REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO
Drogerie Natura, pomimo trudności, modernizują drogerie i otwierają nowe w formacie zgodnym z nurtem eko

Drogerie Natura, pomimo trudności, modernizują drogerie i otwierają nowe w formacie zgodnym z nurtem eko (fot. materiały prasowe)

Drogerie Natura zamknęły 2021 r. ze stratą prawie 35,4 mln zł. Przychody spółki wyniosły 462,5 mln zł wobec prawie 437 mln zł rok wcześniej – podała firma w sprawozdaniu finansowym.

Spółka Natura, operator sieci Drogerie Natura, zakończyła 2021 r. ze stratą blisko 35,4 mln zł. To więcej niż w 2020 r. gdy strata wyniosła 15,6 mln zł.

Przychody spółki Natura wyniosły w 2021 roku 462,5 mln zł wobec prawie 437 mln zł rok wcześniej.

W 2021 r. spółka Natura dysponowała siecią 265 drogerii własnych i agencyjnych oraz sklepem internetowym.

Na rozwój sprzedaży w sklepach stacjonarnych mających nadal główne źródło przychodów firmy miała wpływ pandemia koronawirusa SARSCoV-2 w roku 2021.

Mimo ograniczenia w handlu w sklepach stacjonarnych spółka zwiększyła tempo sprzedaży w drogerii internetowej. Średni wzrost sprzedaży towarów w e-commerce w całym roku wyniósł ponad 50 proc., jednak, jak podaje firma, wzrost ten nie był w stanie pokryć utraconego obrotu w sklepach stacjonarnych.

Zarząd spółki informuje, że podjął wszelkie możliwe kroki w celu zniwelowania skutków pandemii, której następstwem był spadek liczby klientów w sklepach stacjonarnych.

Spadek sprzedaży został w dużej mierze skompensowany poprzez ograniczenie kosztów osobowych (przy jednoczesnym utrzymaniu zatrudnienia personelu na etatach) oraz renegocjacji umów najmu. Jednak ze względu na brak programów pomocowych, z których mogłaby skorzystać spółka, osiągnęła ona  wynik EBITDA na poziomie -18.4 mln zł i strata była o przeszło 11.8 mln zł wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Dodatkowo w 2021 roku został wprowadzony podatek detaliczny, który pogłębił stratę spółki o kolejne 1.6 mln zł.

Na przełomie lat 2021/2022 nowy zarząd zrewidował założenia strategii długoterminowej w celu poprawy wyników w nadchodzących latach – czytamy w dokumencie.

W 2021 r. kapitał zakładowy spółki Natura był trzykrotnie podnoszony. Kolejny raz stało się to w lutym 2022 r. Zgodnie z Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Natura z dnia 18 lutego 2022 r. postanowiono podwyższyć kapitał zakładowy spółki  o 7,5 mln zł poprzez utworzenie 150 tys.  nowych udziałów, które objęła spółka Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V. (dotychczasowy wspólnik) w zamian za wkład w wysokości 30 mln zł. Nadwyżka została przeznaczona na kapitał zapasowy spółki.  

Natura jest nadal obciążona kredytem. Z początkowych 125 mln zł spłaciła 42 mln zł. Spółka dbając o płynność finansową zarządza  wielkością zakupów w okresach tygodniowych.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ada 1 11 dni temu

  Nic dziwnego. Obsługa się bardzo pogorszyła - kiedyś była i miła i kompetentna. Dziś ani jedno ani drugie. Potrafią tyle co, wskazać na której półce jest dany produkt. Promocje - oszukańcze. Np.: z głośników leci informacja, że produkty ich marki są w promocji "mieszaj dowolnie", a przy kasie się okazuje, że tylko te dodatkowo oznaczone i oznaczenie na półce też nie wystarczy. Sklep internetowy - również z zawiłościami... A kiedyś były to najlepsze drogerie! Nie rozwijają się - sklepów stacjonarnych nie przybywa. W każdym centrum handlowym znajdę każdą z pozostałych drogerii, a Drogerii Natura - nie :O W całym Poznaniu - jedna! W W-wie, Krakowie, Gdańsku - 4, we Wrocławiu - trzy, w Łodzi - dwie, w Gdyni - wcale :O To jak oni chcą mieć zysk z placówek stacjonarnych? Klientka pójdzie do drogerii najbliższej, zamiast jechać przez pół miasta. A i wyszukiwarka ich placówek na stronie int. - niepraktyczna. Nie wiem, kto tam jest od marketingu, źle to jest prowadzone.

  Edytowany: 9 dni temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony