REKLAMABanner Główny_Polpak_ 10.05-24.05.2021
Agata Matuszewska, Business Unit Manager, Open Research

Agata Matuszewska, Business Unit Manager, Open Research (fot. Wiadomości Kosmetyczne)

Od 2016 roku firma Open Research publikuje wyniki badania „Patriotyzm konsumencki Polaków” analizujące zjawisko, które przybiera na sile i staje się motorem napędowym polskiej gospodarki. W tegorocznej edycji analizowano postawy Polaków w dobie COVD-19. W jakim kierunku idą zmiany nastawienia konsumentów wobec polskich produktów? - wyjaśniła Agata Matuszewska, Business Unit Manager w Open Research.

Agata Matuszewska, Business Unit Manager w Open Research podczas prezentacji "Wspieram polskie marki, kupuję polskie kosmetyki – patriotyzm lokalny i prospołeczne postawy konsumentów w czasach COVID" zauważyła, że obecnie Polacy jeszcze bardziej, niż w latach ubiegłych, są zainteresowani pochodzeniem produktu czy marki, które kupują.

Tylko 9 proc. z respondentów nie chce mieć tej wiedzy, a z 91 proc. którzy są na tak, 47 proc. jest zdecydowanie zainteresowanych pochodzeniem produktu/marki a 44 proc. jest raczej zainteresowana.

Prelegentka podkreśliła też znaczący wzrost postaw patriotycznych.Polacy częściej deklarują chęć zakupu polskich produktów i sięgania po nie w ramach pierwszego wyboru. Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że polskość marki zachęca ich do zakupu marek produktów - powiedziała.

Wśród konsumentów dominuje wysoka świadomość znaczenia narodowości kupowanych marek produktów i coraz bardziej świadome wybory. Powodem wyboru krajowych produktów jest wsparcie gospodarki, wysoko ceniona jest dobra jakość. Cena ma mniejsze znaczenie. - Pokazuje to potencjał producentów do elastycznej polityki cenowej - mówiła Agata Matuszewska.

Największym patriotyzmem zakupowym w wyborach Polaków charakteryzują się artykuły spożywcze, natomiast ważny jest wzrost chęci zakupu polskich produktów w takich kategoriach, jak kosmetyki. Jak zauważyła prelegentka, to pierwszy rok, w którym tak istotnie wzrosło zainteresowanie polskimi kosmetykami.

Jak wskazała, na znaczeniu zyskuje chęć wsparcia producentów, którzy podkreślają swoje polskie pochodzenie.

W przypadku kategorii polskie kosmetyki ważnymi aspektami są wysoka jakość, atrakcyjna cena (nie mylić z niską ceną, bo liczy się stosunek do jakości) lokalność oraz ekologia. W opinii Agaty Matuszewskiej, warto odpowiadać na potrzeby konsumentów w tym zakresie. Oprócz tego znaczenie ma poprawa oznakowania produktów, ujednolicenie symboliki, które przyczynia się do łatwiejszej nawigacji w ofercie rodzimych produktów.

- Polskie kosmetyki nie są dobrze komunikowane - zauważyła prelegentka. Komunikacja polskich produktów ma istotny wpływ na postawy zakupowe. Badani oczekują promocji polskich towarów, właściwego oznakowania, aby łatwiej podejmować świadome decyzje zakupowe.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony