REKLAMAPerły WK_glowny 2021

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Rynek

Prawo

 

18 kwietnia 2017, 15:37wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W 16 największych miastach nie powstanie już żadna nowa apteka

W 16 największych miastach nie powstanie już żadna nowa apteka

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne zgodną z projektem zwanym „apteka dla aptekarza”. Według nowych przepisów apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci albo ich spółki. 

REKLAMAPerły WK_artykul 2021

Zgodnie z projektem "apteka dla aptekarza" nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Przedmiotem ich działalności ma być wyłącznie prowadzenie aptek, a wspólnikami (partnerami) mogą być wyłącznie farmaceuci mający prawo wykonywania zawodu. Jedna osoba lub spółka będzie mogła prowadzić maksymalnie 4 apteki.

Apteki będą mogły powstawać wyłącznie w gminach, w których na jedną placówkę przypada więcej niż 3 tys. mieszkańców, a odległość od miejsca planowanej nowej lokalizacji do najbliższej już funkcjonującej wynosi co najmniej 500 metrów. Kryteria te nie będą miały zastosowania, jeżeli odległość między aptekami byłaby większa niż kilometr. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, oznacza to, że w 16 największych miastach nie powstanie już żadna nowa apteka. Jednak posłowie pozostawili tu pewną furtkę – ze względu na ważny interes pacjentów minister zdrowia będzie mógł wyrazić zgodę na powstanie nowej apteki z pominięciem kryteriów demograficznych. Wydanie takiej zgody wymaga pozytywnych opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce planowanej lokalizacji apteki. To rozwiązanie spotkało się z krytyką Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Według tych organizacji zapis ten oznacza „niepewność oraz istotne ryzyko korupcji”. Wprowadza bowiem „pełną uznaniowość i promuje lokalne układy”.

ZPP i PharmaNET wskazują także, że przyjęte regulacje „są oderwane od interesów pacjentów”, gdyż nieuchronnie prowadzą do wzrostu cen i ograniczenia asortymentu leków nierefundowanych. – Wydają się uwzględniać interes wąskiej grupy przedstawicieli korporacji aptekarskiej, hurtowni farmaceutycznych oraz dużych koncernów farmaceutycznych – czytamy w liście rozesłanym do dziennikarzy. W tym samym dokumencie zwracają też uwagę na szczególną troskę ustawodawcy o wzmocnienie pozycji korporacji aptekarskiej. – Członkowie władz tej korporacji, często sami prowadzący apteki, już dziś posiadają więc nadzór nad wykonywaniem zawodu, teraz zyskują także wpływ na procesy rynkowe – informują przedstawiciele sieci aptecznych.

Zwolennicy projektu i ustawy uspokajają, że dla pacjentów nowe zapisy niewiele zmienią. Nie mają bowiem zastosowania do już istniejących aptek oraz do tych, które mają dopiero powstać, o ile wnioski o wydanie ich prowadzenia zostaną złożone do czasu wejścia ustawy w życie. Będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu, który może ją odrzucić przyjąć bez zmian lub wnieść swoje poprawki. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony