StoryEditor
Drogerie
13.09.2023 11:21

Ziko Dermo przygotowało się do wzrostu kosztów pracy

Ziko Dermo zatrudnia tylko wykwalifikowane dermokonsultantki, osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i przygotowaniem do obsługi klientówwiadomoscikosmetyczne.pl
Wyzwaniem samym w sobie nie jest wzrost płacy minimalnej, ale takie planowanie budżetów, które pozwoli firmie działać optymalnie. Z jednej strony zapewni nam środki na satysfakcjonujący dla pracowników poziom wynagrodzeń, z drugiej, zapewni firmie stabilność finansową. Już na etapie planowania polityki wynagrodzeń i budżetów na rok 2023 uwzględniliśmy między innymi te regulacje – mówi dr Anna Jaklik, dyrektor ds. personalnych w Ziko.

Ziko Dermo to sieć ponad 50 drogerii specjalizujących się w dermokosmetykach. W jej drogeriach zatrudnionych jest obecnie 120 osób. Firma, w miarę rozwoju sieci i uzupełniania wakatów, zatrudnia nowych pracowników – prowadzonych jest około 15-20 projektów rekrutacyjnych w roku. Dla przyszłych pracowników nie ma bariery wieku, są im natomiast stawiane określone wymagania.

– Od wszystkich kandydatów oczekujemy, obok zaplecza teoretycznego wyniesionego ze studiów, również praktycznego doświadczenia zawodowego w doradzaniu klientom – mówi dr Anna Jaklik, dyrektor ds. personalnych w Ziko.

Zauważa, że nie ma na rynku deficytu pracowników, bo osoby z oczekiwanymi kompetencjami są na rynku pracy, ale wyzwaniem jest pozyskanie tych „idealnych” kandydatów.

Kim są takie osoby według standardów Ziko?

– Personel naszych drogerii, to nie zwykli sprzedawcy, ale wykwalifikowane dermokonsultantki, które posiadają szeroką wiedzę na temat pielęgnacji skóry, składników aktywnych i potrafią doradzić każdemu klientowi w kwestii odpowiedniego doboru kosmetyków, dlatego dobre wykształcenie to dla nas podstawa.

Co do zasady oczekujemy od pracowników drogerii wykształcenia kierunkowego i wiedzy z zakresu pielęgnacji oraz kosmetyków, doświadczenia zawodowego, orientacji oraz otwartości na klienta, umiejętności doradztwa i kompetencji sprzedażowych – wymienia Anna Jaklik.

Sieć Ziko Dermo nie ujawnia jakie jest wynagrodzenie pracowników drogerii. Anna Jaklik dzieli się natomiast informacjami o benefitach, z których korzystają.

Pracownicy otrzymują premię miesięczną uzależnioną od wyników sprzedażowych oraz premię za rekomendacje pracy w Ziko. Mogą skorzystać z opieki medycznej o rozszerzonym zakresie, karty multisport oraz ubezpieczenia na życie. Młodym rodzicom robimy upominki w postaci wyprawki dla niemowlaka. Nasi pracownicy i ich rodziny mają również stały dostęp do programu wsparcia przez ekspertów w zakresie doradztwa psychologicznego, prawnego i finansowego. Posiadamy także Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Pracownicy podnoszą swoje kompetencje korzystając ze szkoleń i warsztatów. Są to zajęcia z różnych obszarów, takie jak: wdrożeniowe (do pracy w firmie), produktowe; dotyczące tematów związanych z obsługą klienta; merytoryczne związane z pielęgnacją ciała. Szkolenia są stacjonarne, e-learningowe oraz w postaci webinarów. Firma posiada własną platformę szkoleniową z grywalizacją (wykorzystanie mechanizmów znanych z gier do angażowania, motywowania pracowników, kształtowania pozytywnych zachowań) oraz z nagrodami za realizację szkoleń.

Wszystkie przedsiębiorstwa borykają się ze wzrostem kosztów działalności, w tym kosztów pracy. Dla firm handlowych, zatrudniających wielu pracowników, zapowiadane kolejne podwyżki płacy minimalnej są szczególnie dotkliwe. Wiele sieci sklepów automatyzuje procesy – wprowadza samoobsługowe kasy, roboty wspomagające kompletowanie towaru – by odciążyć sprzedawców, ale także swój budżet. Czy tak jest również w Ziko?

– Szukanie automatyzacji jest stałym elementem, nad którym pracujemy w Ziko – nie wynika on ze wzrostu pracy minimalnej, ale dążenia do optymalizacji i zwiększania efektywności pracy. Wzrost pracy minimalnej oraz kontekst ekonomiczno-gospodarczy naszego kraju w ostatnich miesiącach jest sporym wyzwaniem, do którego przygotowujemy się dobrze planując budżet – odpowiada Anna Jaklik.

– Obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza jest wymagająca dla przedsiębiorców, którzy stoją przed wyzwaniem zapewnienia zgodnego z przepisami, ale przede wszystkim zgodnego z oczekiwaniami kandydatów i pracowników, poziomu wynagrodzeń. Wzrost płacy minimalnej przekłada się na wzrost oczekiwań większości pracowników – dodaje.

Uważa jednak, że firma jest dobrze przygotowana do zmian.

– Wyzwaniem samym w sobie nie jest wzrost płacy minimalnej, ale takie planowanie budżetów, które pozwoli firmie działać optymalnie. Z jednej strony zapewni nam środki na satysfakcjonujący dla pracowników poziom wynagrodzeń, z drugiej, zapewni firmie stabilność finansową.

O wzroście płacy minimalnej wiedzieliśmy już wiele miesięcy wcześniej i już na etapie planowania polityki wynagrodzeń i budżetów na rok 2023 uwzględniliśmy między innymi te regulacje – zapewnia Anna Jaklik.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
01.12.2023 11:09
Rossmann coraz bliżej pierwszej trójki w TOP 10 pracodawców w Polsce
Rossmann w swojej łodzkiej centrali oraz w 1675 sklepach zatrudnia 16999 osób
Rossmann znalazł się na czwartej pozycji rankingu 10 firm o najlepszej reputacji wśród potencjalnych pracowników w Polsce – wynika z najnowszego raportu agencji Inquiry. W stosunku do poprzedniej edycji badania, sieć drogeryjna przesunęła się o jedną pozycję w górę.

Reputacja Rossmanna wśród potencjalnych pracowników uplasowała ją na czwartej pozycji (z wynikiem 28,4 proc.) w rankingu pracodawców w Polsce w 2023 roku, przygotowanym przez agencję badawczą Inquiry.

Respondenci badania, tak jak i w poprzednich edycjach, mieli sobie wyobrazić, że szukają pracy i wskazać firmy, z pracy w których byliby dumni oraz takie, w których wstydziliby się pracować. Odpowiedzi pozytywne, po odjęciu od nich wskazań negatywnych, stały się podstawą do stworzenia rankingu najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce.  

Pierwsza trójka najlepszych pracodawców w rankingu Inquiry to Allegro, które przesunęło się z pozycji drugiej, uzyskując w tym roku 33,8 proc. pozytywnych wskazań. Miejsce drugie to Mercedes-Benz Polska (32,4 proc.), a trzecie E. Wedel (31,9 proc.), który spadł tu z pozycji pierwszej. Za nimi uplasował się Rossmann (26,4 proc.), który wskoczył na czwarte miejsce pomimo 2,5 proc. spadku w punktacji. A to dzięki temu, że Adidas spadł na pozycję szóstą, w związku z ponad 4 proc. spadkiem pozytywnych wskazań.

Rossmann to największa sieć drogeryjna działająca na polskim rynku od 30 lat. Posiada niemal jedną trzecią rynku drogeryjnego w Polsce. W centrali oraz w 1675 sklepach zatrudnia niemal 17 tys. osób. Jest stabilnym pracodawcą oferującym pracownikom jasną ścieżkę kariery, rozbudowany system szkoleń oraz atrakcyjne programy rozwoju osobistego. 

Firma oferuje także liczne benefity pracownicze, w tym m.in. firmowy program rozwoju pasji, pakiety socjalne, dopłaty do wypoczynku, świadczenia świąteczne, becikowe oraz konkursy kreatywne. Stworzył też platformę szkoleniową dla swoich pracowników.

Rossmann został uhonorowany prestiżowymi nagrodami, przyznawanymi firmom wyróżniającym się w tworzeniu przyjaznego i atrakcyjnego miejsca pracy, takimi jak Friendly Workplace, Solidny Pracodawca czy Best Quality Employer.

Nagrody te są dla nas wyjątkowo cenne, bo przyznawane za  tworzenie przestrzeni umożliwiającej pracownikom rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty, co jest celem szczególnie nam bliskim. Ponadto już od dwóch lat realizujemy program wsparcia psychologicznego, prawnego i finansowego. Mimo, że na co dzień tworzymy dużą i rozproszoną społeczność, potrafimy też się wspierać, bez względu na miejsce zatrudnienia, staż pracy, czy zajmowane stanowisko

– czytamy na stronie kariera.rossmann.pl.

Czytaj też: Rossmann zdobył dwa wyróżnienia za działania na rzecz pracowników

Prezentując ogłoszenia o pracę Rossmann zwraca uwagę, że użyty w nich męski rodzaj nazw stanowisk, wynika wyłącznie z dbałości o czytelność ogłoszeń.

Dla naszych pracowników niezależnie od płci, liczy się profesjonalizm, pasja, oraz umiejętności, które przynoszą wartość nam wszystkim. Wierzymy, że każdy z Was ma potencjał, by stać się cennym członkiem naszego zespołu. Nasza firma dąży do stworzenia środowiska pracy, gdzie wszyscy mogą czuć się akceptowani i mile widziani. Jesteśmy firmą, która promuje tolerancję, różnorodność, oraz równość szans

– zapewnia Rossmann.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
24.11.2023 15:27
Hebe otworzyło drugą drogerię w Chełmie. Ile jeszcze nowych szyldów zawiesi do końca roku?
Hebe w Vendo Park  przy al. 3 Maja 22 w Chełmiemat. prasowe
Chełm ma już dwa sklepu Hebe. Najnowszy został otwarty 24 listopada w Vendo Park. Z okazji otwarcia tradycyjnie sieć przygotowała promocje i oferty specjalne.

Hebe pochwaliło się kolejną nowa drogerią. W listopadzie to już czwarta. Po Swarzędzu, Przasnyszu i Iławie przyszedł czas na Chełm. Tym samym w mieście są już dwa sklepy należące do sieci. Najnowszy zlokalizowany jest w Vendo Park  przy al. 3 Maja 22.

image
FOTO: mat. prasowe

Z okazji otwarcia drugiej drogerii Hebe w Chełmie klienci mają możliwość skorzystania z różnych promocji, także tych zorganizowanych w ramach Black Weeks. Te wybrane to np. „Zapachy Damskie i Męskie do -60%" czy „1+1 za 1 złoty – miksuj dowolnie w ramach jednej marki”, a także „-60% na drugi produkt – miksuj dowolnie między markami Hebe”.

image
FOTO: mat. prasowe

Firma Jeronimo Martins, właściciel sieci Hebe,  w planach na 2023 rok zapowiadała, że utrzyma tempo otwarć na poziomie 30 sklepów. Najbliższe tygodnie pokażą, czy to się uda. Do końca września sieć otworzyła 17 sklepów. W tym czasie zamknęła 4 drogerie (13 otwarć netto) i zakończyła III kwartał z liczbą 328 sklepów. W październiku, według naszych obserwacji te otwarcia zwolniły do 2, a teraz Hebe znów przyspieszyło. W listopadzie pojawiły się już cztery nowe szyldy, a miesiąc jeszcze się nie skończył. W zapasie jest tez cały grudzień. Realizacja planów wydaje się więc wielce realna.       

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. grudzień 2023 15:19