StoryEditor
Drogerie
18.10.2022 00:00

Hebe podwoiło sprzedaż online i chce być liderem e-commerce na rynku kosmetycznym

Hebe w 2021 r. podwoiło sprzedaż w e-commerce  i otworzyło 25 sklepów. Sprzedaż online stanowiła 13 proc. w całości sprzedaży sieci i osiągnęła wartość 165 mln zł. Hebe zamierza inwestować w marki własne i na wyłączność, utrzymać swój omnichannelowy charakter, zająć pozycję lidera w e-commerce na rynku kosmetycznym oraz otworzyć sklepy w Czechach i na Słowacji – podała spółka w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2020/2021.

Hebe – jedna z głównych sieci drogeryjnych działających na polskim rynku, otworzyła w 2021 roku 25 sklepów i zakończyła rok z liczbą 291 placówek. Przede wszystkim jednak wzmocniła swój kanał online podwajając sprzedaż w handlu elektronicznym. To pokłosie pandemii Covid, która wpłynęła na dynamiczny rozwój e-commerce.

„Ewolucja sprzedaży w Hebe była pozytywna – obecnie firma ma dwa motory wzrostu, przy czym zarówno sklepy, jak i handel online rozwijają się bardzo dynamicznie. Nasza dynamika sprzedaży znalazła odzwierciedlenie w zmianach udziałów rynkowych Hebe, które znacznie przewyższały rynek” – podała spółka w sprawozdaniu.

Rynek kosmetyczny w 2021 r. zanotował szacunkowy wzrost o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem 2020 (od stycznia do grudnia).

Hebe rozwój online

Natomiast Hebe w roku kalendarzowym 2021 odnotowało wzrost sprzedaży o 182 mln zł (16,8 proc.). Z wyłączeniem działalności farmaceutycznej zamkniętej w lipcu 2020 r., sprzedaż wzrosła o 23,7 proc., a wskaźnik LFL wyniósł 17,5 proc. (wskaźnik LFL uwzględnia sprzedaż internetową).

Sprzedaż online Hebe osiągnęła 13 proc. udział w całości sprzedaży i wartość 165 mln zł. W porównaniu do 2020 roku wzrost sprzedaży wyniósł 87,3 mln zł. „Tak dobre wyniki zostały osiągnięte dzięki sukcesywnemu wzbogacaniu oferty online o nowe produkty, a także dzięki skalowaniu działań marketingowych, które docierały do szerszego grona odbiorców, co przełożyło się na większą liczbę odwiedzin naszego sklepu online” – napisano w sprawozdaniu.

Asortyment i marki własne Hebe

Jak podaje spółka, jej strategia koncentrowała się na utrzymaniu konkurencyjności cenowej w głównych kategoriach, przy jednoczesnym skupieniu się na ekskluzywnym asortymencie. Hebe zrewidowało asortyment, dostosowując układ sklepów tak, aby zwiększyć powierzchnię przeznaczoną na marki ekskluzywne i marki Hebe – w 2021 roku do oferty sieć dodała 119 produktów pod marką Hebe, a także skoncentrowała się na najważniejszych kategoriach. Również w e-sklepie wprowadzono szerszy wybór kategorii i marek.

W 2021 roku liczba członków programu lojalnościowego „Moje Hebe" wzrosła o 13 proc.

Założenia Hebe na 2022 r.

Na 2022 r. Hebe założyło dalsze umocnienie pozycji omnichannel w Polsce, wzrost rentowności oraz zwiększenie udziału w rynku. Cele te zamierza osiągnąć wykorzystując do tego rozwój asortymentu odróżniającego sieć od konkurencji, a także poprzez strategię transformacji cyfrowej i dalszy rozwoju sklepu online.

Ważnym kamieniem milowym dla Hebe w 2022 roku ma być rozpoczęcie ekspansji na rynki zagraniczne, czyli uruchomienie sprzedaży online w Czechach i na Słowacji.

„Patrząc w przyszłość, naszą ambicją jest stać się referencyjnym graczem na rynku kosmetycznym z
pozycją lidera w e-commerce" – deklaruje spółka.

Hebe na rynku drogeryjnym w Polsce

Hebe jest jedną z największych sieci drogeryjnych działających na polskim rynku. Pierwsza drogeria Hebe powstała w 2011 r. w Warszawie przy al. Jerozolimskich. 16 września br., w Centrum Handlowym M1 przy al. Pokoju 67, została otwarta 300 drogeria stacjonarna Hebe.

Czytaj więcej o Hebe: Sieć Hebe od 11 lat na rynku 

Hebe działa w grupie Jeronimo Martins, do której należy także sieć dyskontowa Biedronka. Hebe jest zarządzane przez spółkę Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.05.2024 14:02
Marcin Detko, dm Drogerie Markt Polska: Potwierdzamy debiut w Warszawie
Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm Drogerie Markt w Polscefot. Agata Szczepan
Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm Drogerie Markt w Polsce, potwierdza, że sieć otworzy w tym roku pierwszą drogerię w Warszawie i podaje przybliżony termin. Nadal nie ma oficjalnych informacji o lokalizacji sklepu, ale wcześniej sieć ogłaszała rekrutację do konkretnych placówek na Mazowszu.

Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm w Polsce, potwierdza, że jesienią sieć drogeryjna Drogerie Markt zadebiutuje w Warszawie.

– Znajdujemy się w bardzo dynamicznej fazie rozwoju i praktycznie z roku na rok podwajamy liczbę sklepów w Polsce, umacniając naszą pozycję w południowo-zachodniej części kraju, w tym szczególnie na Śląsku, ale także systematycznie wkraczamy do nowych województw. Po udanym debiucie w Łódzkiem, gdzie z pewnością do końca roku pojawią się nasze kolejne sklepy, możemy oficjalnie potwierdzić, że już jesienią otworzymy pierwszy dm w stolicy – mówi Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm w Polsce. – Nieustannie też pracujemy nad nowymi lokalizacjami i mogę zdradzić, że nie będzie to nasze ostatnie słowo w województwie mazowieckim w tym roku – dodaje.

W oficjalnym komunikacje dm nie podają lokalizacji warszawskiego sklepu. Jednak, jak wcześniej informowaliśmy, rekrutacja na stanowisko kierownika drogerii była prowadzona do dwóch punktów: Warszawa Ochota/Włochy oraz Mysiadło (powiat Piaseczyński).

Czytaj więcej: Dm Drogerie Markt wkrótce w Warszawie. Trwają rekrutacje pracowników do nowych drogerii

Myśląc o rozwoju w różnych regionach kraju dm budowały swoje zaplecze logistyczne. Magazyn w miejscowości Wypędy pod Warszawą obsługuje sklep internetowy dm. Z  magazynu w Oporowie we Wrocławiu dostarczane są produkty do poszczególnych drogerii.

Na ten rok dm zaplanowały otwarcie 20 nowych sklepów. 23 maja br. doszła do liczby 30 placówek, otwierając drogerie w parkach handlowych w Krakowie i w Zawierciu. 1 czerwca ruszy pierwsza drogeria dm w Limanowej.

Czytaj więcej: Dm Drogerie Markt otworzyły swój 30 sklep w Polsce

Sieć poszukuje nowych lokali pod inwestycje. Dział ekspansji jest zainteresowany dużymi powierzchniami i miejscami zapewniającymi przepływ klientów.

– Bazując na istniejących dotychczas rozwiązaniach zwiększamy komfort zakupowy, ale by tak się stało sklepy konsekwentnie muszą mieć właściwą powierzchnię, optymalnie sięgającą około 600 mkw.  Niezmiennie najchętniej szukamy lokalizacji w pobliżu operatorów spożywczych i z wygodnymi parkingami. Niemniej interesują nas również parki handlowe i budzące się po pandemii centra handlowe. W tych miejscach nasze sklepy już zostały bardzo dobrze przyjęte i tam też chcemy dalej się rozwijać – komentuje Detko.

Drogerie dm zadebiutowały w Polsce w kwietniu 2022 r. drogerią w parku handlowym Galaktyka we Wrocławiu i ze sklepem online. 2023 r. polski oddział zakończył z liczbą 21 sklepów i 270 pracownikami. Sieć otworzyła 12 nowych drogerii.

Drogerie dm to sieć detaliczna z ponad 4 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 79 tys. osób w całej Europie. W roku obrotowym 2022/2023 Drogerie Markt osiągnęły sprzedaż w wysokości 15,9 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 14 krajach europejskich. W samych Niemczech (około 51 tys. pracowników) sprzedaż sięgnęła 11,4 mld euro.  Dm są największym konkurentem sieci Rossmann, w Niemczech zajmują pozycję lidera.  

Czytaj także: Tak będą teraz wyglądały drogerie dm w Polsce. Znana sieć zmienia aranżację swoich sklepów [ZDJĘCIA]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.05.2024 10:59
Dm Drogerie Markt otworzyły swój 30 sklep w Polsce
Otwarcia drogerii dm w Zawierciu i w Krakowie 23 maja 2024Linkedin dm Polska
Drogerie dm otworzyły dwa kolejne sklepy. Nowe drogerie powstały w Zawierciu i w Krakowie. Tym samym sieć dm w Polsce doszła do 30 placówek.

Drogerie dm obecne w Polsce od kwietnia 2022 r. do maja br. zbudowały sieć 30 drogerii. Dwa najnowsze sklepy zostały otwarte w Zawierciu i w Krakowie.

Drogeria w Zawierciu na Śląsku jest pierwszym sklepem dm w tym mieście. Znajduje się przy ul. Jałowcowej 2 w kompleksie handlowo-usługowym Aura Park, gdzie mieszczą się także m.in. sklepy Dealz, Pepco, Media Expert i Biedronka. Placówką opiekuje się kierownik regionalny Michał Grabe oraz kierowniczka drogerii Agnieszka Mucha wraz z zespołem.

Drogeria w Krakowie mieści się w parku handlowym przy ul. Tadeusza Śliwiaka 38, na wylotówce z Krakowa w kierunku wschodnim. Jest to czwarta drogeria dm w tym mieście. Powierzchnia sprzedażowa sklepu wynosi 487,49 mkw.  Drogerią opiekuje się kierownik regionalny Maciej A. Stanisławczyk wraz z kierownikiem drogerii Piotrem Gromadzkim i zespołem. Dm sąsiaduje w parku handlowym m.in. z Biedronką. Ma tu też powstać Dealz. Działają McDonald’s i Burger King.

Niemiecka sieć dm zaczynała swoją działalność w Polsce w kwietniu 2022 r. od pierwszej drogerii w Parku Handlowym Galaktyka we Wrocławiu. Wystartowała równocześnie ze sprzedażą w sklepach i online na dm.pl.

2023 r. Drogerie Markt Polska skończyły z liczbą 21 sklepów i zatrudniały 270 pracowników. Sieć otworzyła w Polsce 12 nowych drogerii, w 2024 dynamika ma być większa, zaplanowano otwarcie 20 nowych lokalizacji.

Czytaj więcej: Konkurent Rossmanna podwoi w tym roku liczbę drogerii w Polsce. Kolejna dm otwiera się na Śląsku

Dm w Polsce ma siedzibę we Wrocławiu i w południowo-zachodniej Polsce sieć skupiła swoje pierwsze działania. Prawdopodobnie w okresie wakacyjnym zostanie otwarta wyczekiwana pierwsza drogeria w Warszawie. 

W tym roku dm zaprezentowały swoje drogerie w nowych aranżacjach. Po debiucie w Niemczech nowy standard został wprowadzony w Polsce. Pierwszy sklep w nowej wizualizacji został otwarty 11 kwietnia w podwrocławskich Dobrzykowicach.

Czytaj więcej: Tak będą teraz wyglądały drogerie dm w Polsce. Znana sieć zmienia aranżację swoich sklepów [ZDJĘCIA]

Drogerie dm to sieć detaliczna z ponad 4 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 79 tys. osób w całej Europie. W roku obrotowym 2022/2023 Drogerie Markt osiągnęły sprzedaż w wysokości 15,9 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 14 krajach europejskich. W samych Niemczech (około 51 tys. pracowników) sprzedaż sięgnęła 11,4 mld euro.  Dm są największym konkurentem sieci Rossmann, w Niemczech zajmują pozycję lidera.  

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. maj 2024 10:02