StoryEditor
Apteki
12.09.2023 14:34

Apteki Benu wchodzą do Włoch. Powstają w miejsce 270 placówek Lloyds Farmacia di Crespellano

Sieć Benu liczy obecnie ponad 1,7 tys. aptek w 9 krajach Europy i zatrudnia ponad 5 tys. pracowników. phoenixgroup.eu
We Włoszech pojawiła się pierwsza apteka Benu Farmacia. Ostatecznie ma ich być 270, bo tyle aptek Lloyds Farmacia di Crespellano ma firma Admenta, przejęta jakiś czas temu przez grupę Phoenix, właściciela sieci Benu.

Pierwszy szyld Benu zawisł nad apteką w Mediolanie przy via Morgantini. To efekt przejęcia w lutym tego roku firmy Admenta i jej 270 aptek Lloyds Farmacia di Crespellano przez grupę Phoenix od McKesson Europe AG.

Marka Benu dotychczas nie była we Włoszech znana, choć jest obecna w 9 innych krajach Europy, takich jak  Szwajcaria, Holandia czy Czechy, a od lutego także na rynku czarnogórskim. Sieć liczy obecnie ponad 1,7 tys. aptek i ma 45 milionów klientów. Zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

Właścicielem sieci jest wywodząca się z Niemiec grupa Phoenix, która równocześnie jest wiodącą hurtownią farmaceutyczną w Europie (na 13 rynkach ma pozycję lidera). Działa w 27 krajach poprzez 161 centrów dystrybucyjnych, obsługując ponad 50 tys. klientów hurtowych.

Phoenix Group jest też właścicielem 2,7 tys. aptek w 15 krajach. Poza Benu sa to Apotek1 (Norwegia), HelpNet (Rumunia), Rowlands Pharmacy (Wielka Brytania) oraz Lloyds Pharmacia (Włochy), LloydsPharma (Belgia) i LloydsPharmcy (Irlandia). Każdego roku farmaceuci obslugują w nich ponad 195 mln klientów i wydają im ok. 495 mln opakowań leków.      

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
30.11.2023 09:00
IQVIA: Rośnie znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym
Średnia wartość zamówienia w e-apekach, według danych IQVIA, wyniosła w październiku 2023 r. 133,4 złShutterstock
Sprzedaż w e-aptekach wzrosła w październiku o ponad 22 proc. r/r. Rynek aptek stacjonarnych również odnotował wzrost wartości – o niemal 14 proc. Tym samym październik wyprzedził wynik z marca, który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku – zauważają eksperci IQVIA Poland.

Wartość aptecznego e-commerce wyniosła w październiku 174 mln zł, co oznacza wzrost o rekordowe 22,1 proc. r/r. Raport IQVIA Poland pokazuje także, że e-apteki osiągnęły aż 7,9 proc. udziału w wartości sprzedaży produktów w kategorii Consumer Health (produktów bez recepty) w całym rynku aptecznym. Przy czym 4,5 proc. należy do leków OTC, a 2,3 proc. do produktów Personal Care, czli środków  higieny osobistej oraz kosmetyków (pozostałe to Nutrition - 0,7 proc. oraz Patient Care - 0,5 proc.).

Mniejsza była jednak w październiku średnia wartość zamówienia w e-commerce. Wyniosła ona 133,4 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc. Eksperci IQVIA Poland zwracają uwagę, że pomimo to, zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, udział i znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym rośnie. Jednak rośnie także sam rynek aptek stacjonarnych, który w październiku osiągnął wartość niemal 4,4 mld zł.

Tym samym październik wyprzedził wynik z marca (4,3 mld zł), który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku

– zauważają eksperci IQVIA Poland.

Podkreślają przy okazji, że rynek rośnie nie tylko wartościowo ale i ilościowo (+3 proc. r/r).

Z danych IQVIA wynika także, że w październiku średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych wyniosła 341 tys. zł.

image
FOTO: IQVIA Poland
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
27.11.2023 23:37
Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder zarządzał siecią Dr. Max Polska od czerwca 2019 r.fot. Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr.Max Polska, poinformował, że żegna się z firmą. Zajmował stanowisko prezesa od czerwca 2019 r.

Krzysztof Szponder poinformował na swoim zawodowym profilu w mediach społecznościowych, że żegna się z firmą Dr. Max Polska, którą zarządzał od czerwca 2019 r. Dr. Max to jedna z największych sieci aptecznych w Polsce, a także apteka i drogeria internetowa.

Czytaj więcej: Krzysztof Szponder, Marek Wądołowski, Dr.Max: E-drogerię robimy na maxa

Zakończyła się moja przygoda w Dr Max Polska – to był wspaniały czas doświadczeń i wyzwań – życzę Dr. Max Polska najlepszej ścieżki rozwoju i sukcesu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników i partnerów za współpracę – napisał Krzysztof Szponder.

Przed objęciem stanowiska prezesa w Dr. Max Polska Krzysztof Szponder był związany przez blisko 5 lat z siecią hipermarketów Kaufland, gdzie był członkiem zarządu i wiceprezesem. Wcześniej, przez 14 lat pracował w sieci hipermarketów Real (Metro Group), gdzie był m.in. dyrektorem sprzedaży i szefem departamentu żywności.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. grudzień 2023 11:47