnych firm (41 proc.), ale coraz częściej korzystają też ze sklepów internetowych i aplikacji znanych sieci (31 proc.) oraz specjalistycznych sklepów online (22 proc.).5 Konsumenci cenią wielokanałowy model sprzedaży głównie z powodu możliwości obejrzenia towaru w tradycyjnym sklepie przed zakupem on-line oraz za opcję zwrotu nieudanych e-zakupów stacjonarnie. Pokolenie Z uważa też, że dużym plusem jest informacja o dostępności produktów online i offline oraz możliwość sprawdzenia opinii o produkcie w internecie przed zakupem stacjonarnym6. Innym, równie ważnym aspektem, który zachęca do zakupów online jest możliwość wyboru sposobu dostawy. Co ciekawe, zwyczaje Polaków różnią się w tym przypadku od preferencji Francuzów czy mieszkańców Indii. Jedni i drudzy najczęściej wybierają bowiem dostawę do domu.7 Konsumenci w Polsce wolą natomiast sami zdecydować kiedy będą cieszyć się zakupem i wybierają automaty paczkowe. Rośnie też odsetek Polaków, którzy preferują po prostu najtańszą formę dostawy8

Raport Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta, opracowany przez FM Logistic, potwierdza, że jako konsumenci nie lubimy ograniczeń i chętnie łączymy różne kanały sprzedaży.9

Opcja win-win

Jak widać, omnichannelowy model sprzedaży to szereg korzyści dla konsumentów. Eksperci i przedsiębiorcy podkreślają jednak, że także dla dystrybutorów i sprzedawców wielokanałowość to korzystny wybór. Dzięki wyeliminowaniu silosów w procesie dystrybucji łańcuch dostaw omnichannel pomaga sprzedawcom detalicznym, ponieważ może obniżyć koszty logistyki i niedobory zapasów - czytamy w raporcie FM Logistic. W przypadku branży kosmetycznej jest to o tyle istotne, że przechowywanie zapasów wymaga zachowania odpowiednich warunków, co wpływa na wyższy koszt magazynowania. Miniony rok pokazał też, że zintegrowane zarządzanie zapasami, ale i surowcami już na etapie produkcji pozwala uniknąć kryzysów związanych z niedoborem towarów.10 Integracja procesów w ramach wielokanałowego modelu sprzedaży sprawdza się, pozwala bowiem lepiej kontrolować stany magazynowe. Sprzyja też większej efektywności operacyjnej i zachowaniu konkurencyjności. - Nowoczesny klient ceni sobie możliwość wyboru i chętnie z niej korzysta. Rozwiązania omnichannel stawiają na pierwszym miejscu klienta, zacierają granice między zakupami online i offline, dlatego marki coraz chętniej wybierają rozwiązania wspierające tę strategię. Branża beauty jest szczególnie podatna na efekt ROPO (research online, purchase offline) oraz odwróconego ROPO, gdzie wszystkie kanały sprzedaży są ważne i wzajemnie się uzupełniają, tworząc spójny ekosystem. Dobrze dobrane rozwiązanie logistyczne będzie wspierać optymalizację łańcucha dostaw na każdym etapie procesu, poprawiając efektywność operacyjną jak również podnosząc efektywność kosztową. Stała kontrola zapasów w czasie rzeczywistym oraz odpowiednia infrastruktura jest kluczem do sukcesu - wyjaśnia Katarzyna Gorzyńska,  Senior Business Development Director, FM Logistic Central Europe.

Wiedza daje możliwości

Stacjonarnie, przez stronę internetową czy aplikację. Odpowiednie rozwiązania biznesowe i technologiczne, które łączą się ze sobą i usprawniają gospodarkę magazynową, obsługę klienta oraz politykę cenową i rabatową generują w efekcie spójne doświadczenia niezależne od kanału sprzedaży. Coraz częściej w tym aspekcie jest wykorzystywana   sztuczna inteligencja. Wraz z rosnącą liczbą źródeł danych generowanych przez różne kanały analizy predykcyjne oparte na sztucznej inteligencji będą ewoluować i zapewniać wgląd w czasie rzeczywistym w zachowania konsumentów, ich preferencje i wahania popytu. Wiedza ta umożliwi łańcuchom dostaw nie tylko przewidywanie zmian, ale także dynamiczne dostosowywanie stanów magazynowych.11 Tak szerokie gromadzenie i wykorzystywanie danych budzi wątpliwości części konsumentów. Blisko 60% z nich nie chciałoby, aby historia dokonywanych przez nich zakupów online była znana sprzedawcom sklepów stacjonarnych12 . Jednocześnie pragną oni jednak korzystać z możliwości jakie daje analiza danych, m.in. spersonalizowanych ofert i promocji. Konieczny jest więc kompromis.

Bez wątpienia wykorzystując różne kanały komunikacji, firmy nie tylko generują większą sprzedaż, ale budują mocną relację z klientem, opartą na zaufaniu, wiarygodności oraz lojalności wobec marki. Im wygodniejsze stają się zakupy dla klienta, tym korzystniej wpływa to na jego przywiązanie do brandu. Dlatego tak istotny jest stały i równomierny rozwój oferowanych kanałów sprzedażowych.

Rozwój wymaga specjalistów

Handel w modelu omnichannel to bez wątpienia szereg korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców. Ci ostatni zauważają jednak, że transformacja może przynieść też wyzwania, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Jednym z nich jest wspomniane już wcześniej zarządzanie i analiza danych o konsumentach, które wskazało 44 proc. badanych. Jednak blisko połowa (49 proc.) uczestników raportu FM Logistic obawia się najbardziej trudności w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Katalog niezbędnych kompetencji stale rośnie. Zapotrzebowanie na specjalistów dysponujących wymaganymi umiejętnościami analitycznymi i technicznymi oraz zarządzania łańcuchem dostaw, które są niezbędne do rozwoju łańcucha dostaw omnichannel i zarządzania nim w przypadku wielu firm może zdecydować o tempie rozwoju w stronę modelu wielokanałowego.

Mądre wsparcie to droga do rozwoju

Brak specjalistów to jeden z powodów, dla których firmy sięgają po wsparcie doświadczonych operatorów logistycznych. W skomplikowanych realiach wdrażania łańcucha dostaw omnichannel wybór niezawodnego dostawcy usług 3PL może okazać się strategicznym i przełomowym posunięciem. Sprzedawcy decydując się na współpracę z operatorem, oczekują przede wszystkim poprawy wydajności dostaw, wsparcia w integracji IT i lepszej obsługi klienta. W przypadku branży kosmetycznej, odpowiedni operator logistyczny, który posiada skalowalną infrastrukturę i doświadczenie w obsłudze wymagających towarów to nieocenione wsparcie w rozwoju klienta, który zamiast wykorzystywać swoje zasoby do nadzorowania skomplikowanego łańcucha dostaw omnichannel, może skupić się na swoich zadaniach biznesowych.

 

1RAPORT Brandly360: Trendy Customer Experience. Rewolucja czy ewolucja doświadczeń Klienta?

2RAPORT INQUIRY Zakupy internetowe Polaków 2023, https://inquirymarketresearch.pl/zakupy-internetowe-polakow-2023/

3 Raport E-commerce w Polsce 2023, Gemius, Polskie Badania Internetu oraz IAB Polska,

4Raport PMR: Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce, Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029

5RAPORT INQUIRY Zakupy internetowe Polaków 2023, https://inquirymarketresearch.pl/zakupy-internetowe-polakow-2023/

6RAPORT Brandly360: Trendy Customer Experience. Rewolucja czy ewolucja doświadczeń Klienta?

7Raport FM Logistic: Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta

8RAPORT INQUIRY Zakupy internetowe Polaków 2023, https://inquirymarketresearch.pl/zakupy-internetowe-polakow-2023/

9Raport FM Logistic: Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta. Raport powstał na zlecenie FM Logistic na podstawie badań przeprowadzonych wśród 105 respondentów z trzech sektorów – dóbr konsumpcyjnych (36), sprzedaży detalicznej (49) oraz branży beauty i produktów luksusowych (20). Respondenci pochodzili z Francji (36), Polski (32) i Indii (37).

10 https://przemyslkosmetyczny.pl/artykul/jaki-byl-rok-2023-widziany-oczami-firm-kosmetycznych-sondaz-redakcyjny/

11 Raport FM Logistic: Łańcuch dostaw omnichannel. Tworzenie harmonijnych doświadczeń klienta

12 RAPORT INQUIRY Zakupy internetowe Polaków 2023, https://inquirymarketresearch.pl/zakupy-internetowe-polakow-2023/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
11.06.2024 11:42
Brytyjski handel detaliczny kontra Amazon — w grę wchodzi miliardowe odszkodowanie
Logo Amazon (Shutterstock)Shutterstock
Niezależni brytyjscy sprzedawcy detaliczni zainicjowali największe w historii zbiorowe działanie prawne, domagając się od Amazona odszkodowania w wysokości 1 miliarda funtów za praktyki, które miały ich stopniowo eliminować z rynku e-commerce. Zarzuty dotyczą używania przez Amazon prywatnych danych sprzedawców do wprowadzania na rynek konkurencyjnych produktów.

Proces, który wszczęło około 35,000 sprzedawców pod egidą British Independent Retailers Association (Bira), koncentruje się na okresie od października 2015 roku do dziś. Sprzedawcy twierdzą, że Amazon manipulował dostępem do swojego „buy box” – miejsca, gdzie odbywa się większość sprzedaży na platformie, aby faworyzować swoje własne produkty kosztem niezależnych detalistów. Bira zgłosiła, że złoży ponad 1150 stron dokumentacji w Trybunale Odwoławczym ds. Konkurencji w Londynie, przedstawiających roszczenia przeciwko Amazonowi.

Według Bira, Amazon stosował nieuczciwe praktyki, które przyczyniły się do wzrostu jego zysków, jednocześnie szkodząc brytyjskiemu sektorowi detalicznemu, zwłaszcza mniejszym sprzedawcom w trudnych warunkach ekonomicznych. Organizacja twierdzi, że Amazon narzucał sprzedawcom niepodlegającą negocjacjom prowizję w wysokości 30% od każdego sprzedanego produktu, co w połączeniu z wykorzystywaniem danych o produktach sprzedawców do tworzenia tańszych, konkurencyjnych ofert, wypychało niezależnych sprzedawców z rynku.

W odpowiedzi na zarzuty, rzecznik Amazona zaprzeczył, aby skarga miała podstawy, podkreślając, że firma odnosi sukces tylko wtedy, gdy odnoszą go jej współpracujący sprzedawcy. Dodatkowo, brytyjski Urząd ds. Konkurencji (CMA) oraz Komisja Europejska rozpoczęły dochodzenia w sprawie domniemanych nieuczciwych przewag, które Amazon miał nadawać swoim markom i usługom logistycznym. W 2022 roku brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) podjął działania, aby ustalić, czy Amazon faworyzował swoje marki oraz usługi logistyczne, dając im nieuczciwą przewagę nad konkurentami. Śledztwo, podobne do tego przeprowadzonego przez Komisję Europejską, zakończyło się w listopadzie ubiegłego roku, gdy Amazon zobowiązał się zapewnić niezależnym sprzedawcom sprawiedliwe szanse na wyróżnienie ich ofert w "buy box" platformy do maja tego roku.

Czytaj także: UOKiK nałożył karę na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
03.06.2024 16:52
Algolia: Jedna trzecia klientów porzuca koszyki przez niewydajne funkcje wyszukiwania, generując miliardowe straty
Nieefektywne wyszukiwarki i systemy filtrowania ograniczają potencjalnych klientów i klientki.Suwaree Tangbovornpichet
Badanie przeprowadzone przez platformę Algolia wykazało, że nieefektywne funkcje wyszukiwania w sklepach internetowych skutkują rocznymi stratami w wysokości około 1,7 miliarda funtów tylko na rynku brytyjskim. Aż 42 proc. ankietowanych wyraziło zainteresowanie personalizacją prowadzoną przez sztuczną inteligencję, co pokazuje potencjał w adaptacji nowych technologii do poprawy jakości obsługi klienta online.

W szczególności młodsze pokolenia, takie jak pokolenie Z i Millenialsi, którzy stanowią 25 proc. wydatków detalicznych w Wielkiej Brytanii, często rezygnują z zakupów z powodu problemów z wyszukiwaniem. Pokolenie Z jest gotowe zapłacić o 33 proc. więcej za produkty związane z trendami w social mediach, co dodatkowo podkreśla znaczenie skutecznych narzędzi wyszukiwania.

Badanie przeprowadzone przez Algolia na reprezentatywnej próbie 2001 osób z Wielkiej Brytanii ujawniło, że sklepy internetowe tracą średnio 85 funtów na każdym kliencie z powodu nieskutecznych funkcji wyszukiwania, co prowadzi do frustracji klientów i porzucania zakupów przez niemal jedną trzecią z nich przed finalizacją transakcji. Straty te są jeszcze większe wśród konsumentów z pokolenia Z, gdzie wynoszą 113 funtów, a wśród millenialsów 87 funtów.

Algolia zauważa, że brak efektywnego połączenia między odkryciem produktu online a jego zakupem w sklepie stacjonarnym jest znaczącym problemem. 58 proc. konsumentów nie mogło znaleźć produktów z estetyki Y2K, a 56 proc. nie znalazło odzieży streetwear na stronach internetowych detalicznych.

Bernadette Nixon, CEO Algolia, podkreśla, że sklepy muszą dostosować swoje funkcje wyszukiwania do potrzeb konsumentów online, szczególnie w dobie rosnącej roli mediów społecznościowych w odkrywaniu trendów. Skuteczniejsze wyszukiwanie i personalizacja mogą przekształcić zainteresowanie na mediach społecznościowych w rzeczywiste zakupy, zwiększając przychody sklepów.

Czytaj także: Rzeczpospolita: popłoch na polskim rynku e-commerce - małe sklepy giną w oczach

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. czerwiec 2024 16:25