StoryEditor
Apteki
18.08.2020 00:00

Ukraińska firma kupuje leki w najtańszych aptekach i rozwozi je do pacjentów

Stworzona przez Ukraińców platforma Liki24, która pośredniczy w zakupie leków dla pacjentów, dostała wsparcie od inwestorów, po to by zaistnieć w Europie. Pierwszym krajem ekspansji poza Ukrainę została Polska – informuje Money.pl.

Liki24 to ukraińska platforma handlowa pośrednicząca w zakupie leków. Zbiera informacje na temat cen i obecności leków w licencjonowanych aptekach (obecnie współpracuje w naszym kraju z ponad tysiącem aptek). Następnie w imieniu klientów kurierzy kupują leki i dostarczają je bezpośrednio do domu. W ten sposób ograniczają czas poszukiwań leku i umożliwiają zakup po możliwie niskiej cenie, także w miejscach, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony – czytamy na portalu Money.pl.

Dzięki pozyskaniu 5 milionów dolarów od dotychczasowych inwestorów i polskiego Horizon Capital firma mogła wyjść poza Ukrainę. Od ubiegłego miesiąca platforma funkcjonuje już w Polsce

Portal Money.pl informuję, że Liki24 uruchomiono na Ukrainie pod koniec 2017 roku. Jednak motorem napędowym rozwoju platformy był koronawirus, który wielu osobom (np. starszym czy na kwarantannie) utrudnił dostęp do leków. Firma nawiązała wtedy współpracę z lokalnymi operatorami logistycznymi, aby zaoferować bezpłatną dostawę leków podczas lockdownu. Dotychczas na Ukrainie zrealizowała ponad 500 tys. zamówień. Platforma, która jest do tego wykorzystywana, jest oparta na autorskim systemie oprogramowania integrującym się z systemami aptek.

Anton Avrinsky, szef i założyciel Liki24 na łamach Money.pl wyjaśnił, że platforma z jednej strony pomaga klientom, a z drugiej wspiera także sprzedaż e-commerce współpracujących z nią aptek. Według niego rynek farmaceutyczny jest bardzo duży i jeszcze spora jego część jest niewykorzystana.

Na platformie Liki24.pl jest w tej chwili 20 tys. pozycji asortymentowych. Są to tylko i wyłącznie leki OTC. Usługa dostarczania leków na receptę bezpośrednio do pacjentów wciąż nie jest w Polsce legalna, choć od wielu lat apelują o to Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. W tym celu potrzebna jest jednak zmiana w zapisach ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
16.08.2024 15:00
ViaPharma wchodzi do Polski — nowy magazyn Dr. Max został otwarty w Teresinie
Nowa hurtownia ma być „sercem” franczyzy.Dr. Max

W czwartek, 8 sierpnia 2024 roku, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej hurtowni farmaceutycznej ViaPharma w Teresinie. To istotne wydarzenie dla sieci franczyzowej Dr. Max, które przynosi nowe perspektywy zarówno dla jej partnerów, jak i klientów.

Hurtownia, o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych, została zaprojektowana z myślą o nowoczesnych technologiach, które pozwolą na optymalizację procesów operacyjnych. Dzięki zaawansowanej automatyzacji inwestycja jest gotowa do obsługi milionów produktów miesięcznie, co znacząco zwiększa wydajność i efektywność działania całej sieci. W nowoczesnym magazynie znajdują się tysiące miejsc paletowych oraz kilkanaście tysięcy lokalizacji towarowych, co pozwala na sprawną i szybką obsługę zamówień.

Zatrudnienie w nowej hurtowni znajdzie ponad 100 osób, co dodatkowo wpływa na rozwój lokalnego rynku pracy; ogłoszenia ws. pracy w lokalizacji w Teresinie są już dostępne w sieci. Przestrzeń biurowo-magazynowa została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami farmaceutycznymi, uwzględniając również najnowsze rozwiązania w zakresie optymalizacji energetycznej. To wszystko sprawia, że ViaPharma staje się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
 

Inwestycja w Teresinie stanowi ważny krok w rozwoju sieci Dr. Max, która dzięki nowym technologiom i rozbudowie infrastruktury, zyskuje jeszcze większy potencjał do świadczenia usług na najwyższym poziomie. ViaPharma to nie tylko miejsce magazynowania leków, ale również innowacyjne centrum logistyczne, które odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku farmaceutycznego.

Marka Dr.Max działa na polskim rynku od 2005 roku i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych sieci aptek franczyzowych w kraju. W prawie 550 aptekach franczyzowych zatrudnionych jest ponad 4 000 osób. Dr.Max Polska, jako franczyzodawca, należy do międzynarodowego holdingu, który z powodzeniem operuje w 8 krajach Europy, będąc liderem rynku farmaceutycznego w Czechach i na Słowacji. Główna siedziba Dr.Max Polska mieści się we Wrocławiu, gdzie pracuje ponad 200 osób.

Czytaj także: Dr Max przejmuje sieć słowackich aptek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
29.07.2024 12:46
Medi-Market kontynuuje ekspansję w Europie: Hiszpania kolejnym celem
Medi-Market nie planuje póki co ekspansji do Polski.Medi-Market

Belgijska sieć aptek Medi-Market planuje dalszą ekspansję w Europie, z Hiszpanią jako kolejnym celem, po udanym wprowadzeniu na rynek włoski. Dyrektor generalny Cédric Antoine zamierza otworzyć piętnaście nowych sklepów we Włoszech w tym roku, a do 2028 roku średnio trzydzieści rocznie. Firma widzi ogromny potencjał w Hiszpanii i rozważa dalsze rozszerzenie działalności na inne rynki europejskie.

Belgijska sieć aptek Medi-Market, po udanym wprowadzeniu na rynek włoski, planuje dalszą ekspansję w Europie, a kolejnym celem jest Hiszpania. Dyrektor generalny Cédric Antoine, były szef Cora Belgium&Luxembourg, ma ambitny plan podboju europejskiego rynku z siecią Medi-Market. W tym roku firma zamierza otworzyć piętnaście nowych sklepów we Włoszech, a do 2028 roku co roku dodawać średnio trzydzieści nowych placówek. Już w 2027 roku Włochy mają generować większe przychody niż rodzimy rynek Belgii: w ciągu pięciu lat Medi-Market planuje uzyskiwać ponad połowę swoich przychodów z rynków zagranicznych.

Cédric Antoine dostrzega również ogromny potencjał w Hiszpanii, gdzie ekspansja ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Jak sam mówi, jeśli zobaczą wzrost na rynkach włoskim i hiszpańskim, będą mogli rozważyć wejście na inne rynki. Interesujące jest to, że Medi-Market omija Francję, z której wycofał się w 2022 roku z powodu zbyt silnej konkurencji. CEO zaznacza jednak, że firma musi kontrolować tempo rozwoju, aby uniknąć ryzyka związanego z szybkim wzrostem.

Medi-Market planuje również kontynuować otwieranie około tuzina nowych sklepów rocznie w Belgii. Na ten rok przewidziane są jeszcze trzy otwarcia, co sprawi, że do końca roku liczba placówek w Belgii wzrośnie do osiemdziesięciu. W ubiegłym roku całkowite przychody firmy wzrosły o 35 proc., osiągając 330 milionów euro, głównie dzięki sprzedaży w sklepach stacjonarnych, gdyż tylko 7 proc. przychodów pochodziło z e-commerce.

Czytaj także: Posłanka Anna Maria Żukowska rusza na ratunek Tanim Aptekom Rodzinnym: powodem blokada działania sieci przez Inspektora Farmaceutycznego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. wrzesień 2024 16:15