REKLAMABanner Główny_Polpak_ 10.05-24.05.2021

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Klient

Prawo

 

15 kwietnia 2020, 22:39Od 16 kwietnia do odwołania musimy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej

Od 16 kwietnia do odwołania musimy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej (fot.Pixabay)

Wieczorem 15 kwietnia opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw rozporządzenie o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa.

REKLAMAKRFMCG 20.05.-15.06.2021

Od czwartku 16 kwietnia do odwołania jest obowiązek zakrywania (przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki) ust i nosa. Przepis będzie obowiązywał niemal wszędzie poza domem, w tym także w sklepach i na targowiskach (straganach).  

Obowiązek nie dotyczy osób wykonujących czynności zawodowe lub zarobkowe w sklepach i na targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów. W praktyce zatem zakrywanie nosa i ust w sklepach będzie obowiązkowe dla sprzedawców-kasjerów (ale także dla osób, które przyjdą do sklepu na zakupy).

Jak zapisano w rozporządzeniu, osoba wykonująca czynności zawodowe w placówkach handlowych lub usługowych może chronić usta i nos przez zakrywanie ich przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży w danym obiekcie są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Rozporządzenie wskazuje ponadto, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa nie obejmuje pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem, dziecka do ukończenia czwartego roku życia; osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

Ponadto osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie: organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości; innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony