REKLAMAE-Wydanie Wiadomości Kosmetyczne_sierpień 2021_bglowny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

5 lipca 2021, 09:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Szczepienie w aptece Dr. Max było najprawdopodobniej pierwszym szczepieniem przeciw COVID-19, jakie zostało wykonane w aptece w Polsce. Tym samym polska farmacja. Tym samym polska farmacja otworzyła nowy rozdział w historii - już nie tylko udziela porad i wydaje laki, ale także świadczy usługi zdrowotne

Szczepienie w aptece Dr. Max było najprawdopodobniej pierwszym szczepieniem przeciw COVID-19, jakie zostało wykonane w aptece w Polsce. Tym samym polska farmacja. Tym samym polska farmacja otworzyła nowy rozdział w historii - już nie tylko udziela porad i wydaje laki, ale także świadczy usługi zdrowotne (fot. shutterstock)

Apteka sieci franczyzowej Dr. Max z Działdowa z samego rana w sobotę 3 lipca zaszczepiła pierwszego pacjenta. Najprawdopodobniej jest to pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 wykonane w aptece w Polsce. Tym samym polskie apteki – z miejsca, gdzie udziela się porad i sprzedaje leki stały się, wzorem wielu krajów na świecie – także miejscem świadczenia usług zdrowotnych.

REKLAMAE-Wydanie Wiadomości Kosmetyczne_sierpień 2021_bartykul

– Dawki szczepionek otrzymaliśmy w sobotę w godzinach porannych. Ponieważ nasza placówka była uprzednio przygotowana do przeprowadzenia szczepienia, a farmaceuci odpowiednio przeszkoleni, kwestie logistyczne i organizacyjne zostały przeprowadzone bardzo szybko, pierwsi pacjenci zostali zaszczepieni w sobotę, 3 lipca około godziny 9.00 – poinformowała mgr Anita Jeglińska, kierownik apteki sieci franczyzowej Dr. Max z ul. Nidzickiej w Działdowie.  

Dodała, że wykonane przez nią szczepienie było najprawdopodobniej pierwszym szczepieniem przeciw COVID-19, jakie zostało wykonane w aptece w Polsce. 

Sieć franczyzowa Dr. Max jako jedna z pierwszych w Polsce osiągnęła pełną gotowość do szczepień. Z wyprzedzeniem utworzyła listy aptek, które z powodów lokalowych i organizacyjnych mogą najszybciej przygotować się do rozpoczęcia programu. Następnie przeszkolono farmaceutów a także przygotowano apteki i pracowników wsparcia – informatyków, zaopatrzeniowców, koordynatorów. 

– Kolejnych kilkadziesiąt placówek jest zgłoszonych do programu szczepień i są jednocześnie przygotowywane do tego, by podawać szczepionki – zapewnił Tomasz Kaczmarek, dyrektor operacyjny sieci franczyzowej Dr.Max. 

Ministerstwo Zdrowia podało, że 54 proc. dorosłych Polaków zaszczepiło się pierwszą dawką 
lub zarejestrowało na szczepienie przeciwko COVID-19. Przyznało, że jest ogromny spadek zainteresowania szczepieniami. W porównaniu do poprzedniego tygodnia zapisało się o 30 proc. ludzi mniej, a milion dawek preparatów nie pojechało do punktów szczepień z powodu braku chętnych.

Jednocześnie ponad 5 mln osób w wieku 50+ wciąż nie podjęło decyzji o szczepieniu, choć mają taką możliwość już od kilku miesięcy. Według sondażu CBOS z końca czerwca br., chętnych na szczepienie jest jeszcze 18 proc. Polaków, a nie chce się szczepić 26 proc. respondentów. 

– Właśnie dlatego uważamy, że szczepienia w aptekach są dziś bardzo potrzebne. Apteki zlokalizowane są bliżej ludzi, w pandemii były czasem jedynymi placówkami ochrony zdrowia, do których pacjent mógł przyjść osobiście. Więź pacjenta z farmaceutą ma więc bardzo osobisty, ludzki wymiar – mówi Tomasz Kaczmarek. – Poza tym, w małych miasteczkach czy na wsiach apteki są jedynymi miejscami, oferującymi szczepienia. W ten sposób przychodzimy ze szczepieniami do ludzi spoza wielkich aglomeracji – dodaje. 

Czytaj też: Rośnie liczba farmaceutów mogących szczepić pacjentów przeciw COVID-19

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony