REKLAMAWebinar Relex WH baner głowny

Redakcja magazynu „Wiadomości Kosmetyczne” i portalu wiadomoscikosmetyczne.pl zapytała menadżerów z sektora kosmetycznego o wyzwania stojące przed branżą w 2017 r. Sytuację komentuje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

REKLAMAFBK_Belka w artykułach
Renata Juszkiewicz, prezes zarządzająca POHiD

Renata Juszkiewicz, prezes zarządzająca POHiD (fot. materiały prasowe)

Rok 2016 był bardzo trudny dla branży handlowej z uwagi na widmo podatku handlowego, którego wysokość blisko trzykrotnie przewyższała rentowność branży. Doszło do wyraźnego podziału – polski kapitał kontra koncerny, które w naszym kraju prowadzą największe sieci handlowe. Jednym z głównych priorytetów POHiD był apel do polskiego rządu, aby odrzucić pomysł wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej, i ostrzeżenia, że podatek progresywny będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską. I tak też się stało.

Rok 2017 jest rokiem niepewności i nieprzewidywalności prawa. Projekt ograniczenia handlu w niedziele przygotowany przez NSZZ „Solidarność” budzi wiele kontrowersji. Polacy lubią robić zakupy w niedzielę. Zakaz ten dotknie nie tylko klientów sklepów, ale również korzystających z usług dostępnych na terenie centrów handlowych. Podczas gdy w krajach europejskich następuje odwrót od ograniczenia handlu w niedzielę (występuje tylko w 3 krajach: Austrii, Niemczech i Norwegii), wydłuża się godziny otwarcia sklepów lub całkowicie znosi się zakaz handlu, Polska ze swoimi pomysłami idzie pod prąd! Planowane ograniczenie będzie mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki i rynku pracy poprzez redukcje zatrudnienia, a szacowane straty dla budżetu państwa z tytułu PIT i CIT wyniosą 1,8 mld zł rocznie.

Według nas w 2017 r. będzie postępował dalszy proces konsolidacji handlu, dyskonty będą umacniały swoją pozycję. Na popularności zyskują sklepy convenience i sklepy osiedlowe z uwagi na to, że znajdują się blisko miejsc, w których mieszkają konsumenci. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, które optymalizują swoje powierzchnie i szukają nowych pomysłów na zachowanie atrakcyjności oraz utrzymanie klientów. Wielokanałowość i rozwój nowych technologii to wyzwania 2017 r.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony