wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Pod koniec października 2020 r. rząd opublikował projekt nowelizacji, która ma na celu zlikwidowanie luk w poborze podatku VAT od towarów sprzedawanych z krajów spoza UE. Co to oznacza wyjaśnia Justyna Jóźwiak
z kancelarii prawniczej Penteris.
 

Justyna Jóźwiak z kancelarii prawniczej Penteris

Justyna Jóźwiak z kancelarii prawniczej Penteris (fot. mat.prasowe)

Rząd chce dokonać zmian poprzez przeniesienie obowiązku rozliczania podatku VAT na sklepy internetowe i firmy kurierskie. Dla polskich urzędów skarbowych może to oznaczać wpływy w wysokości 1,1 mld zł, chociaż w ostatecznym rozrachunku kwota ta może okazać się znacznie wyższa.

Nowe przepisy niewątpliwie znacząco dotkną chińskich przedsiębiorców, którzy oferują swoje produkty obywatelom krajów UE za pośrednictwem platform handlu elektronicznego chociażby takich jak AliExpress, Amazon czy Wish. Z prognoz organizacji International Postal Corporation (IPC) wynika, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów może nastąpić spadek wolumenu sprzedaży o 30-40 proc.

Nie oznacza to bynajmniej, że chińscy przedsiębiorcy zupełnie utracą swoją przewagę konkurencyjną. Nadal będą mieli szerszy dostęp do bardziej konkurencyjnych pod względem ceny rozwiązań produktowych oraz znaczne wsparcie ze strony rządu chińskiego.

Tylko w bieżącym roku chiński rząd podjął decyzję o utworzeniu kolejnych, obok 59 już istniejących, 46 zintegrowanych stref pilotażowych przeznaczonych do transgranicznego handlu elektronicznego. Firmy działające w ramach tych stref nie tylko korzystają ze zwolnienia z podatku od wartości dodanej i podatku konsumpcyjnego od eksportu detalicznego, ale również otrzymują wsparcie w zakresie wspólnego tworzenia i udostępniania magazynów poza granicami Chin.

Możemy zatem spodziewać się, że pomimo początkowego spadku, który najprawdopodobniej nastąpi w drugiej połowie 2021 r. po wdrożeniu nowych przepisów dotyczących podatku VAT, w niedługim czasie zaobserwujemy zwrot sytuacji i stały wzrost wolumenu sprzedaży za pośrednictwem platform handlu elektronicznego, szczególnie z Chin.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony