StoryEditor
Apteki
23.04.2020 00:00

Kolejne bezpłatne środki ochrony dla farmaceutów już w drodze. Wnioski złożyło niemal 6,7 tys. aptek

Farmaceuci - przez specjalną aplikację - złożyli już blisko 6700 tysięcy wniosków o środki ochrony indywidualnej, to oznacza, że blisko połowa aptek w Polsce zamówiła już bezpłatne maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ich wysyłkę. Do końca tygodnia podobne wsparcie przekaż także dla lekarzy rodzinnych.

Pod adresem soi.mz.gov.pl apteki mogą zamówić bezpłatne maseczki ochronne, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Biorąc pod uwagę już złożone zamówienia, w trwającej właśnie trzeciej turze przekazywania środków ochrony indywidualnej z Ministerstwa Zdrowia do aptek trafi ponad 6 milionów rękawiczek, ponad 3 miliony maseczek oraz ponad 80 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, ale na tym nie koniec, bo farmaceuci składają kolejne wnioski.

Aplikacja, poprzez którą apteki mogą składają zamówienia na środki ochrony osobistej, powstała dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej i firmy Microsoft. Jak czytamy w komunikacie resortu zdrowia, jest ona odpowiedzią na dostrzeganą przez resort konieczność dostosowania zamówień do potrzeb aptek, ale także w celu usprawnienia procesu udzielania bezpłatnego wsparcia. 

Do polskich aptek w czasie epidemii trafia nawet trzy i pół miliona pacjentów dziennie, dlatego tak ważne jest, by zabezpieczyć farmaceutów w środki ochrony indywidualnej, takie jak: maseczki czy rękawiczki – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – Oni są na pierwszej linii walki z epidemią. Chroniąc apteki, chronimy miliony Polaków.

Aptekarz po wejściu na stronę soi.mz.gov.pl może zamówić bezpłatne środki ochrony indywidualnej dla swoich pracowników. Po podaniu liczby pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, algorytm przelicza zapotrzebowanie dla danej apteki. Na tej podstawie przygotowywana jest spersonalizowana przesyłka, nadawana kurierem Poczty Polskiej.

Apteka otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zamówienia na podany przez siebie adres e-mail, a po nadaniu paczki również e-mail i sms ze szczegółami dotyczącymi przesyłki. Losy paczki można śledzić na stronie emonitoring.poczta-polska.pl. Funkcjonalności te pozwalają na odpowiednie zarządzenie przesyłką np.: w razie nagłego zamknięcia apteki.

Aplikacja została zaprojektowana i wykonana po zakończeniu drugiej tury dystrybucji środków ochrony indywidualnej do aptek, a wkrótce w ten sam sposób będą dostarczane środki ochrony indywidualnej do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Stworzenie i wykorzystanie narzędzi pozwalających na zapewnienie stałych dostaw środków ochrony, to potrzebne i inspirujące zadanie – podkreśla Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.  – Cieszę się, że miałem okazję współtworzyć je wraz z grupą ludzi otwartych i wspólnie szukających rozwiązań. Tam gdzie pomaga się  pacjentom nie ma zwykłych aplikacji i prostych algorytmów. To narzędzie powinno być rozwijane i służyć jeszcze większej grupie ludzi w tym trudnym czasie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
16.08.2024 15:00
ViaPharma wchodzi do Polski — nowy magazyn Dr. Max został otwarty w Teresinie
Nowa hurtownia ma być „sercem” franczyzy.Dr. Max

W czwartek, 8 sierpnia 2024 roku, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej hurtowni farmaceutycznej ViaPharma w Teresinie. To istotne wydarzenie dla sieci franczyzowej Dr. Max, które przynosi nowe perspektywy zarówno dla jej partnerów, jak i klientów.

Hurtownia, o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych, została zaprojektowana z myślą o nowoczesnych technologiach, które pozwolą na optymalizację procesów operacyjnych. Dzięki zaawansowanej automatyzacji inwestycja jest gotowa do obsługi milionów produktów miesięcznie, co znacząco zwiększa wydajność i efektywność działania całej sieci. W nowoczesnym magazynie znajdują się tysiące miejsc paletowych oraz kilkanaście tysięcy lokalizacji towarowych, co pozwala na sprawną i szybką obsługę zamówień.

