StoryEditor
E-commerce
26.02.2020 00:00

Spis sieci detalicznych i analizy sektora w najnowszym przewodniku po handlu w Polsce!

Najbardziej kompletna encyklopedia polskiego handlu jest już dostępna. Najnowsza, licząca niemal 500 stron edycja "Przewodnika po handlu w Polsce" szczegółowo opisuje jeden z najważniejszych sektorów naszej gospodarki oraz działające w tym segmencie rynku podmioty. To publikacja, której nie można przegapić.

W najnowszej edycji "Przewodnika" znajdziecie dane na temat 32 sieci drogeryjnych, 65 dystrybutorów i hurtowni kosmetycznych oraz spis 30 największych sieci aptek, jak również wykaz blisko 750 hurtowni ogólnospożywczych oraz solidną porcję informacji o niemal 370 sieciach handlowych prowadzących placówki w 34 formatach detalicznych, 145 e-sklepach spożywczych i kosmetycznych, 280 spółdzielniach prowadzących placówki handlowe, ponad 30 sieciach stacji paliw, przy których funkcjonują sklepy. Ogółem "Przewodnik" zawiera dane 1440 firm z sektora handlu, działających w 34 formatach detalicznych i hurtowych.

 
 
 
 
 

Wszystko to opatrzone wnikliwymi analizami, komentarzami ekspertów i prognozami przygotowanymi przez naszych dziennikarzy, co jeszcze bardziej podnosi wartość "Przewodnika". Ta część opracowania została podzielona na sześć bloków tematycznych (handel detaliczny, otoczenie prawne, rynek pracy, konsument, e-commerce i nowe technologie). Są to jednocześnie obszary odciskające największe piętno na całym handlu i wpływające na kierunki rozwoju rynku.

>> Kliknij i zobacz wersję demo "Przewodnika po handlu w Polsce 2020" <<

By dać możliwie pełny obraz sektora, powołujemy się na dane kilkunastu firm analitycznych. Choć pojawiają się pewne różnice w szacunkach dotyczących sytuacji branży (wynikają z odmiennych metodologii badań), to zdecydowaliśmy się zaprezentować wszystkie dane, do których dotarliśmy. W ten sposób powstało unikalne opracowanie – wieloaspektowa wizja rozwoju handlu w Polsce do 2030 roku.

Przewodnik to lektura obowiązkowa dla wszystkich menadżerów związanych z szeroko rozumianym handlem FMCG i kosmetyczno-chemicznym oraz dla dyrektorów handlowych czy pracowników działów marketingu firm producenckich i dystrybucyjnych.

Życzymy owocnej lektury!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
28.09.2023 10:43

Allegro nadal rozwija się, zwiększa swoją rentowność i zmniejsza zadłużenie — a także wchodzi do Czech

Zielony automat paczkowy AllegroAllegro
Allegro osiągnęło niemal wszystkie oczekiwania na drugi kwartał, znacząco przewyższając cele związane z korygowanym zyskiem EBITDA. Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, najpopularniejsza platforma zakupów online w Polsce radzi sobie dobrze.

Allegro osiągnęło niemal wszystkie oczekiwania na drugi kwartał, wyraźnie przewyższając cele związane z korygowanym zyskiem EBITDA. Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, najpopularniejsza platforma zakupów online w Polsce radzi sobie doskonale. Wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła w drugim kwartale o 11,3 proc. rok do roku, co znacząco przewyższa dynamikę sprzedaży detalicznej w kraju, dzięki doskonałej ofercie i konkurencyjnym cenom. Całkowity wzrost GMV w pierwszym półroczu wyniósł 12,6 proc. rok do roku.

Przychody z działalności w Polsce zanotowały wzrost o 18,4 proc. rok do roku, osiągając 1,89 mld PLN w drugim kwartale i o 20,4 proc. rok do roku w pierwszym półroczu. Ten wzrost wynikał głównie z większej monetyzacji i znacznego wzrostu przychodów z działalności reklamowej. Liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła piąty kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,3 milionów w drugim kwartale. Średnia wartość GMV na aktywnego kupującego wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, wynosząc 3 664 PLN. Tempo wzrostu przyspieszyło także w ujęciu kwartalnym.

Czytaj także: Allegro: konsumenci poświęcają ok. 7,5h miesięcznie na zakupy online

W trzecim kwartale 2023 r. Allegro planuje wzrost GMV w działalności w Polsce na poziomie 10-11 proc. rok do roku, przy wzroście przychodów o 19-21 proc. i przyspieszeniu tempa wzrostu skorygowanego zysku EBITDA do 30-32 proc. rok do roku. Wartość GMV w działalności międzynarodowej spadnie o 10-12 proc. rok do roku, przychody będą niższe o 32-34 proc. rok do roku, a skorygowana strata EBITDA wyniesie 100-110 milionów złotych. Planowane wydatki inwestycyjne to 85-95 milionów PLN w Polsce i 20-25 milionów PLN za granicą.

Na poziomie skonsolidowanym, Allegro przewiduje wzrost GMV w trzecim kwartale na poziomie 8-9 proc. rok do roku, a przychody na +3-5 proc. rok do roku. Skorygowany zysk EBITDA grupy ma być o 23-25 proc. wyższy rok do roku, a skonsolidowany CAPEX w trzecim kwartale wynosić ma 105-120 milionów złotych.

 

Rozwój grupy Allegro trwa

 

Allegro.cz, uruchomione w pełni 31 lipca bieżącego roku, to nowa platforma grupy, która oferuje czeskim konsumentom największy wybór na rynku, z ponad 150 milionami ofert z ponad 20 tysiący sklepów. To istotny krok w międzynarodowej ekspansji Allegro Grupy. Obecnie platforma posiada prawie 600 tysięcy aktywnych kupujących, a liczba użytkowników programu Smart! na Allegro.cz przekroczyła 200 tysięcy. Po uwzględnieniu biznesów przejętych przez Allegro Grupę MALL, liczba użytkowników Smart! w Czechach wynosi już łącznie 650 tysięcy (W roku 2021 Allegro nabyło w całości Grupę Mall i WE|DO od ich dotychczasowych akcjonariuszy — PPF, EC Investments i Rockaway Capital, płacąc łącznie 881 milionów euro).

Segment MALL, obejmujący biznesy przejęte w ubiegłym roku, zdołał ograniczyć stratę skorygowanego wskaźnika EBITDA do 66,2 milionów PLN w drugim kwartale. Skoncentrował się na poprawie efektywności i przekształceniu marek Grupy MALL w nowych sprzedawców na platformie Allegro.cz.

Czytaj także: Allegro przygotowało kompendium wiedzy na temat możliwości reklamowych na platformie

Uruchomienie Allegro.cz w Czechach zwiększyło rynek docelowy Allegro Grupy do około 50 milionów klientów. Nowa platforma oferuje ponad 150 milionów ofert, co jest 10-krotnie więcej niż u konkurencji, przy zachowaniu atrakcyjnych cen na większość produktów. Na Allegro.cz działają już ponad 20 tysięcy sklepów, a platforma ma prawie 600,000 aktywnych kupujących i ponad 200,000 użytkowników Smart! - największego programu lojalnościowego w Czechach. Ponad 50 milionów ofert na Allegro.cz jest objętych dostawą Smart!, a lokalne usługi płatności, logistyki i obsługi klienta są w pełni dostępne. Kampania marketingowa zwiększyła świadomość marki do około 80 proc. w zaledwie cztery tygodnie, a aplikacja platformy jest jedną z trzech najczęściej ściąganych aplikacji w Czechach. Allegro spodziewa się, że nowa platforma przyczyni się do wzrostu GMV grupy i wykorzysta zdobyte doświadczenie przy planowanych startach nowych marketplace‘ów w krajach regionu w przyszłym roku.

Czytaj także: Już 75 proc. Polaków kupuje na największych platformach zakupowych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
27.09.2023 14:07

Globalny rynek logistyki zwrotnej ma osiągnąć w 2023 roku 700 mld USD. Jak walczyć ze zwrotami w e-commerce?

Jeśli wolumeny zwrotów szybko rosną, warto przyjrzec się sposobowi prizentowania produktów oraz przemyślec formy płatnościShutterstock
Wzrost liczby zamówień w kanale e-commerce wiąże się z rosnąca liczbą zwrotów. Dla e-sklepów to coraz bardziej palący problem, ponieważ klienci zwracają już 20-30 proc. kupionych w nich produktów. Okazuje się, że prostymi rozwiązaniami można ograniczyć to zjawisko.

Konsumenci na całym świecie masowo kupują, a następnie zwracają produkty do sklepów internetowych. Jak podaje Statista, w 2023 r. globalny rynek logistyki zwrotów osiągnie wartość około 700 mld USD, a prognozy sugerują, że do 2029 r. urośnie o 36 pro. do ponad 950 mld USD. Problem dotyczy też Polski.

Zarówno w kraju, jak i na świecie – wśród najczęściej zwracanych produktów znajdują się ubrania, buty, torby i akcesoria, ale też kosmetyki.  

Daniel Malinowski, zarządzający fintechem Mokka mówi:

Dla wielu platform e-commerce jest to problem trudny do rozwiązania, ponieważ bardzo często możliwość łatwego i bezpłatnego zwrotu jest jednym z głównych powodów, dla którego klienci w ogóle decydują się na zakup online. Warto więc do niego podchodzić ostrożnie.

 

W Polsce konsumenci znają swoje prawa, jeżeli chodzi o zwrot produktów. Są też świadomi rozwiązań, które może oferować firma, by zwrot był jak najłatwiejszy: oczekują darmowych zwrotów, zwrotów w stacjonarnym punkcie sprzedaży, przez paczkomat lub zamówienie kuriera do domu lub biura.

Choć zależy to od branży, wśród głównych przyczyn zwrotów podawanych przez konsumentów wymienia się: uszkodzenie lub wadliwość produktu (81 proc.), niedopasowanie produktu (75 proc.), niezgodność z opisem (56 proc.), dostarczenie produktu z opóźnieniem (11 proc.). Konsumenci zwracają również produkty, ponieważ im się nie spodobały (33 proc.) lub zamówili wiele przedmiotów/rozmiarów (14 proc.).

 

Warto ulepszyć opisy i prezentację produktów

 

Brak możliwości zobaczenia, przymierzenia i interakcji z produktami, zanim klient zdecyduje się na ich zakup – to największa wada zakupów w sieci. Dzięki najnowszym technologiom 3D/AR można to zmienić. Takie rozwiązania są jednak kosztowne i dostępne dla większych platform. Podobnie jest w przypadku zaawansowanej analityki danych, dzięki której można np. ustalić progi zwrotów na podstawie wartości zamówienia lub liczby zwracanych przedmiotów, a następnie użyć tego progu, by automatycznie oznaczać klientów często zwracających produkty i wykluczyć ich np. z ofert darmowej wysyłki.

W ograniczeniu zwrotów skuteczne są też najprostsze metody – ulepszanie opisów i zdjęć produktów. W przypadku kosmetyków warto pokazać zarówno opakowanie kartonikowe, jak i produkt w środku. Zaprezentować sposób aplikacji i wyjaśnić przeznaczenie produktu wraz z instrukcją stosowania. Nie można oczywiście zapomnieć tak podstawowych informacjach jak skład produktu i jego pojemność.

Efekty przynosi też ograniczanie uszkodzeń podczas transportu – używanie materiałów ochronnych, sprawdzanie stanu produktu przed wysyłką, oznaczanie paczek jako delikatnych czy używanie paczek w odpowiednim rozmiarze.

 

Zwroty można ograniczyć stosując odpowiednie formy płatności

 

Na skłonność do zwrotów wpływają też takie czynniki, jak np. formy płatności.

Zwroty w e-commerce są nieuniknione, ale możliwe do zarządzania za pomocą różnych rozwiązań. Jednym z prostszych sposobów jest dobór odpowiednich metod płatności. Oferując klientom dłuższe okresy finansowania zakupów np. 3 lub 6 miesięcy albo tzw. split payment, można zredukować poziom zwrotów do wartości poniżej średniej rynkowej

– dodaje Daniel Malinowski powołując się na dane zebrane wśród partnerów Mokka w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zwraca też uwagę, że niektóre firmy (jak np. Zara) wprowadzają płatne zwroty z odbiorem spod wskazanego adresu lub umożliwiają je bezpłatnie tylko grupie lojalnych konsumentów (np. H&M). Tego typu metody warto jednak jasno komunikować, jak i stosować ostrożnie, ponieważ konsument, który raz zrazi się do sklepu internetowego niechętnie do niego wraca.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. wrzesień 2023 12:20