REKLAMAJARS - baner główny (07-31.01.2020 r.)

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Według Bundeskartellamt od lat palacze i detaliści ustalali cenę sprzedaży kawy filtrowanej. W przypadku drogerii Rossmann sąd musi teraz renegocjować nałożoną grzywnę.

REKLAMA
Rossmann ma problemy z powodu praktyk monopolistycznych przy sprzedaży kawy

Rossmann ma problemy z powodu praktyk monopolistycznych przy sprzedaży kawy (fot. mat.prasowe)

Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) unieważnił wyrok sądu przeciwko sieci drogerii Rossmann z powodu zmów cenowych przy kawie. Wyższy krajowy sąd apelacyjny (OLG) w Dusseldorfie skazał Rossmanna w lutym 2018 roku za „umyślne naruszenie prawa antymonopolowego” i nakazał zapłacić 30 mln euro kary.

Teraz inny trybunał sądu w Dusseldorfie musi całkowicie renegocjować sprawę, wynika z uchwały opublikowanej w środę przez BGH. Werdykt był opóźniony, jak uzasadniono, z powodu oczekiwania na przesłanie akt sprawy.

Przed wyrokiem w Düsseldorfie Bundeskartellamt odkrył zmowę między palarnią kawy Melitta a pięcioma firmami handlowymi. Miały one uzgodnić cenę detaliczną, zwłaszcza kawy filtrowanej. Przeciwko oryginalnie nałożonej grzywnie w wysokości 5,5 miliona euro Rossmann wniósł apelację do Wyższego Sądu Okręgowego. Sąd jednak prawie sześciokrotnie zwiększył sumę grzywny. 

Umowy cenowe obowiązywały zgodnie z ustaleniami Federalnego Urzędu Antymonopolowego od 2004 r. do połowy 2008 r. Pierwotnie grzywny wyniosły około 50 milionów euro. Edeka, Kaufland, Metro i Rewe otrzymały zniżkę za powstrzymanie się od pójścia do sądu. Firmie Melitta nie została nałożona żadna grzywna, ponieważ przedsiębiorstwo to współpracowało już z kartelem przed wszczęciem postępowania.

Zgodnie z dochodzeniem Melitta zawarła z dystrybutorami porozumienie w sprawie utrzymania minimalnej detalicznej ceny sprzedaży, jeśli palarnia upewni się, że wszyscy uczestnicy zastosują się do niej. Dlatego uczestnicy umowy unikali tak zwanych cen konkurencyjnych, które były o ponad 10–15 centów niższe niż zalecana cena Melitty.

W związku z tym przedstawiciele handlowi Melitta kontrolowali ceny na rynku. W siedzibie palarni dane firm handlowych zostały zebrane w arkuszu kalkulacyjnym Excel, a także przesłane do dystrybutorów. W przypadku zbyt niskich cen osoby odpowiedzialne w Melitta interweniowały.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony