REKLAMA
Roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w Polsce sięgają 9,5 mld zł

Roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w Polsce sięgają 9,5 mld zł (fot. Adobe)

Z raportu EUIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to 261 mld zł. W Polsce kwota ta sięga 9,5 mld zł.

REKLAMA

Z analizy EUIPO wynika, że całkowite straty wywoływane przez podróbki i piractwo wynoszą 7,4 proc. sprzedaży. Dotyczy to następujących sektorów: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, produkty farmaceutyczne, pestycydy, smartfony - podaje portal marketingprzykawie.pl.

Producenci działający zgodnie z prawem produkują mniej i zatrudniają mniej pracowników niż miałoby to miejsce w przypadku gdyby nie było procederu podrabiania na taką skalę. W UE straty z tego tytułu to nawet 468 tys. miejsc pracy.

W Polsce roczne straty, które powodują podróbki i piractwo, szacuje się na 9,5 mld zł, co stanowi to 10 proc. sprzedaży w 11 sektorach. Zgodnie z analizą w ujęciu ogólnym całkowita wartość sprzedaży utraconej w Polsce odpowiada kwocie 252 zł na obywatela polskiego rocznie.

Z badania wynika, że od czasu pierwszej analizy z 2018 roku wielkość utraconej sprzedaży spadła na poziomie UE we wszystkich badanych sektorach. Wyjątki to odzież, akcesoria i obuwie oraz kosmetyki i higiena osobista.

Sektor produktów kosmetycznych i higieny osobistej

Zgodnie z raportem obecność podrabianych towarów na rynku prowadzi do strat sięgających około 30 mld zł rocznie w sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej w Unii Europejskiej. Stanowi to 10,6 proc. całkowitej sprzedaży w tym sektorze. W Polsce szacowane straty w sektorze produktów kosmetycznych i higieny osobistej to 1,4 mld zł, co stanowi 14,1 proc. całkowitej sprzedaży w tym sektorze.

W Europie wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy są uzależnione od sektorów przemysłu, takich jak 11, które zbadaliśmy. Nasze badania pokazują jednak, jak podróbki i piractwo mogą zagrażać wzrostowi i zatrudnieniu. Przeprowadziliśmy tę analizę i szeroko zakrojone badanie, aby wesprzeć decydentów w opracowywaniu rozwiązań tego problemu oraz aby pomóc w uświadamianiu unijnych konsumentów na temat gospodarczych skutków podrabiania i piractwa w szerszym zakresie – skomentował Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO.
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony