REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

RAPORTY I ANALIZY

 

13 listopada 2020, 13:16Jedną z branż, które zostały zamknięte z powodu obostrzeń jest branża fitness

Jedną z branż, które zostały zamknięte z powodu obostrzeń jest branża fitness (fot. Shutterstock)

Trzeci kwartał przyniósł rekordowo duży wzrost PKB Polski. Odbicie to zawdzięczamy jednak bardzo niskiej bazie z drugiego kwartału. Obecny, czwarty kwartał gwarantuje nam jednak jego spadek z powodu częściowego zamknięcia gospodarki wskutek drugiej fali pandemii - czytamy na łamach bankier.pl.

Jak podał GUS, po kwietniowym lockdownie nastąpiła dynamiczna odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. Dzięki temu w III kwartale 2020 roku PKB Polski wzrósł o rekordowe 7,7 proc. względem kwartału poprzedniego, w którym to kwartale zaliczył spadek o rekordowe 9 proc. kdk.

Jednak Krzysztof Kolany, główny analityk bankier.pl  wyjaśnia, że jeśli spojrzymy w ujęciu rocznym, to polska gospodarka wciąż była na minusie. Względem analogicznego kwartału 2019 roku niewyrównana sezonowo dynamika polskiego PKB wyniosła -1,6 proc. wobec -8,4 proc. odnotowanych w II kwartale. Dane wyrównane sezonowo pokazały roczną dynamikę PKB na poziomie -2,0 proc.

Prognozy ekonomistów zakładały wzrost PKB o 8,0 proc. względem poprzedniego kwartału. Opublikowane dane są więc nieco słabsze od większości rynkowych szacunków.

Na podstawie danych GUS można też wnioskować, że ożywienie gospodarcze w kształcie V jest już zasadniczo wykluczone. "Pełzający lockdown" nie tylko zmienił prognozy na rok 2020, ale też obniżył oczekiwania względem kolejnego roku.

Narodowy Bank Polski założył, że w całym 2020 roku nasz PKB spadnie o 3,5 proc., by  w roku 2021 wzrosnąć o 3,1 proc. Wynika z tego, że poziom produktu krajowego brutto z 2019 roku ponownie osiągniemy dopiero za dwa lata - w roku 2022.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony