StoryEditor
Apteki
15.03.2024 13:40

Komisja Europejska zaskarża polskie prawo farmaceutyczne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Obecne prawo farmaceutyczne jest przez niektórych uznawane za drakońskie. / Shutterstock
Krytykowane od dawna polskie prawo farmaceutyczne, które zakazuje reklamowania aptek i punktów aptecznych, doczekało się skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 13 marca bieżącego roku, Trybunał został poinformowany o złożeniu przez Komisję Europejską skargi przeciwko Polsce.

Według oceny Komisji, omawiany zakaz koliduje z dyrektywą dotyczącą e-handlu oraz artykułami 49 i 56 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, do tego stopnia, że eliminuje on wszelkie sposoby komunikacji marketingowej, włączając w to metody elektroniczne, na przykład przez witryny internetowe prowadzone przez farmaceutów. Taki przepis, zdaniem skarżących, narusza zasadę wolności działalności gospodarczej oraz wolności oferowania usług, idąc dalej niż jest to potrzebne do zagwarantowania celu, jakim jest ochrona zdrowia publicznego. Skarga nosi numer rejestracyjny C-200/24.

Przypomnijmy, że zgodnie z polskimi przepisami (art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne)  „Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego”.

Zastosowanie zakazu w praktyce, ze względu na dosłowne brzmienie ustawy i surową interpretację przyjętą przez organy nadzoru farmaceutycznego oraz sądy administracyjne, spowodowało, że każda forma komunikacji lub jakiekolwiek działanie apteki, które mogłoby nawet potencjalnie zwiększyć jej obrót (bez względu na rzeczywisty zamiar apteki), zostało uznane za reklamę. W rezultacie, ominięto podstawową rolę aptek, postrzegając usługi farmaceutyczne lub inicjatywy mające na celu poprawę dostępu pacjentów do leków, wyłącznie jako narzędzia do podnoszenia sprzedaży. W efekcie, omawiany przepis przekroczył zakres zwykłego zakazu reklamy, stając się w praktyce zakazem wszelkiej komunikacji związanej z apteką i jej działalnością.

Czytaj także: GIF: wyszukiwarka internetowa prezentująca apteki jako punkty sprzedaży kosmetyku nie łamie przepisów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
21.05.2024 16:16
IQVIA: Rośnie sprzedaż w aptekach
Zarówno sprzedaż w aptekach stacjonarnych, jak i w e-commerce, rośnie dwucyfrowo fot. envato elements
W kwietniu 2024, w porównaniu do ubiegłego roku, dwucyfrowo wzrostła sprzedaż w aptekach. Dotyczy to zarówno aptek stacjonarnych, jak i e-commerce – pokazują najnowsze dane IQVIA Poland.

Z danych IQVIA Poland wynika, że polski rynek farmaceutyczny cały czas dynamicznie się rozwija.

W kwietniu 2024 apteki stacjonarne osiągnęły sprzedaż na poziomie 4,5 mld zł  i jest to wzrost  o 14,9 proc. w porównaniu do kwietnia 2023.

Średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych w kwietniu osiągnęła 356 tys. zł i był to wzrost o 17,3 proc. w porównaniu do kwietnia 2023.

Dynamika rynku produktów bez recepty sięgnęła 9,6 proc.

Udział e-commerce sprzedaży produktów bez recepty wyniósł 8,2 proc.

Wartość farmaceutycznego rynku e-commerce osiągnęła 178 mln zł i jest to wzrost o 23,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Średnia wartość zamówienia w e-aptekach wyniosła 130,24 zł i jest to praktycznie tyle samo co rok temu.

Firmy farmaceutyczne, które w kwietniu br. osiągnęły największe wzrosty sprzedaży to Polpharma (+11,4 proc.), USP Zdrowie (+7,7 proc.), Aflofarm (+4,6 proc.).

Czytaj także: GUS: Aptek coraz mniej — jedna przypada teraz już na 2 996 osób

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
16.05.2024 16:49
Brytyjska sieć Boots na sprzedaż?
Jak podaje Bloomberg News, Walgreens, właściciel brytyjskiej sieci Boots, próbuje ją sprzedać i kontaktuje się z potencjalnymi nabywcami.

Bloomberg News opublikował informację, z której wynika, że Walgreens Boots Alliance kontaktuje się z potencjalnymi nabywcami w celu sprzedania brytyjskiej sieci drogeryjno-aptecznej Boots. Ma to być druga próba sprzedaży sieci w ciągu ostatnich dwóch lat.

Według Bloomberg News, firma współpracuje z doradcami w celu przeprowadzenia wstępnych rozmów z potencjalnymi oferentami, a sieć Boots ma być wystawiona na sprzedaż za około 7 miliardów funtów (8,78 miliarda dolarów).

Analityk Leerink Partners, Michael Cherny, stwierdził że wydzielenie ze spółki sieci Boots pozwoliłoby skupić się Walgreens Boots Alliance na jej podstawowej działalności w zakresie prowadzenia aptek detalicznych w USA i jednocześnie zarządzaniem działalnością związaną z opieką zdrowotną w USA.

Boots to brytyjska sieć apteczno-drogeryjna. W 2023 r. detalista otworzył pierwszy sklep oferujący wyłącznie kosmetyki Boots Beauty. Stało się to po tym, jak sieć poinformowała, że w ciągu 12 miesięcy zamknie 300 swoich placówek.

Czytaj więcej: Boots otwiera pierwszy sklep wyłącznie z kosmetykami

Walgreens Boots Alliance, Inc. to amerykański międzynarodowy holding z siedzibą w Deerfield w stanie Illinois, będący właścicielem sieci aptek Walgreens w USA i Boots w Wielkiej Brytanii, a także kilku firm zajmujących się produkcją i dystrybucją produktów farmaceutycznych.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. maj 2024 09:06