StoryEditor
E-commerce
13.12.2019 00:00

Podróbki kosmetyków – to w grudniu nabiera się na nie najwięcej klientów

W grudniu dystrybutorzy podróbek produktów kosmetycznych uaktywniają się w związku z ogromnym zainteresowaniem perfumami i kosmetykami kupowanymi na prezenty. Brak ostrożności podczas zakupów i późniejsze stosowanie takiej pielęgnacji lub kolorówki może być niebezpieczne dla zdrowia – przestrzega portal wp.pl

Typowy konsument podróbek ma 15-24 lat (59 proc. całości) – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, na który powołuje się portal wp.pl. To tzw. młodzi dorośli, którzy mają najsilniejszą potrzebę podkreślenia statusu przez posiadanie towarów konkretnych marek. Czasem świadomie zastępują je podróbkami (bo na oryginał ich nie stać), a czasem wierzą, że udało im się skorzystać z „okazyjnej” ceny.

Bazują na tym dystrybutorzy podróbek. Oferują oni tańsze perfumy i kosmetyki poprzez bardzo profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe. Aby zdobyć klientów, wykupują reklamy w mediach społecznościowych. Kuszą „promocjami”, oferują produkty marek najbardziej aktywnych reklamowo. To producent oryginalnych produktów płaci za  wysoki poziom świadomości marki wśród konsumentów. W ślad za tym rosną zyski sprzedawców nielegalnych towarów.

Podrobione kosmetyki i perfumy najczęściej sprowadzane są z Chin. „Aby zaopatrzyć się w nieoryginalne produkty, nie trzeba wybierać się do Państwa Środka. Wystarczy komputer lub telefon i aplikacja AliExpress. Kilka klików i już: palety cieni do powiek Huda Beauty czy Urban Decay za ułamek ceny, pomadki Kylie Jenner w kolorach, których celebrytka nigdy nie wypuściła, również za grosze. Wreszcie hektolitry perfum w lepiej i gorzej podrobionych opakowaniach” – pisze wp.pl.

Szacuje się, że obrót podróbkami stanowi 3,3 proc. światowego handlu. W Polsce w 2018 roku, jak wynika z raportu EUIPO, straty z tytułu sprzedaży nieoryginalnych towarów wyniosły 9,5 mld zł. Portal wp.pl zwraca uwagę, że najbardziej poszkodowany przez ten proceder jest sektor kosmetyczny, który stracił w związku z podróbkami 1,4 mld złotych.

W podrabianych kosmetykach, które trafiają na polski rynek, można znaleźć fekalia ludzkie i zwierzęce, bakterie, ołów, aluminium, arszenik, rtęć, cyjanek, silikon budowlany, cement czy rozpuszczalnik. W większości przypadków kontakt z tymi substancjami prowadzi do podrażnień skóry i alergii kontaktowych. Jednak część substancji ma działanie rakotwórcze i ich przedłużone stosowanie wiąże się z ogromnym ryzykiem, a w skrajnych wypadkach może dojść do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, problemów z płodnością, chorób nerek czy problemów kardiologicznych – przestrzega wp.pl

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
05.07.2024 15:37
Komisja Europejska idzie na wojnę z AliExpress, Temu i Shein — czy chińscy giganci ucierpią na skutek zniesienia progu opłat celnych?
Tanie kosmetyki z Chin to hit — ale być może już nie na długo.Wiadomości Kosmetyczne
Komisja Europejska zamierza wprowadzić środki, które zatrzymają napływ tanich towarów z chińskich sklepów, takich jak Temu i Shein, na rynek unijny. Jak podaje "Financial Times", wkrótce może dojść do otwarcia nowego frontu w wojnie handlowej między UE a Chinami — to może oznaczać mocne zahamowanie strumienia tanich, chińskich kosmetyków z platform e-commerce.

Bruksela opracowuje plany nałożenia ceł na tanie towary kupowane u chińskich sprzedawców internetowych, aby powstrzymać ogromny napływ produktów niespełniających norm jakościowych. Według Financial Times, Komisja Europejska przedstawi pod koniec lipca plan zniesienia progu 150 euro, poniżej którego przesyłki do wspólnoty są zwalniane z opłat celnych. Nowe przepisy miałyby dotknąć przede wszystkim popularne chińskie platformy e-commerce, takie jak AliExpress, Temu oraz sklep z ubraniami Shein. Informacje te pochodzą od jednego z unijnych urzędników zaznajomionych ze sprawą.

Zniesienie bezcłowego progu dotyczyłoby jednak nie tylko chińskich dostawców, ale każdego internetowego sprzedawcy detalicznego, dostarczającego produkty do klientów w Unii Europejskiej bezpośrednio spoza terenu wspólnoty. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że przepisy nie dotyczyłyby na przykład amerykańskiego Amazona. Według obliczeń Komisji Europejskiej, import chińskich towarów o wartości poniżej bezcłowego progu 150 euro sięgnął w zeszłym roku 2,3 miliarda przedmiotów, podwajając się rok do roku. W samym kwietniu do Unii trafiło 350 tysięcy przedmiotów z chińskich sklepów, co pokazuje skalę problemu.

Czytaj także: Komisja Europejska wszczyna dochodzenie wobec AliExpress

Jak donosi Financial Times, szczególne obawy Brukseli budzi jakość chińskich produktów trafiających do Europy. Liczba niebezpiecznych przedmiotów z chińskich platform, zgłoszonych przez kraje UE, wzrosła o ponad 50 proc. w latach 2022–2023, osiągając ponad 3400 przypadków. Największe problemy związane z bezpieczeństwem dotyczą kosmetyków, zabawek, sprzętu elektrycznego i ubrań. Z odpowiedzi uzyskanych przez Financial Times od Temu, AliExpress i Shein wynika, że wszyscy trzej dostawcy deklarują współpracę z prawodawcami i nie wyrażają sprzeciwu ani obaw związanych ze zniesieniem bezcłowego progu. Zdaniem Temu, rozwój platformy nie jest uzależniony od tanich produktów. Shein oświadczył, że "w pełni popiera" wysiłki na rzecz reformy ceł.

Pomysły dotyczące zniesienia bezcłowego progu pojawiły się w Brukseli już w ubiegłym roku. Jednak według jednego z rozmówców dziennika, Komisja Europejska może mieć trudności z zebraniem poparcia od unijnych państw dla wprowadzenia zmian. Nowy system zwiększyłby bowiem obciążenie pracą i tak już przeciążonych celników. Ostateczne wprowadzenie nowych przepisów będzie wymagało szerokiego konsensusu wśród krajów członkowskich, co może okazać się niełatwym zadaniem. Wprowadzenie tych zmian miałoby jednak istotny wpływ na unijny rynek i mogłoby znacząco ograniczyć napływ tanich, niespełniających norm jakościowych produktów z Chin, co jest jednym z głównych celów Komisji Europejskiej.

Czytaj także: Dlaczego kupujecie toksyczne kosmetyki na chińskich platformach? Influencerzy zaczynają edukować konsumentów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
05.07.2024 14:07
Answear.com w II kw. 2024 osiągnęło 344 mln zł sprzedaży — to wzrost o 21 proc. rdr.
Sklep stacjonarny Answear.com w WarszawieAnswear
Answear.com ogłasiło wzrost sprzedaży online o 21 proc. rdr., osiągając 344 mln zł w II kwartale 2024 roku. Prezes Zarządu, Krzysztof Bajołek, zaznacza, że po trudnym pierwszym kwartale spółka wraca na dawną trajektorię wzrostu, co napawa ją optymizmem. Wyniki są szczególnie ciekawe, biorąc pod uwagę wysoką bazę z zeszłego roku i fakt, że polski rynek e-commerce staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Jacek Dziaduś, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, zauważa, że wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie aprecjacja polskiego złotego. W stałych walutach sprzedaż wzrosłaby o 30 proc. rdr. Blisko 80 proc. zamówień jest realizowanych w zagranicznych walutach, co powoduje zależność przychodów od kursu złotego. Mimo tego, Answear.com kontynuuje ekspansję i umacnia swoją pozycję na rynku. Dzięki efektywnemu zarządzaniu ryzykiem walutowym, spółka jest w stanie minimalizować negatywne skutki wahań kursowych, co pozwala na stabilne zarządzanie finansami.

Spółka inwestuje w rozwój marki PRM oraz repozycjonowanie Answear do segmentu premium. Otwarcie concept store’ów w Fabryce Norblina w Warszawie spotkało się z pozytywnym odbiorem. Nowe przestrzenie przyciągają klientów oraz wyselekcjonowane marki z segmentu premium. Answear.com planuje dalszą premiumizację oferty oraz zwiększanie średniej wartości zamówienia, co powinno przynieść wymierne korzyści w przyszłych kwartałach. Inwestycje w nowoczesne przestrzenie sprzedażowe oraz innowacyjne podejście do obsługi klienta stanowią fundamenty strategii rozwoju spółki, której celem jest umacnianie pozycji lidera na rynku.

Polska powoli wychodzi ze spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, konfliktem w Ukrainie oraz inflacją. Wzrost wynagrodzeń w 2024 roku wyniósł średnio 12,3 proc., co przekłada się na wyższą siłę nabywczą konsumentów. Dodatkowo, rekordowe temperatury w kwietniu zwiększyły zainteresowanie kolekcją wiosna-lato, co przyczyniło się do znakomitej sprzedaży w II kwartale. Jakość oferty oraz odpowiednia selekcja marek były kluczowe dla osiągnięcia tych wyników. Answear.com zareagowało szybko na zmieniające się warunki rynkowe, dostosowując swoją ofertę i kampanie marketingowe, co pozwoliło na utrzymanie dynamicznego wzrostu sprzedaży.

Czytaj także: Answear otwiera pierwszy concept store w Warszawie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. lipiec 2024 01:43