STREFA URODY

Makijaż

RAPORTY I ANALIZY

 

25 lutego 2020, 10:43wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Kosmetyki do makijażu powinny mieć wyraźne oznaczenia dotyczące daty ważności, zasady czyszczenia i przechowywania - uważają naukowcy

Kosmetyki do makijażu powinny mieć wyraźne oznaczenia dotyczące daty ważności, zasady czyszczenia i przechowywania - uważają naukowcy (fot. adobe stock)

Naukowcy ostrzegają, że większość produktów do makijażu, których używają konsumenci, jest zanieczyszczona - ponad 90 proc. zawiera bakterie, takie jak E. coli i gronkowce, które mogą powodować zatrucie krwi i infekcje. Wszystko przez niewłaściwe nawyki higieniczne. 75 proc. konsumentów używa także przeterminowanych kosmetyków. Naukowcy wzywają liderów branży kosmetycznej do wyraźnego oznaczenia na opakowaniach produktów terminów ich ważności, zasad przechowywania i utrzymania w czystości.  

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Aston wykazały, że użytkownicy kosmetyków nieświadomie narażają się na zdrowotne ryzyko. Dlatego autorzy badania wzywają producentów i organy regulacyjne, by zrobiły więcej w celu ochrony konsumentów. Uczelnia wezwała liderów branży do wyraźnego określenia terminów ważności i wymagań dotyczących czyszczenia kosmetyków na ich opakowaniach.

Okazało się, że blendery kosmetyczne, popularny rodzaj aplikatora podkładu, mają najwyższy poziom potencjalnie szkodliwych bakterii, a 93 proc. z nich nigdy nie było czyszczonych, mimo że zdarzyło się je upuścić na podłogę więcej niż 64 proc. użytkowniczek.

75 proc. konsumentów ryzykuje zdrowie, używając kosmetyków, których ważność wygasła. Po przetestowaniu 467 produktów naukowcy odkryli, że 77 proc. eyelinerów, 72 proc. blenderów kosmetycznych, 69 proc. tuszów do rzęs, 56 proc. szminek i 55 proc. błyszczyków zawiera bakterie gronkowcowe. Ponad jedna czwarta blenderów kosmetycznych i jeden na dziesięć produktów do ust zostały zanieczyszczone E. coli.

- Niewłaściwe praktyki higieniczne konsumentów, jeśli chodzi o stosowanie makijażu, szczególnie blenderów kosmetycznych, są bardzo niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że znaleźliśmy bakterie, takie jak E. coli - związane z zanieczyszczeniem kałem - które rozmnażały się na testowanych produktach - powiedziała dr Amreen Bashir, główna badaczka na Uniwersytecie Aston.

- Należy zrobić więcej, aby pomóc edukować konsumentów i cały przemysł kolorówki na temat konieczności regularnego mycia blenderów i ich dokładnego suszenia, a także ryzyka związanego z używaniem produktów do makijażu po upływie ich terminu ważności.

W tym niechlubnym rankingu wyróżniono blendery kosmetyczne, ponieważ uważa się je za szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Produkt ten często pozostaje wilgotny po użyciu, co stanowi idealną pożywkę dla szkodliwych bakterii. Tymczasem na całym świecie sprzedano już ponad 6,5 miliona takich modnych gąbek.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony