REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

STREFA URODY

Zapachy

RAPORTY I ANALIZY

 

7 stycznia 2020, 15:19wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Beta-karofilen znajdujący się np. w rozmarynie może przyspieszyć gojenie się ran. Jest on również składnikiem innych roślin i przypraw

Beta-karofilen znajdujący się np. w rozmarynie może przyspieszyć gojenie się ran. Jest on również składnikiem innych roślin i przypraw (fot. adobe stock)

Badacze z Indiana University odkryli, że związek chemiczny występujący w olejkach eterycznych poprawia proces gojenia się u myszy, gdy jest on nakładany miejscowo na ranę skórną. To odkrycie może prowadzić do lepszego leczenia urazów skóry u ludzi - informuje sciencedaily.com.

Olejki eteryczne mogą odgrywać rolę w gojeniu się ran na skórze i zmniejszeniu tworzenia się blizn w przyszłości -  wynika z nowych badań z Indiana University. Naukowcy poinformowali również, że tkanka skóry poddana działaniu związku chemicznego, beta-karofilenu, znajdującego się np. w lawendzie, rozmarynie i ylang-ylang, a także różnych ziołach i przyprawach, takich jak czarny pieprz - wykazała wzrost komórek i ich migrację, kluczową w procesie gojenia się ran. Naukowcy nie stwierdzili żadnego zaangażowania układu węchowego w gojenie się ran.

- To pierwsze odkrycie na poziomie związku chemicznego wykazujące lepsze gojenie się ran oprócz zmian w ekspresji genów w skórze - powiedziała Sachiko Koyama, autorka publikacji, obecnie wizytujący naukowiec w Departamencie Biologii IU College of Arts and Sciences. - Sposób zmiany ekspresji genów sugeruje nie tylko lepsze gojenie się ran, ale także możliwość mniejszego tworzenia blizn i pełniejszego powrotu do zdrowia. To przykład, że olejki eteryczne działają, ale nie przez nasz zmysł węchu - dodała.

Olejki eteryczne to naturalne skoncentrowane oleje pozyskiwane z roślin. Ich stosowanie przez ludzi sięga starożytnego Egiptu, ale olejki zapachowe przeżyły odrodzenie popularności na świecie w ciągu ostatnich kilku lat i wiele osób używa ich do aromaterapii.

Sachiko Koyama, której pierwotnym obszarem badań są feromony, ​​początkowo nie była zainteresowana olejkami eterycznymi. Projekt badawczy rozpoczął się, gdy zobaczyła kilku studentów badających proces gojenia się ran u myszy. Koyama wiedziała, że beta-kariofilen aktywuje nie tylko receptory węchowe, ale także receptor kannabinoidowy 2 (CB2).

- W procesie gojenia się ran jest kilka etapów, począwszy od fazy zapalnej, po której następuje etap proliferacji komórek i etap przebudowy - wyjaśnia badaczka.  - Pomyślałam, że może gojenie się ran zostanie przyspieszone, jeśli zapalenie zostanie stłumione, stymulując wcześniejsze przejście ze stanu zapalnego do następnego.

Przyspieszyła proces gojenia się ran, a wynikająca z tego zmiana w ekspresji genów wskazuje, że lepsze gojenie nie jest osiągane jedynie poprzez aktywację receptora CB2.

Chociaż wyniki badania olejków eterycznych są obiecujące, Koyama powiedziała, że ​​nie zaleciłaby, aby ludzie zaczęli leczyć urazy tylko z ich pomocą, ponieważ jej badania dotyczą bardzo specyficznego związku chemicznego o znanej czystości, rozcieńczonego w określonym stężeniu.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony