StoryEditor
E-commerce
06.05.2021 00:00

Zalando chwali się wynikami i rozwija centra logistyczne. Kolejne powstanie w Polsce

Zalando aktualizuje prognozy finansowe na 2021 rok po wyjątkowo silnym wzroście zysków w pierwszym kwartale, utrzymaniu podwyższonych poziomów wzrostu w drugim kwartale oraz stabilnych perspektywach na drugą połowę roku. W planach ma rozbudowę sieci centrów logistycznych - w tym kolejnego w naszym kraju.

Zalando spodziewa się teraz, że wielkość sprzedaży brutto (GMV) wzrośnie o 31-36% do 14,0-14,6 mld euro w roku finansowym 2021. Firma prognozuje wzrost przychodów o 26-31% do 10,1-10,5 mld euro i skorygowanego EBIT o 400 -475 mln euro w tym samym okresie. Wcześniej zakładała wzrost GMV o 27-32%, wzrost przychodów o 24-29% i skorygowany EBIT w wysokości 350-425 mln euro za cały rok 2021.

Platforma osiągnęła największy wzrost liczby klientów od 2013 roku - 41,8 miliona aktywnych klientów na koniec pierwszego kwartału.

Firma osiągnęła wyjątkowo wysokie tempo, przy wzroście GMV o 55,6% do prawie 3,2 mld euro, a przychodach o 46,8% rok do roku do 2,2 mld euro. Wzrost był napędzany przez ciągły wzrost popytu konsumentów na oferty online oraz wyjątkowy rozwój naszej firmy partnerskiej. Oprócz bardzo silnej dynamiki wzrostu, Zalando osiągnęło dodatni skorygowany EBIT w wysokości 93,3 mln euro lub marżę w wysokości 4,2%, na co wpłynęła głównie wysoka sprzedaż i nadal niższa stopa zwrotu.

Aby zrealizować ambitne plany związane z rozwojem Zalando, firma zamierza dalej rozbudowywać swoją europejską sieć logistyczną obejmującą obecnie 10 centrów logistycznych i doda 5 kolejnych centrów do istniejącej sieci do 2023 roku.

Rozbudowa to ważny kamień milowy w rozwoju sieci logistycznej Zalando z dwoma polskimi centrami logistycznymi obsługującymi rosnącą bazę klientów Zalando i jednym centrum logistycznym obsługującym dostawy Zalando Lounge. 

W lutym 2020 r. europejska platforma internetowa poświęcona modzie i stylowi życia, otworzyła swoje trzecie centrum logistyczne w Polsce. Centrum pod Łodzią obsługuje dostawy Zalando do klientów ze wszystkich rynków, zwłaszcza z Polski, Niemiec, Austrii i Czech.

Obecnie dwa centra w Rotterdamie i Madrycie są bliskie ukończenia i zostaną uruchomione w 2021 roku. Budowa trzech nowych centrów logistycznych we Francji, Niemczech i Polsce rozpocznie się w ciągu najbliższego roku.

Dyrektor finansowy Zalando, David Schröder mówi: - W pierwszym kwartale 2021 roku Zalando odnotowało największy wzrost od czasu wejścia na giełdę w 2014 roku. Obserwujemy, jak nasza platforma i biznes rozwijają się w coraz szybszym tempie, przynosząc korzyści zarówno klientom, jak i partnerom, a także pozwalając nam stawiać szybkie kroki na naszej drodze do stania się punktem wyjścia dla mody.


 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
15.02.2024 17:02
Super-Pharm świętuje milionowe zamówienie przez aplikację
fot. Linkedin Super-Pharm
Sieć Super-Pharm poinformowała, że przez jej aplikację zakupową zostało złożonych już milion zamówień. Taki wynik został osiągnięty po niespełna dwóch latach od uruchomienia aplikacji.

Aplikacja Super-Pharm w najnowszej wersji zadebiutowała 22 marca 2022 r. łącząc e-commerce z lojalnościowym programem Klub Super-Pharm (wówczas jeszcze nazywał się Klub LifeStyle) i płatnościami mobilnymi.

Powstała z myślą o klientkach i klientach sieci, którzy robią zakupy w wielu kanałach. Dzięki niej użytkownicy zyskali możliwość przeglądania na smartfonach oferty drogerii, sprawdzania opinii, dodawania  produktów do ulubionych i kupowania płacąc blikiem, kartą lub szybkim przelewem.

W niespełna rok aplikacja zyskała ponad pół miliona użytkowników. Natomiast 9 lutego br. w aplikacji zostało złożone milionowe zamówienie. Od momentu jej uruchomienia wirtualna karta została wyświetlona 2,2 mln razy, a kupony klubu były aktywowane 1,9 mln razy.

Za projekt aplikacji odpowiada Future Mind, firma technologiczno-doradcza oraz Exorigo-Upos, dostawca rozwiązań e-commerce. 

Czytaj więcej: Agnieszka Rokiel, Maciej Maćkowiak: W aplikacji Super-Pharm połączyliśmy sprzedaż z lojalnością

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
15.02.2024 12:56
Comarch rezygnuje z prowadzenia marketplace wszystko.pl
Marketplace wszystko.pl miał być konkurencją dla allegro. Rok po uruchomieniu platformy spółka Comarch poinformowała, że rezygnuje z projektu w dotychczasowej postaciwiadomoscikosmetyczne.pl
Zaledwie 8 miesięcy po uruchomieniu marketplace wszystko.pl Comarch wycofuje się z tego projektu. Spółka poinformowała, że wykorzysta stworzoną technologię w innych rozwiązaniach grupy.

W wyniku prowadzonego przeglądu projektów R&D zarząd Comarch S.A. podjął decyzję o zaprzestaniu prowadzenia projektu wszystko.pl w dotychczasowej postaci – poinformowała spółka.

Od dnia 15.02.2024 możliwość wystawiania ofert oraz sprzedaży za pośrednictwem platformy nie będzie już możliwa. Do 30.04. 2024 możliwa pozostanie wyłącznie obsługa dotychczasowych zamówień z poziomu panelu sprzedawcy. Po tym czasie możliwość zalogowania na konto, w tym do panelu sprzedawcy zostanie zablokowana. Rozłączone zostaną wszelkie dostępne na platformie integracje, w tym z Przelewy24, Inpost, Baselinker).

image

Informacja skierowana do użytkowników platformy zakupowej wszystko.pl

fot. wszystko.pl

Stworzona w ramach projektu technologia ma zostać wykorzystana w innych rozwiązaniach ERP Grupy Comarch. Grupa Comarch zamierza skoncentrować się na realizacji bieżących, wysokomarżowych kontraktów oraz na znacznych inwestycjach w obszarach: AI (sztuczna inteligencja), APS (system umożliwiający zaawansowane planowanie produkcji), POS (kompleksowy system obsługi punktów sprzedaży), KSeF (Krajowy System e-Faktur) zwiększających przewagę konkurencyjną rozwiązań Comarch ERP, szczególnie dla e-commerce – czytamy w komunikacie.

Marketplace wszystko.pl został oficjalnie uruchomiony 29 czerwca 2023 r. po po dwóch latach prac i półrocznym okresie testowania. W dniu startu było na niej aktywnych kilka milionów ofert i zarejestrowało się ponad 15 tys. sklepów internetowych. 

Czytaj więcej: Ruszyła platforma wszystko.pl. Ponad 100 tys. produktów w sekcji Uroda

Tworząc platformę sprzedażową grupa Comarch - jedna z największych firm technologicznych -  twierdziła, że rzuca rękawicę takim serwisom, jak Allegro czy Amazon. Na platformie mogli sprzedawać wyłącznie przedsiębiorcy, podmioty gospodarcze zarejestrowane w Polsce. Przewagą i zachętą dla sprzedawców miał być brak prowizji od sprzedaży. 

W lipcu ubiegłego roku firma zapowiedziała uruchomienie aplikacji wszystko.pl i kolejnych funkcjonalności platformy. 

Czytaj więcej: Wszystko.pl zapowiada uruchomienie aplikacji mobilnej

Rynek e-commerce staje się coraz bardziej konkurencyjny. Przypadek wszystko.pl pokazuje, że nawet potężne spółki, dysponujące zapleczem technologicznym i finansowym, nie mają łatwego startu w e-biznesie na obecnym etapie ukształtowania rynku. 

Czytaj także: 

Jędrzej Karasek, Primavera Parfum: Koszty działalności zabiją e-commerce w kategorii health & beauty

Remigiusz Chrzanowski, DrEcom: To jest czas walki o pozycję lidera e-commerce w kategorii Zdrowie i Uroda

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2024 07:56