StoryEditor
Drogerie
29.12.2023 13:02

Rossmann konkurencją dla dyskontów. Widać to po tym, w jakich gazetkach handlowych klienci szukają okazji

Rossmann ze swoim szerokim asortymentem i promocyjną polityką cenową jest postrzegany przez konsumentów jako konkurencja dla największych ekonomicznych sieci marketów i dyskontów / wiadomoscikosmetyczne.pl
Ze wszystkich osób, które przeglądają gazetki handlowe sieci Kaufland, przeszło 90 proc. ogląda też gazetki Biedronki, a ponad 33 proc. Rossmanna. Natomiast Ci, którzy poszukują okazji w gazetkach Rossmanna, zaglądają też do gazetek i aplikacji Biedronki, Lidla, Kauflandu i Dino – wynika z analiz Blix.

Marcin Lenkiewicz, wiceprezes Grupy Blix uważa, że 2024 r. rok będzie dla producentów i sieci handlowych walką o utrzymanie wolumenów sprzedaży:

– W 2023 r., zarówno jedni, jak drudzy, wypracowali wzrosty dzięki podwyżkom cen produktów. W 2024 r., jeśli nie zawalczą o uwagę konsumentów, odnotują spadki – mówił szef Blixa podczas Forum Branży Kosmetycznej 2023 – konferencji biznesowej organizowanej przez naszą redakcję, która odbyła się 19 października br.

 

Nielojalni klienci

 

Sytuację utrudnia fakt, że coraz więcej sieci handlowych rezygnuje z klasycznych gazetek. Ich nakłady się kurczą, dystrybucja coraz częściej ogranicza się do mniejszych miast. Zainteresowanie konsumentów przekierowywane jest do aplikacji.

Kamila Sondej, senior digital executive w Kantar Polska, potwierdza, że nawet w mniejszych miejscowościach nakłady gazetek papierowych są ścinane. Konsumenci przerzucają się na gazetki elektroniczne, które udostępniane są przez sieci handlowe m.in. na ich stronach internetowych oraz poprzez aplikacje.

– Jednak przy okazji trzeba zauważyć, że coraz więcej jest nielojalnych konsumentów, którzy czasem chcą pójść do Rossmanna, ale innym razem do Hebe, czy zrobić zakupy w e-sklepie ulubionej marki. Nie chcą całego budżetu przeznaczonego na kosmetyki wydać w jednym miejscu – mówi.

Ekspertka z Kantar Polska zwraca uwagę, że choć niektóre z aplikacji są bardzo popularne – mają miliony pobrań – to często są używane zaledwie przez sekundy. Służą bowiem swoim użytkownikom do tego, by przy kasie w sklepie pokazać kod karty lojalnościowej. I to wszystko.

 

Kto i jakie gazetki handlowe ogląda?

 

Najdłuższy średni czas spędzony w aplikacji notują platformy Vinted i Allegro oraz Blix. Zatem to od promocji, ekspozycji marki w tego typu miejscach zależy, czy konsument doda konkretny produkt do swojej listy zakupów. 

Brak lojalności konsumentów widać też biorąc pod uwagę czynnik współoglądania gazetek. Ze wszystkich osób, które przeglądają gazetki sieci Kaufland, przeszło 90 proc. ogląda też gazetki Biedronki, a ponad 33 proc. Rossmanna. Oglądający gazetki Biedronki w 73 proc. szukają też produktów w gazetkach Lidla, a 26 proc. w gazetkach Rossmanna. Natomiast Ci, którzy poszukują okazji w gazetkach Rossmanna, zaglądają też do gazetek i aplikacji Biedronki, Lidla, Kauflandu i Dino.

 

image

E-wydanie specjalne Wiadomości Kosmetycznych, grudzień 2023 

wiadomoscikosmetyczne.pl
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zachowaniach konsumentów i poznać dane z raportu Blixa i Kantara, pobierz bezpłatnie specjalne e-wydanie Wiadomości Kosmetycznych tutaj i przeczytaj cały artykuł: „Szukanie promocji to polski sport narodowy”.

