REKLAMALuba - Banner Główny - 24.02-01.03.

KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

 

29 października 2019, 20:09wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Polacy należą do najbardziej optymistycznych Europejczyków jeśli chodzi o ocenę sytuacji ekonomicznej

Polacy należą do najbardziej optymistycznych Europejczyków jeśli chodzi o ocenę sytuacji ekonomicznej (fot. Fotolia)

Co trzeci Polak uważa, że obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce jest gorsza niż rok temu a ponad połowa respondentów jest zdania, że w ciągu najbliższych miesięcy Polskę dotknie recesja. Mimo to Polacy należą do najbardziej optymistycznych Europejczyków w zakresie oceny sytuacji ekonomicznej – wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Belka w artykuałch (13-28.02.2020)

W ramach międzynarodowego badania, zrealizowanego przez sieć niezależnych agencji badawczych z całego świata, zapytano mieszkańców dwudziestu dwóch krajów na całym świecie, w tym dziesięciu z Europy, o ich ocenę sytuacji ekonomicznej w ich krajach oraz ocenę osobistej sytuacji finansowej.

Porównując opinie Polaków z opiniami mieszkańców pozostałych krajów europejskich, jesteśmy w pierwszej trójce krajów, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna. Wprawdzie co trzeci Polak uważa, że jego gospodarstwu domowemu trudniej jest związać koniec z końcem niż jeszcze rok temu, to jednak w przypadku ośmiu z badanych dziesięciu krajów ten odsetek był wyższy. Bardziej pesymistyczne w tym zakresie są kobiety – w ich przypadku odsetek ten wzrasta do 41 proc. Polacy są też jednym z najbardziej optymistycznych narodów, jeśli chodzi o recesję – bardziej optymistyczni są tylko Austriacy.
 
Co trzeci Polak liczy się z pogorszeniem sytuacji finansowej w naszym kraju. Również w tym przypadku tylko dwa kraje są bardziej optymistyczne – Irlandia i Austria.
 
- Na poziom satysfakcji i wskaźniki optymizmu konsumenckiego wpływ ma przede wszystkim koniunktura. Jako że zasobność portfela Polaków znacząco wzrosła – średnie miesięczne dochody brutto, zgodnie z danymi GUS, podwoiły się od 2000 roku, to czują się oni bardziej pewnie i mają mniej obaw dotyczących tego, co ich czeka - komentuje Krzysztof Szczerbacz, kierownik zespołu badawczego w ARC Rynek i Opinia, który przeprowadził polską część badania.

- W ciągu ostatnich 10 lat wzrosła samoocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych i gospodarczej kraju. Jednocześnie – kiedy lepiej powodzi się konsumentom, a podaż dóbr jest wysoka – chcemy coraz bardziej racjonalnie wydawać pieniądze. W ostatniej dekadzie wzrósł odsetek osób, które deklarują, że ograniczyły swoje wydatki na podstawowe potrzeby dnia codziennego – podsumowuje.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony