StoryEditor
Apteki
25.09.2023 09:41

UOKiK: Gemini Polska może przejąć Aptekę Wrzeszcz i Aptekę Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek

Od grudnia 2022 r. sieć Gemini prowadzi Platformę Zdrowia Gemini.pl, która oprócz oferowanie leków, sprzętu medycznego, kosmetyków i suplementów diety daje dostęp do bazy wiedzy z zakresu zdrowia, m.in. profilaktyki, schorzeń i praw pacjenta.Apteki Gemini
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje warunkowe dotyczące sektora aptek. Gemini Polska otrzyma zgodę na przejęcie spółek Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. To działanie ma na celu zachowanie uczciwej konkurencji na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, wydał dwie warunkowe decyzje dotyczące sektora aptek. Firma Gemini Polska otrzyma zgodę na przejęcie spółek Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu działanie to nie spowoduje zakłóceń w konkurencji na lokalnych rynkach Gdańska, Starogardu Gdańskiego i Suwałk.

Gemini Polska, operator sieci aptek, dysponuje 96 placówkami własnymi oraz zarządza siecią franczyzową liczącą 180 aptek. W ramach planowanej transakcji, spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto, które łącznie administrują 36 aptekami w 21 miastach, zostaną przejęte. Warto zaznaczyć, że wszystkie te apteki funkcjonują jako część sieci franczyzowej i działają pod marką „Gemini”.

Czytaj także: Indywidualne apteki znikają z rynku

W trakcie prowadzonego postępowania, analogicznie do wcześniejszych decyzji dotyczących koncentracji na rynku farmaceutycznym, przyjęto założenie, że apteki konkurencyjne działają na obszarze o promieniu jednego kilometra. Takie założenie wynika z faktu, że klienci najczęściej wybierają apteki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, pracy lub placówki medycznej, do której uczęszczają, a większość z nich korzysta z usług aptek przemieszczając się pieszo. Wyjątkiem są mieszkańcy miejscowości, gdzie brakuje aptek, którzy podróżują do aptek poza swoją lokalną okolicę.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w decyzji dotyczącej Apteki Wrzeszcz, Gemini Polska zobligowana jest do zbycia apteki zlokalizowanej przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku. W przypadku przejęcia spółki Apteka Trójmiasto, konieczne jest dokonanie sprzedaży aptek w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 19C oraz w Suwałkach przy ul. 1 Maja 6. Nabywca, aby uzyskać zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co Gemini Polska. W umowie sprzedaży musi również znaleźć się klauzula gwarantująca kontynuowanie działalności aptecznej w tych lokalizacjach. Treść tego postanowienia także będzie podlegać akceptacji ze strony Prezesa UOKiK.

Czytaj także: Gemini z nowym dyrektorem e-commerce. Michał Owerczuk przeszedł z Allegro

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
30.11.2023 09:00
IQVIA: Rośnie znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym
Średnia wartość zamówienia w e-apekach, według danych IQVIA, wyniosła w październiku 2023 r. 133,4 złShutterstock
Sprzedaż w e-aptekach wzrosła w październiku o ponad 22 proc. r/r. Rynek aptek stacjonarnych również odnotował wzrost wartości – o niemal 14 proc. Tym samym październik wyprzedził wynik z marca, który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku – zauważają eksperci IQVIA Poland.

Wartość aptecznego e-commerce wyniosła w październiku 174 mln zł, co oznacza wzrost o rekordowe 22,1 proc. r/r. Raport IQVIA Poland pokazuje także, że e-apteki osiągnęły aż 7,9 proc. udziału w wartości sprzedaży produktów w kategorii Consumer Health (produktów bez recepty) w całym rynku aptecznym. Przy czym 4,5 proc. należy do leków OTC, a 2,3 proc. do produktów Personal Care, czli środków  higieny osobistej oraz kosmetyków (pozostałe to Nutrition - 0,7 proc. oraz Patient Care - 0,5 proc.).

Mniejsza była jednak w październiku średnia wartość zamówienia w e-commerce. Wyniosła ona 133,4 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc. Eksperci IQVIA Poland zwracają uwagę, że pomimo to, zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, udział i znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym rośnie. Jednak rośnie także sam rynek aptek stacjonarnych, który w październiku osiągnął wartość niemal 4,4 mld zł.

Tym samym październik wyprzedził wynik z marca (4,3 mld zł), który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku

– zauważają eksperci IQVIA Poland.

Podkreślają przy okazji, że rynek rośnie nie tylko wartościowo ale i ilościowo (+3 proc. r/r).

Z danych IQVIA wynika także, że w październiku średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych wyniosła 341 tys. zł.

image
FOTO: IQVIA Poland
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
27.11.2023 23:37
Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder zarządzał siecią Dr. Max Polska od czerwca 2019 r.fot. Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr.Max Polska, poinformował, że żegna się z firmą. Zajmował stanowisko prezesa od czerwca 2019 r.

Krzysztof Szponder poinformował na swoim zawodowym profilu w mediach społecznościowych, że żegna się z firmą Dr. Max Polska, którą zarządzał od czerwca 2019 r. Dr. Max to jedna z największych sieci aptecznych w Polsce, a także apteka i drogeria internetowa.

Czytaj więcej: Krzysztof Szponder, Marek Wądołowski, Dr.Max: E-drogerię robimy na maxa

Zakończyła się moja przygoda w Dr Max Polska – to był wspaniały czas doświadczeń i wyzwań – życzę Dr. Max Polska najlepszej ścieżki rozwoju i sukcesu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników i partnerów za współpracę – napisał Krzysztof Szponder.

Przed objęciem stanowiska prezesa w Dr. Max Polska Krzysztof Szponder był związany przez blisko 5 lat z siecią hipermarketów Kaufland, gdzie był członkiem zarządu i wiceprezesem. Wcześniej, przez 14 lat pracował w sieci hipermarketów Real (Metro Group), gdzie był m.in. dyrektorem sprzedaży i szefem departamentu żywności.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. grudzień 2023 09:45