STREFA URODY

Eco i natura

 

25 kwietnia 2018, 10:38wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Najbardziej wartościowe zioła, trawy czy owoce muszą mieć optymalne naturalne warunki rozwoju.

Najbardziej wartościowe zioła, trawy czy owoce muszą mieć optymalne naturalne warunki rozwoju. (Foto: freeimages.com)

Na właściwości kosmetyków wpływa sposób pozyskiwaniach roślin do ich produkcji. Najlepszy efekt uzyskamy używając produktów, które zawierają wyciągi roślin pochodzących z dzikich zbiorów bądź farm organicznych – wyjaśnia Anna Wśniewska, menadżer ds. produktu Natura Siberica.

REKLAMAChantal belka w artykułach Perły 15-22.09.2020

Rynek kosmetyków naturalnych rośnie. Szacuje się, że w Europie Zachodniej zajmują 10 proc. całego rynku kosmetyków, w Niemczech jest to około 13–16 proc.. W Polsce jest to ciągle kilka procent, ale rynek ciągle rośnie. Wzrasta też świadomość konsumencka na temat korzyści wynikających ze stosowania kosmetyków, które nie zawierają szkodliwych substancji. Jednak wciąż za mało wiemy na temat tego w jaki sposób zostały wyprodukowane kosmetyki dostępne na sklepowych półkach.

Składniki do produkcji kosmetyków naturalnych najlepiej jest pozyskiwać ze stanu naturalnego, czyli ze środowiska, w którym one występują. To tzw. metoda dzikich zbiorów. Jest to taki sposób pozyskiwania roślin, jakiego od lat używali rdzenni mieszkańcy danych okolic. Polega on na tym, aby rośliny zbierać dokładnie w tym momencie, kiedy ich cykl wzrostu pozwala na największe skumulowanie składników odżywczych w danej roślinie – mówi agencji Newseria Anna Wśniewska, menadżer ds. produktu Natura Siberica.

Najbardziej wartościowe zioła, trawy czy owoce muszą mieć optymalne naturalne warunki rozwoju. Nie są one w żaden sposób stymulowane zewnętrznie, dzięki czemu ulegają selekcji, której dokonuje wyłącznie natura. Na przykład, w warunkach surowego syberyjskiego klimatu mają szansę przetrwać tylko najsilniejsze gatunki – bogate w odżywcze, aktywne składniki.

Przestrzeganie rytmu naturalnego odrostu roślin jest niemałym wyzwaniem. Niektóre z nich zbierane są raz w roku, a ich korzenie i odrosty co 2–3 lata. Bywa, że taki cykl wynosi nawet 5–6 lat. Bardzo ważne jest także, by po zebraniu roślin natychmiast przystąpić do wstępnego ich przetwarzania, czyli np. suszenia.

Świetnym przykładem tutaj są trawy, które już po kilku godzinach od zbioru, gdy są pozostawione same sobie, wydzielają bardzo duże ilości ciepła i nie będą się nadawały do późniejszej obróbki, natomiast poddane wstępnemu suszeniu nie tracą swoich cennych witamin i składników odżywczych. Są idealnym surowcem do wytwarzania kosmetyków naturalnych – kontynuuje Anna Wśniewska.

Dzikie zbiory polegają na zbieraniu składników naturalnych ze środowiska, natomiast zupełnie odrębną kwestią są farmy organiczne, gruntownie przygotowywane i uprawiane przez ludzi. Nie używa się w nich pestycydów i sztucznych nawozów.

Farmy ekologiczne są kontrolowane przez cały okres upraw, ale również na długo przed planowanym otwarciem takiej farmy. Już na trzy lata wcześniej kontrolowany jest skład gleby oraz skład deszczówki na obecność substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaburzyć skład roślin, które będą uprawiane w danym miejscu – podsumowuje Anna Wśniewska.

Bardzo często na opakowaniach kosmetyków naturalnych pojawiają się gwiazdki. Oznacza to, że dany składnik pochodzi z certyfikowanej uprawy ekologicznej.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony