REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020
Klienci czekają z zakupami świątecznymi na wyprzedaże powiązane z Black Friday

Klienci czekają z zakupami świątecznymi na wyprzedaże powiązane z Black Friday (fot. adobe stock)

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zapowiedzią olbrzymiego wzrostu odwiedzalności centrów handlowych w tygodniu, którego zwieńczeniem jest Black Friday, są spadki frekwencji w dniach wcześniejszych – pisze „Puls Biznesu”. Obie te wartości – i spadków poprzedzających i wzrostów w czasie promocji – z roku na rok zwiększają się.  

REKLAMAForum Branży Kosmetycznej (belka w artykułach) 4-31.08.2020 r.

– Tydzień przed black Friday frekwencja w centrach handlowych spadła o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym tygodniem 2018 r – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute, cytowana przez „Puls Biznesu”. Gazeta podaje też, że według Retail Institute w 2018 r. w 130 centrach handlowych stale monitorowanych przez Instytut, w tygodniu kampanii Black Friday odwiedzalność wzrosła o 8,9 proc. w porównaniu do wyników z 2017 r.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wzrost frekwencji odnotowały głównie centra bardzo duże (ponad 40 tys. m kw. powierzchni wynajmu) oraz te, których dominującą ofertę stanowi moda oraz usługi. Co ciekawe, małe centra handlowe odnotowały w ubiegłym roku w czarny piątek nieznaczny spadek odwiedzalności, co jest ściśle powiązane z ich relatywnie uboższą ofertą handlową i usługową.

Według szacunków ekspertów RI obroty najemców były w tym dniu dwukrotnie wyższe niż w poprzedni weekend. Jak pokazuje badanie Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”, popularność znanego w Polsce od trzech lat czarnego piątku bardzo wzrosła. Aż 74 proc. konsumentów z Polski biorących udział w badaniu zadeklarowało w tym roku chęć zakupów w ostatni piątek listopada (w całej Europie jest to średnio 68 proc.).

Black Friday to święto wyprzedaży i obniżek cen rodem ze Stanów Zjednoczonych. Obchodzone jest w ostatni piątek listopada, tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest kojarzone od wielu lat z rozpoczęciem przedświątecznych zakupów. W Polsce mocniej zadamawia się od 2016 r.

W tym roku co dziesiąty Polak planuje przeznaczyć na zakupy w black friday ponad połowę swojego świątecznego budżetu, który oszacowano na 1521 zł — wynika z badania Deloitte

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony