REKLAMAWebinarium Ochrona Marki_banner Główny_23.09

PRODUCENCI I MARKI

Marketing

 

6 września 2019, 09:31wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W kontrowersyjnym spocie reklamowym Dior Sauvage wystąpił Johnny Depp

W kontrowersyjnym spocie reklamowym Dior Sauvage wystąpił Johnny Depp (fot. Dior Sauvage)

Marka została oskarżona o "przywłaszczenie kulturowe i rasizm" po tym, jak w jej reklamie wystąpił rdzenny Amerykanin. Konsumenci zareagowali mocno na luksusową francuską firmę Dior twierdząc, że jej kampania zapachowa perfum Sauvage była nieodpowiednia kulturowo.

REKLAMAWebinarium Ochrona Marki_belkawartykulach_23.09

Problemy wizerunkowe firm związane z kwestiami kulturowymi nie mają końca. Ostatnio konsumenci rzucili się na Diora z powodu kampanii perfum Sauvage, „rasistowskiej” ich zdaniem, z udziałem aktora Johnny'ego Deppa.

W reklamie, która od tego czasu została wycofana, Dior przedstawia Indianina tańczącego w tradycyjnych strojach wraz z wieloletnim ambasadorem marki Dior, Johnnym Deppem.

Jednak to właśnie hasło Sauvage natychmiast wywołało krytykę - z franc. dziki. „Nazwanie nas dzikimi w innym języku i akcencie nie usuwa długotrwałej historycznej przemocy i rasizmu, których wciąż doświadczamy” - skomentował jeden z oburzonych internautów. "Rażące lekceważenie rodzimej kultury"  czy "Pokazanie obrazów, które są obraźliwe, rasistowskie i po prostu błędne” - to jedene z licznych zarzutów, które padły pod adresem francukiego koncernu Dior.

W odpowiedzi Dior przesłał oświadczenie opublikowane na łamach Cosmetics Business: „Dom Dior pragnie odpowiedzieć na silne reakcje na zwiastun nowej kampanii dotyczącej zapachu Dior Sauvage. Występuje w nim artysta indiański, wykonujący tradycyjny Fancy Dance. Kampania została zainspirowana głębokim i bogatym dziedzictwem i kulturą rdzennych Amerykanów, które Dom Diora darzy najwyższym szacunkiem. Aby zapewnić dokładność i włączenie, Dior ściśle współpracował z rodzimymi konsultantami, artystami, pisarzami i tancerzami, a także stowarzyszeniem Americans for Indian Opportunity (AIO). Marka jest od dawna zaangażowana w walkę z rasizmem lub jakąkolwiek dyskryminacją i będzie kontynuowała tę pracę i stanowczo wspierała organizacje walczące z tymi obciążeniami. W odpowiedzi na te reakcje zwiastun został usunięty, a nowa kampania ukaże się w późniejszym terminie”.

W ostatnich latach przemysł kosmetyczny naraził się opinii publicznej z powodu zawłaszczania symboli ważnych dla danej kultury.  Na przykład marka kosmetyczna Rihanny, Fenty Beauty, uraziła Japończyków nazwą kosmetyku Geisha Chic, która została określona jako „nieodpowiednia” i „rasistowska". Z kolei marka makijażowa Becca Cosmetics otrzymała ostrzeżenie po przyciemnieniu skóry modelki, która miała pokazać integrację podczas premiery podkładu Skin Love.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony