StoryEditor
Apteki
15.01.2021 00:00

W Bułgarii Kaufland wspiera rozwój rynku aptecznego

W Bułgarii stanęła pierwsza apteka, będąca efektem współpracy sieci Kaufland i firmy Sopharma Trading – dostawcy usług medycznych w Bułgarii i Serbii, która prowadzi apteki pod marką SOpharmacy

– Chcielibyśmy podzielić się naszą współpracą z firmą, której wartości kojarzą się z wysokimi standardami, różnorodnością produktów, przystępną cenowo opieką zdrowotną. Nasze partnerstwo z Sopharma Trading potwierdza, że ​​zdrowie bułgarskich konsumentów i naszych współpracowników jest naszym priorytetem – podał Kaufland Bułgaria na swoim profilu na LinkedIn.

Sopharma Trading powstała w 2006 roku, w wyniku połączenia pięciu firm dystrybucyjnych, a dziś jest wiodącym dostawcą usług medycznych w Bułgarii i Serbii. W 2015 roku firma uruchomiła SOpharmacy – autorską koncepcję apteczną. Ambicja firmy jest wyrosnąć na strategicznego inwestora w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoją ekspansję regionalną firma rozpoczęła, wchodząc na rynek serbski. Dziś zapewnia 100 proc. pokrycie w Bułgarii i Serbii, prowadząc 4 centra dystrybucyjne.

Pod swoją informacją na LinkedIn o współpracy z Kauflandem, firma zapowiedziała kolejne otwarcia punktów aptecznych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
25.09.2023 09:41

UOKiK: Gemini Polska może przejąć Aptekę Wrzeszcz i Aptekę Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek

Od grudnia 2022 r. sieć Gemini prowadzi Platformę Zdrowia Gemini.pl, która oprócz oferowanie leków, sprzętu medycznego, kosmetyków i suplementów diety daje dostęp do bazy wiedzy z zakresu zdrowia, m.in. profilaktyki, schorzeń i praw pacjenta.Apteki Gemini
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje warunkowe dotyczące sektora aptek. Gemini Polska otrzyma zgodę na przejęcie spółek Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. To działanie ma na celu zachowanie uczciwej konkurencji na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, wydał dwie warunkowe decyzje dotyczące sektora aptek. Firma Gemini Polska otrzyma zgodę na przejęcie spółek Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu działanie to nie spowoduje zakłóceń w konkurencji na lokalnych rynkach Gdańska, Starogardu Gdańskiego i Suwałk.

Gemini Polska, operator sieci aptek, dysponuje 96 placówkami własnymi oraz zarządza siecią franczyzową liczącą 180 aptek. W ramach planowanej transakcji, spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto, które łącznie administrują 36 aptekami w 21 miastach, zostaną przejęte. Warto zaznaczyć, że wszystkie te apteki funkcjonują jako część sieci franczyzowej i działają pod marką „Gemini”.

Czytaj także: Indywidualne apteki znikają z rynku

W trakcie prowadzonego postępowania, analogicznie do wcześniejszych decyzji dotyczących koncentracji na rynku farmaceutycznym, przyjęto założenie, że apteki konkurencyjne działają na obszarze o promieniu jednego kilometra. Takie założenie wynika z faktu, że klienci najczęściej wybierają apteki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, pracy lub placówki medycznej, do której uczęszczają, a większość z nich korzysta z usług aptek przemieszczając się pieszo. Wyjątkiem są mieszkańcy miejscowości, gdzie brakuje aptek, którzy podróżują do aptek poza swoją lokalną okolicę.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w decyzji dotyczącej Apteki Wrzeszcz, Gemini Polska zobligowana jest do zbycia apteki zlokalizowanej przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku. W przypadku przejęcia spółki Apteka Trójmiasto, konieczne jest dokonanie sprzedaży aptek w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 19C oraz w Suwałkach przy ul. 1 Maja 6. Nabywca, aby uzyskać zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co Gemini Polska. W umowie sprzedaży musi również znaleźć się klauzula gwarantująca kontynuowanie działalności aptecznej w tych lokalizacjach. Treść tego postanowienia także będzie podlegać akceptacji ze strony Prezesa UOKiK.

Czytaj także: Gemini z nowym dyrektorem e-commerce. Michał Owerczuk przeszedł z Allegro

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
22.09.2023 15:45

Indywidualne apteki znikają z rynku

Shutterstock
W Polsce jest coraz mniej aptek, szczególnie ubywa aptek działających indywidualnie, nie w sieciach aptecznych. Z danych wynika IQVIA wynika, że przez rok ubyło ich aż o 310, a w samym sierpniu br. zamkniętych zostało 18.

IQVIA opublikowała najnowsze dane na temat rynku aptek w Polsce za sierpień 2023 r. Wynika z nich, że ubywa aptek i punktów aptecznych. Liczba aptek indywidualnych spadła aż o 310 rok do roku oraz o 18 miesiąc do miesiąca. W sumie na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce działało 12 740 aptek i punktów aptecznych.

image

Rynek aptek w Polsce w sierpniu 2023, dane IQVIA

FOTO: IQVIA

Rynek aptek stacjonarnych rośnie wartościowo rok do roku o 7,6 proc, a więc wolniej niż we wcześniejszych miesiącach i wolniej niż e-apteki, które rosną niemal dwa razy szybciej (+14 proc.).  

Sprzedaż w e-commerce w  sierpniu wyniosła 148 mln zł. Średnia wartość koszyka to 134,6 zł i jest niższa o 5,1 proc. rok do roku. Dynamika e-commerce nieco wyhamowała w porównaniu do czerwca i lipca br., wówczas wzrosty oscylowały wokół 23 proc. rok do roku.

Apteki są ważnym kanałem sprzedaży kosmetyków. Oferują je zarówno w swoich stacjonarnych punktach, jak i w internecie. Znane sieci aptek uruchamiają także swoje e-drogerie intensyfikując w ten sposób swoją obecność w kategoriach beauty i w ten sposób budując swoją markę na rynku, który nie podlega tak surowym regulacjom jak rynek aptek (np. zakaz reklamy).

Czytaj także: Dermokosmetyki zdominowały gazetki handlowe aptek

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
30. wrzesień 2023 04:23