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.05.2024 14:02
Marcin Detko, dm Drogerie Markt Polska: Potwierdzamy debiut w Warszawie
Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm Drogerie Markt w Polscefot. Agata Szczepan
Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm Drogerie Markt w Polsce, potwierdza, że sieć otworzy w tym roku pierwszą drogerię w Warszawie i podaje przybliżony termin. Nadal nie ma oficjalnych informacji o lokalizacji sklepu, ale wcześniej sieć ogłaszała rekrutację do konkretnych placówek na Mazowszu.

Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm w Polsce, potwierdza, że jesienią sieć drogeryjna Drogerie Markt zadebiutuje w Warszawie.

– Znajdujemy się w bardzo dynamicznej fazie rozwoju i praktycznie z roku na rok podwajamy liczbę sklepów w Polsce, umacniając naszą pozycję w południowo-zachodniej części kraju, w tym szczególnie na Śląsku, ale także systematycznie wkraczamy do nowych województw. Po udanym debiucie w Łódzkiem, gdzie z pewnością do końca roku pojawią się nasze kolejne sklepy, możemy oficjalnie potwierdzić, że już jesienią otworzymy pierwszy dm w stolicy – mówi Marcin Detko, dyrektor obszaru ekspansji dm w Polsce. – Nieustannie też pracujemy nad nowymi lokalizacjami i mogę zdradzić, że nie będzie to nasze ostatnie słowo w województwie mazowieckim w tym roku – dodaje.

W oficjalnym komunikacje dm nie podają lokalizacji warszawskiego sklepu. Jednak, jak wcześniej informowaliśmy, rekrutacja na stanowisko kierownika drogerii była prowadzona do dwóch punktów: Warszawa Ochota/Włochy oraz Mysiadło (powiat Piaseczyński).

Czytaj więcej: Dm Drogerie Markt wkrótce w Warszawie. Trwają rekrutacje pracowników do nowych drogerii

Myśląc o rozwoju w różnych regionach kraju dm budowały swoje zaplecze logistyczne. Magazyn w miejscowości Wypędy pod Warszawą obsługuje sklep internetowy dm. Z  magazynu w Oporowie we Wrocławiu dostarczane są produkty do poszczególnych drogerii.

Na ten rok dm zaplanowały otwarcie 20 nowych sklepów. 23 maja br. doszła do liczby 30 placówek, otwierając drogerie w parkach handlowych w Krakowie i w Zawierciu. 1 czerwca ruszy pierwsza drogeria dm w Limanowej.

Czytaj więcej: Dm Drogerie Markt otworzyły swój 30 sklep w Polsce

Sieć poszukuje nowych lokali pod inwestycje. Dział ekspansji jest zainteresowany dużymi powierzchniami i miejscami zapewniającymi przepływ klientów.

– Bazując na istniejących dotychczas rozwiązaniach zwiększamy komfort zakupowy, ale by tak się stało sklepy konsekwentnie muszą mieć właściwą powierzchnię, optymalnie sięgającą około 600 mkw.  Niezmiennie najchętniej szukamy lokalizacji w pobliżu operatorów spożywczych i z wygodnymi parkingami. Niemniej interesują nas również parki handlowe i budzące się po pandemii centra handlowe. W tych miejscach nasze sklepy już zostały bardzo dobrze przyjęte i tam też chcemy dalej się rozwijać – komentuje Detko.

Drogerie dm zadebiutowały w Polsce w kwietniu 2022 r. drogerią w parku handlowym Galaktyka we Wrocławiu i ze sklepem online. 2023 r. polski oddział zakończył z liczbą 21 sklepów i 270 pracownikami. Sieć otworzyła 12 nowych drogerii.

Drogerie dm to sieć detaliczna z ponad 4 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 79 tys. osób w całej Europie. W roku obrotowym 2022/2023 Drogerie Markt osiągnęły sprzedaż w wysokości 15,9 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 14 krajach europejskich. W samych Niemczech (około 51 tys. pracowników) sprzedaż sięgnęła 11,4 mld euro.  Dm są największym konkurentem sieci Rossmann, w Niemczech zajmują pozycję lidera.  

Czytaj także: Tak będą teraz wyglądały drogerie dm w Polsce. Znana sieć zmienia aranżację swoich sklepów [ZDJĘCIA]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
27.05.2024 10:59
Dm Drogerie Markt otworzyły swój 30 sklep w Polsce
Otwarcia drogerii dm w Zawierciu i w Krakowie 23 maja 2024Linkedin dm Polska
Drogerie dm otworzyły dwa kolejne sklepy. Nowe drogerie powstały w Zawierciu i w Krakowie. Tym samym sieć dm w Polsce doszła do 30 placówek.

Drogerie dm obecne w Polsce od kwietnia 2022 r. do maja br. zbudowały sieć 30 drogerii. Dwa najnowsze sklepy zostały otwarte w Zawierciu i w Krakowie.

Drogeria w Zawierciu na Śląsku jest pierwszym sklepem dm w tym mieście. Znajduje się przy ul. Jałowcowej 2 w kompleksie handlowo-usługowym Aura Park, gdzie mieszczą się także m.in. sklepy Dealz, Pepco, Media Expert i Biedronka. Placówką opiekuje się kierownik regionalny Michał Grabe oraz kierowniczka drogerii Agnieszka Mucha wraz z zespołem.

Drogeria w Krakowie mieści się w parku handlowym przy ul. Tadeusza Śliwiaka 38, na wylotówce z Krakowa w kierunku wschodnim. Jest to czwarta drogeria dm w tym mieście. Powierzchnia sprzedażowa sklepu wynosi 487,49 mkw.  Drogerią opiekuje się kierownik regionalny Maciej A. Stanisławczyk wraz z kierownikiem drogerii Piotrem Gromadzkim i zespołem. Dm sąsiaduje w parku handlowym m.in. z Biedronką. Ma tu też powstać Dealz. Działają McDonald’s i Burger King.

Niemiecka sieć dm zaczynała swoją działalność w Polsce w kwietniu 2022 r. od pierwszej drogerii w Parku Handlowym Galaktyka we Wrocławiu. Wystartowała równocześnie ze sprzedażą w sklepach i online na dm.pl.

2023 r. Drogerie Markt Polska skończyły z liczbą 21 sklepów i zatrudniały 270 pracowników. Sieć otworzyła w Polsce 12 nowych drogerii, w 2024 dynamika ma być większa, zaplanowano otwarcie 20 nowych lokalizacji.

Czytaj więcej: Konkurent Rossmanna podwoi w tym roku liczbę drogerii w Polsce. Kolejna dm otwiera się na Śląsku

Dm w Polsce ma siedzibę we Wrocławiu i w południowo-zachodniej Polsce sieć skupiła swoje pierwsze działania. Prawdopodobnie w okresie wakacyjnym zostanie otwarta wyczekiwana pierwsza drogeria w Warszawie. 

W tym roku dm zaprezentowały swoje drogerie w nowych aranżacjach. Po debiucie w Niemczech nowy standard został wprowadzony w Polsce. Pierwszy sklep w nowej wizualizacji został otwarty 11 kwietnia w podwrocławskich Dobrzykowicach.

Czytaj więcej: Tak będą teraz wyglądały drogerie dm w Polsce. Znana sieć zmienia aranżację swoich sklepów [ZDJĘCIA]

Drogerie dm to sieć detaliczna z ponad 4 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 79 tys. osób w całej Europie. W roku obrotowym 2022/2023 Drogerie Markt osiągnęły sprzedaż w wysokości 15,9 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 14 krajach europejskich. W samych Niemczech (około 51 tys. pracowników) sprzedaż sięgnęła 11,4 mld euro.  Dm są największym konkurentem sieci Rossmann, w Niemczech zajmują pozycję lidera.  

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. maj 2024 09:33