StoryEditor
Perfumerie
10.03.2020 00:00

Douglas prewencyjnie usuwa testery z półek, są dostępne u konsultantek

W perfumeriach Douglas podjęto decyzję o zaprzestaniu wystawiania testerów. Kosmetyki można nadal wypróbowywać, ale nakładane są przez konsultantki za pomocą szpatułki. Wyjątek stanowią produkty w pojemnikach z atomizerami, jak np. perfumy, które nie stanowią ryzyka zakażenia koronawirusem – informuje portal kobieta.wp.pl 

Perfumerie Douglas w przesłanym portalowi kobieta.wp.pl oświadczeniu wyjaśniają, że już 26 lutego sieć przeprowadziła akcję informacyjną skierowaną do pracowników.

W jej ramach przekazaliśmy zasady postępowania prewencyjnego w sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszyscy pracownicy zostali poinformowani o tym, jak zachować się w sytuacji podejrzenia u siebie infekcji oraz gdzie szukać pomocy medycznej. Wprowadziliśmy też zalecenie ograniczenia podróży służbowych – informuje Ewa Sadowska, szefowa PR w Douglasie.

Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo klientów, to konsultantów w sieci Douglas obowiązują ścisłe zasady postępowania w zakresie regularnego mycia rąk i stosowania środków dezynfekujących.

Zawsze działamy zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego, dlatego w perfumeriach, tak jak do tej pory, przywiązujemy ogromną wagę do każdorazowej dezynfekcji za pomocą profesjonalnych środków medycznych, wszystkich akcesoriów służących do wykonywania usług – informuje przedstawicielka sieci.

Dodatkowo perfumeria zdecydowała o usunięciu z półek produktów do samodzielnego testowania przez klientów (otwieralnych testerów). Obecnie są one aplikowane wyłącznie przez konsultantki za pomocą szpatułki.

Wyjątek stanowią produkty w pojemnikach z atomizerami, jak np. perfumy, które nie stanowią ryzyka – brzmi dalsza część oświadczenia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Perfumerie
14.09.2023 12:52

Notino kontynuuje współpracę z Małgorzatą Sochą. Dalszy rozwój oprze na wirtualnych rozwiązaniach doboru produktów

Alexander Montchovsky, global brand marketing director Notino oraz Małgorzata Socha, ambasadorka perfumeriiwiadomoscikosmetyczne.pl
​Notino, podczas eventu zorganizowanego na koniec lata, zaprezentowało nowości z kategorii pielęgnacyjnej, makijażowej i zapachowej. W spotkaniu wziął udział Alexander Montchovsky, global brand marketing director, który podsumował ponad 20-letnią działalność, a także Małgosia Socha, ambasadorka perfumerii, która specjalnie na tę okazję przygotowała swój autorski Beauty Box.

​Event Notino na koniec lata był okazją, by podsumować ponad 20-letnią działalność czeskiej perfumerii na rynku. Obecny podczas wydarzenia Alexander Montchovsky, global brand marketing director powiedział:

Gdy Notino powstało, mieliśmy wizję, że będziemy dostarczać produkty beauty wszystkim zainteresowanym – w dowolnym miejscu w Europie. 20 lat później widzimy, że wizja stała się rzeczywistością – jesteśmy jednym z czołowych sprzedawców detalicznych w Europie. Mamy ponad 2500 różnych marek. Dzięki mocy technologii wnieśliśmy doświadczenia zakupowe klientów na nowy poziom. Nasz dalszy rozwój będzie właśnie opierał się na dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań sprzedażowych – wirtualnych analizatorów skóry czy innych rozwiązań ułatwiających dobór produktów.

Podczas spotkania można się było zapoznać z narzędziem doboru perfum na podstawie ulubionych nut zapachowych lub dotychczas wybieranych produktów. Perfumeria prezentowała też zapachowe nowości, a także swoje premiery z kategorii pielęgnacyjnej i makijażowej.

image
FOTO: wiadomoscikosmetyczne.pl
image
FOTO: wiadomoscikosmetyczne.pl

 

Podczas spotkania obecna była także Małgorzata Soacha, ambasadorka marki, która zaprezentowała specjalnie na tę okazję przygotowany Beauty Box.

Czytaj też: Notino podjęło współpracę z Małgorzatą Sochą 

image
FOTO: mat.prasowe

 

Co jest w Baeuty Boxie Małgorzaty Sochy dla Notino?

 

W zestawie znalazły się produkty do pielęgnacji skóry (przeciwzmarszczkowy i ujędrniający krem na dzień Lancôme Rénergie, intensywnie nawilżające serum La Roche-Posay Hyalu B5 oraz krem do rąk La Roche-Posay Lipikar Xerand), akcesoria kosmetyczne (szczotka do włosów BrushArt Hair Boar bristle paddle hairbrush i gąbeczka do makijażu z podstawką Notino Luxe Collection) oraz jej ulubiona szminka (L’Oréal Paris Color Riche).

image
FOTO: Notino

 

Notino w Europie i w Polsce

 

Notino to największy internetowy sklep z perfumami i kosmetykami w Europie. Firma powstała w Czechach w 2004 roku. Równolegle oferuje sprzedaż internetową w 27 krajach Europy. Z usług e-commerce Notino skorzystało już ponad 24 miliony klientów, do których wysyła średnio ponad 56 tys. paczek dziennie. Roczne obroty firmy wyniosły ponad 1 mld euro w roku rozliczeniowym, który trwał od 1 maja 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku, co oznacza wzrost o 32 proc. rok do roku. Firma wysłała do klientów około 109 mln produktów w 20 mln paczek.

Czytaj też: Notino jest jednym z największych e-sklepów w Europie

W Polsce oprócz sprzedaży e-commerce Notino prowadzi 10 sklepów stacjonarnych, usytuowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Perfumerie
05.09.2023 13:47

Douglas otworzył nowe centrum logistyczne w Niemczech, by obsłużyć szybko rosnący e-commerce

Arvato
Douglas oficjalnie otworzył swoje centrum dystrybucyjne w Hamm w Niemczech, które powstało we współpracy z firmą Arvato – dostawcą usług w zakresie zarządzanie łańcuchem dostaw i handlu elektronicznego. Centrum obsłuży dostawy do sklepów i zamówienia z e-commerce z regionów Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Douglas i Arvato oficjalnie otworzyli nowe centrum dystrybucyjne w Hamm, w Niemczech. To magazyn o łącznej powierzchni 38 tys. mkw., który odpowiada na omnichannelową strategię Douglasa i szybko rosnący kanał e-commerce. Sprzedaż online Douglasa w ciągu ostatnich pięciu lat rosła średnio o 20 proc. rocznie.

Czytaj także: Douglas zwiększa sprzedaż i zyski. Dobre wyniki w trzecim kwartale

Arvato zajmie się całą logistyką dostaw do sklepów i szybko rozwijającego się e-handlu Douglasa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii (DACH), w tym zwrotami.  

– Efektywna logistyka to jeden z najważniejszych filarów każdego omnichannelowego detalisty. Nowe i najnowocześniejsze centrum logistyczne w Hamm to kamień milowy w łączeniu działalności sklepowej i e-commerce w regionie DACH – skomentował Sander van der Laan, dyrektor generalny grupy Douglas.

image

Otwarcie centrum logistycznego Douglasa w Hamm. Od lewej: Gerald Hofer (CEO Knapp), Frank Schirrmeister (CEO Arvato), Sander van der Laan (CEO Douglas) and Julia Börs (President Consumer Products Arvato).
 

FOTO: | Kochinke Visuelle Gestaltung

Centrum logistyczne w Hamm zostało zaprojektowane przez Arvato jako magazyn omnichannelowy z wysokowydajną technologia automatyzacji i rozwiązaniami IT opartymi na chmurze, w którym obsługiwane są różne kanały sprzedaży Douglasa.

– W sumie zainwestowaliśmy ponad 70 milionów euro w najnowocześniejsze technologie automatyzacji w zakładzie w Hamm. Jest to największa inwestycja jak dotąd w jednym miejscu – powiedziała Julia Börs, President Consumer Products w Arvato.

Z Hamm można wysyłać do 114 tys. paczek dziennie. Dzięki nowemu centrum logistycznemu Arvato trzykrotnie zwiększyło pojemność magazynową w Europie

Dostawę do klientów w regionie DACH wspiera bardzo dobra lokalizacja centrum dystrybucyjnego we wschodnim Zagłębiu Ruhry i połączenie z kilkoma autostradami. – Lokalizacja jest również zasadniczo przygotowana do dalszego rozwoju, wspólnie z Douglasem uwzględniliśmy możliwość rozbudowy centrum dystrybucyjnego już na etapie projektowania – dodała Julia Börs.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. wrzesień 2023 11:50