Zatrudnienie w nowej hurtowni znajdzie ponad 100 osób, co dodatkowo wpływa na rozwój lokalnego rynku pracy; ogłoszenia ws. pracy w lokalizacji w Teresinie są już dostępne w sieci. Przestrzeń biurowo-magazynowa została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami farmaceutycznymi, uwzględniając również najnowsze rozwiązania w zakresie optymalizacji energetycznej. To wszystko sprawia, że ViaPharma staje się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
 

Inwestycja w Teresinie stanowi ważny krok w rozwoju sieci Dr. Max, która dzięki nowym technologiom i rozbudowie infrastruktury, zyskuje jeszcze większy potencjał do świadczenia usług na najwyższym poziomie. ViaPharma to nie tylko miejsce magazynowania leków, ale również innowacyjne centrum logistyczne, które odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku farmaceutycznego.

Marka Dr.Max działa na polskim rynku od 2005 roku i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych sieci aptek franczyzowych w kraju. W prawie 550 aptekach franczyzowych zatrudnionych jest ponad 4 000 osób. Dr.Max Polska, jako franczyzodawca, należy do międzynarodowego holdingu, który z powodzeniem operuje w 8 krajach Europy, będąc liderem rynku farmaceutycznego w Czechach i na Słowacji. Główna siedziba Dr.Max Polska mieści się we Wrocławiu, gdzie pracuje ponad 200 osób.

Czytaj także: Dr Max przejmuje sieć słowackich aptek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
29.07.2024 12:46
Medi-Market kontynuuje ekspansję w Europie: Hiszpania kolejnym celem
Medi-Market nie planuje póki co ekspansji do Polski.Medi-Market

Belgijska sieć aptek Medi-Market planuje dalszą ekspansję w Europie, z Hiszpanią jako kolejnym celem, po udanym wprowadzeniu na rynek włoski. Dyrektor generalny Cédric Antoine zamierza otworzyć piętnaście nowych sklepów we Włoszech w tym roku, a do 2028 roku średnio trzydzieści rocznie. Firma widzi ogromny potencjał w Hiszpanii i rozważa dalsze rozszerzenie działalności na inne rynki europejskie.

Belgijska sieć aptek Medi-Market, po udanym wprowadzeniu na rynek włoski, planuje dalszą ekspansję w Europie, a kolejnym celem jest Hiszpania. Dyrektor generalny Cédric Antoine, były szef Cora Belgium&Luxembourg, ma ambitny plan podboju europejskiego rynku z siecią Medi-Market. W tym roku firma zamierza otworzyć piętnaście nowych sklepów we Włoszech, a do 2028 roku co roku dodawać średnio trzydzieści nowych placówek. Już w 2027 roku Włochy mają generować większe przychody niż rodzimy rynek Belgii: w ciągu pięciu lat Medi-Market planuje uzyskiwać ponad połowę swoich przychodów z rynków zagranicznych.

Cédric Antoine dostrzega również ogromny potencjał w Hiszpanii, gdzie ekspansja ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Jak sam mówi, jeśli zobaczą wzrost na rynkach włoskim i hiszpańskim, będą mogli rozważyć wejście na inne rynki. Interesujące jest to, że Medi-Market omija Francję, z której wycofał się w 2022 roku z powodu zbyt silnej konkurencji. CEO zaznacza jednak, że firma musi kontrolować tempo rozwoju, aby uniknąć ryzyka związanego z szybkim wzrostem.

Medi-Market planuje również kontynuować otwieranie około tuzina nowych sklepów rocznie w Belgii. Na ten rok przewidziane są jeszcze trzy otwarcia, co sprawi, że do końca roku liczba placówek w Belgii wzrośnie do osiemdziesięciu. W ubiegłym roku całkowite przychody firmy wzrosły o 35 proc., osiągając 330 milionów euro, głównie dzięki sprzedaży w sklepach stacjonarnych, gdyż tylko 7 proc. przychodów pochodziło z e-commerce.

Czytaj także: Posłanka Anna Maria Żukowska rusza na ratunek Tanim Aptekom Rodzinnym: powodem blokada działania sieci przez Inspektora Farmaceutycznego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. wrzesień 2024 21:55