StoryEditor
Apteki
07.09.2023 10:54

Walgreens Boots Alliance szuka nowego dyrektora generalnego

Ginger Graham zastąpiła Rosalind Brewer na stanowisku CEO — tymczasowo, bo Walgreens Boots Alliance szuka nowego dyrektora generalnego.YouTube
Rada Dyrektorów Walgreens Boots Alliance Inc. i Rosalind Brewer wspólnie uzgodniły, że pani Brewer ustąpi ze stanowiska dyrektorki generalnej (CEO) i członkini zarządu firmy ze skutkiem od 31 sierpnia 2023 r. Zarząd mianował Ginger Graham, obecną główną niezależną dyrektorkę WBA, na tymczasową dyrektorkę generalną spółki. Brewer zgodziła się nadal doradzać WBA do czasu, gdy spółka będzie szukać stałego dyrektora generalnego.

Rada Dyrektorów Walgreens Boots Alliance Inc. i Rosalind Brewer postanowiły wspólnie, że Brewer ustąpi ze stanowiska CEO i członkini zarządu firmy z dniem 31 sierpnia 2023 r. W związku z tą decyzją zarząd mianował Ginger Graham, obecną główną niezależną dyrektorkę WBA, na stanowisko tymczasowej dyrektorki generalnej spółki. Jednocześnie, Brewer zgodziła się kontynuować swoją rolę doradczą w WBA do czasu, gdy Spółka rozpocznie proces poszukiwania stałego dyrektora generalnego.

Ta zmiana przywództwa następuje kilka miesięcy po ogłoszeniu przez firmę Boots, że w ciągu przyszłego roku zamknie 300 sklepów w Wielkiej Brytanii i dodatkowych 150 oddziałów Walgreens w USA. Ponadto na początku tego roku pojawiły się pogłoski, że Walgreens Boots Alliance może sprzedać Boots, ponieważ firma stanęła w obliczu rosnącej presji, aby rozbić światowego giganta farmaceutycznego.

Ginger Graham powiedziała:

Wykorzystując w pełni siłę silnej misji, wartości i marki WBA, mamy ogromną szansę odegrania jeszcze bardziej cenionej roli w świadczeniu lokalnej opieki zdrowotnej. Skoncentruję się na naszych ludziach i naszych operacjach, współpracując na rzecz tworzenia wartości dla akcjonariuszy i zapewniając płynne przejście, gdy tylko wyłonimy kolejnego dyrektora generalnego na przyszłość.

Walgreens Boots Alliance, Inc. (WBA) to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa z siedzibą w Deerfield w stanie Illinois, która jest właścicielem sieci aptek detalicznych Walgreens w USA i Boots w Wielkiej Brytanii, a także kilku firm zajmujących się produkcją i dystrybucją produktów farmaceutycznych. Firma powstała 31 grudnia 2014 r., po zakupie przez Walgreens 55 proc. udziałów w Alliance Boots, których jeszcze nie posiadała. Od 2022 r. Walgreens Boots Alliance zajmuje 18. miejsce w rankingach Fortune 500 największych korporacji w Stanach Zjednoczonych pod względem całkowitych przychodów.

Czytaj także: Boots zamyka 300 swoich placówek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
30.11.2023 09:00
IQVIA: Rośnie znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym
Średnia wartość zamówienia w e-apekach, według danych IQVIA, wyniosła w październiku 2023 r. 133,4 złShutterstock
Sprzedaż w e-aptekach wzrosła w październiku o ponad 22 proc. r/r. Rynek aptek stacjonarnych również odnotował wzrost wartości – o niemal 14 proc. Tym samym październik wyprzedził wynik z marca, który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku – zauważają eksperci IQVIA Poland.

Wartość aptecznego e-commerce wyniosła w październiku 174 mln zł, co oznacza wzrost o rekordowe 22,1 proc. r/r. Raport IQVIA Poland pokazuje także, że e-apteki osiągnęły aż 7,9 proc. udziału w wartości sprzedaży produktów w kategorii Consumer Health (produktów bez recepty) w całym rynku aptecznym. Przy czym 4,5 proc. należy do leków OTC, a 2,3 proc. do produktów Personal Care, czli środków  higieny osobistej oraz kosmetyków (pozostałe to Nutrition - 0,7 proc. oraz Patient Care - 0,5 proc.).

Mniejsza była jednak w październiku średnia wartość zamówienia w e-commerce. Wyniosła ona 133,4 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc. Eksperci IQVIA Poland zwracają uwagę, że pomimo to, zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, udział i znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym rośnie. Jednak rośnie także sam rynek aptek stacjonarnych, który w październiku osiągnął wartość niemal 4,4 mld zł.

Tym samym październik wyprzedził wynik z marca (4,3 mld zł), który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku

– zauważają eksperci IQVIA Poland.

Podkreślają przy okazji, że rynek rośnie nie tylko wartościowo ale i ilościowo (+3 proc. r/r).

Z danych IQVIA wynika także, że w październiku średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych wyniosła 341 tys. zł.

image
FOTO: IQVIA Poland
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
27.11.2023 23:37
Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder zarządzał siecią Dr. Max Polska od czerwca 2019 r.fot. Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr.Max Polska, poinformował, że żegna się z firmą. Zajmował stanowisko prezesa od czerwca 2019 r.

Krzysztof Szponder poinformował na swoim zawodowym profilu w mediach społecznościowych, że żegna się z firmą Dr. Max Polska, którą zarządzał od czerwca 2019 r. Dr. Max to jedna z największych sieci aptecznych w Polsce, a także apteka i drogeria internetowa.

Czytaj więcej: Krzysztof Szponder, Marek Wądołowski, Dr.Max: E-drogerię robimy na maxa

Zakończyła się moja przygoda w Dr Max Polska – to był wspaniały czas doświadczeń i wyzwań – życzę Dr. Max Polska najlepszej ścieżki rozwoju i sukcesu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników i partnerów za współpracę – napisał Krzysztof Szponder.

Przed objęciem stanowiska prezesa w Dr. Max Polska Krzysztof Szponder był związany przez blisko 5 lat z siecią hipermarketów Kaufland, gdzie był członkiem zarządu i wiceprezesem. Wcześniej, przez 14 lat pracował w sieci hipermarketów Real (Metro Group), gdzie był m.in. dyrektorem sprzedaży i szefem departamentu żywności.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. grudzień 2023 15:41