KONSUMENT i TRENDY

 

11 września 2019, 09:21wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W Polsce obecnie częściej bankrutują kobiety i mają największe zadłużenie

W Polsce obecnie częściej bankrutują kobiety i mają największe zadłużenie (fot. Adobe)

- W pierwszym półroczu tego roku sądy ogłosiły 3,7 tys. upadłości konsumenckich. To oznacza 600 upadłości konsumenckich co miesiąc, które częściej dotyczą kobiet – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) Biura Informacji Gospodarczej, które podaje „Rzeczpospolita".

REKLAMAKRFMCG 20.05.-15.06.2021

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie bankructwa, aby pozbyć się długów i zacząć nowe życie. Nowością jest informacja, że to kobiety dominują w gronie bankrutów i mają większe długi niż mężczyźni. Tymczasem jeszcze w zeszłym roku było odwrotnie.

Coraz wyższe zadłużenie

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku miesięcznie bankrutowało średnio 600 osób, w ubiegłym – ok. 547. Aż 3,7 tys. bankrutów, czyli ponad 62 proc. było w dniu ogłoszenia przez sąd upadłości notowanych w rejestrze długów (w ubiegłym roku – 58 proc.). Bankruci mieli na koncie 7,3 tys. zaległych zobowiązań na łącznie 89,5 mln zł. Jeśli rosnący trend się utrzyma, to tegoroczne zadłużenie będzie wyższe niż to w roku ubiegłym ( a wówczas sięgało 141 mln zł) - informuje "Rz".

Liczba bankrutów zaczyna rosnąć po 25. roku życia, nasila się po skończeniu 35 lat i osiąga szczyt w grupie 36–45-latków. Jednak największe zadłużenie mają osoby w wieku 46–55-lat. Częściej bankrutują kobiety. Średni wiek zadłużonych bankrutek to 52 lata, mężczyzn – 50 lat. Bankrutujące kobiety mają nie tylko więcej zobowiązań, ale większy dług (48,7 mln zł czyli o 8 mln zł więcej niż mężczyźni).

Rekordowi bankruci są z Mazowsza

Bankruci zalegają głównie firmom windykacyjnym oraz bankom i instytucjom finansowym. Na trzecim miejscu – firmom budowlanym i jest to nowość na liście wierzycieli. Osoby z najwyższym długiem pochodzą z Mazowsza (dług 16,5 mln zł), z woj. łódzkiego i ze Śląska. Najmniej zadłużonych jest w woj. lubelskim (1 mln zł długu), podlaskim i opolskim.

Po zmianie przepisów w 2015 roku, które ułatwiają ogłoszenie bankructwa, taki proces przeszło ponad 22 tys. osób. Analitycy COIG prognozują, że do końca 2019 roku upadłości będzie o ok. 16 proc. więcej niż w roku ubiegłym. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~makary 1 ponad rok temu

  A jak wygląda sytuacja z firmami w takim razie? Też podobnie źle?

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony