StoryEditor
Handel
17.05.2022 00:00

Właściciele Boots pobierali wysokie dywidendy pomimo zwolnień pracowników i trudnej sytuacji firmy

Walgreens Boots Alliance (WBA), właściciele największego brytyjskiego sprzedawcy kosmetyków, Boots, w ciągu ostatnich dwóch lat pobrali 4,3 miliarda funtów (5,3 miliarda dolarów) dywidendy ze swojego brytyjskiego holdingu. Stało się tak pomimo zlikwidowania wielu miejsc pracy i otrzymania setek milionów funtów wsparcia z rządowych funduszach – podaje portal Cosmetics Business.

Sprawę ujawnił The Sunday Times i poinformował, że Superior Holdings, brytyjska matka Bootsa, wypłaciła również w 2021 r. prawie 4,1 miliarda dolarów dywidendy na rzecz WBA, a rok wcześniej było to 909,6 miliona dolarów.

Faktycznie większość z 4,1 mln USD, wypłaconych przez Superior Holdings za rok finansowy 2021, dotyczyło sprzedaży Alliance Healthcare w roku poprzednim.

Rzecznik WBA powiedział, że żadna dywidenda, o której mowa w sprawozdaniu Superior Holdings finansowym za rok 2021, nie pochodzi z Boots UK. Dodano, że w okresie roku obrotowego 19/20 Boots UK nie wypłaciła dywidendy bezpośrednio ani pośrednio.

Boots wyjaśnia także kwestię pobierania rządowych funduszy. I podkreśla, że jako ważny sprzedawca detaliczny w Wielkiej Brytanii, miał możliwość uzyskania wsparcia z rządowych programów podczas szczytu pandemii. Skorzystano z nich, ponieważ celem była ochrona miejsca pracy w tym trudnym czasie, kiedy to liczba klientów zmniejszyła się dramatycznie. Wsparcie od państwa pomogło Boots utrzymać swoje lokalizacje pomimo wysokich kosztów operacyjnych.

W lipcu 2020 r. Boots zwolnił ponad 4000 pracowników, ponieważ sprzedaż spadła poniżej 50 proc. w III kwartale. Siedem miesięcy później zlikwidowano kolejne 300 miejsc pracy w centrali w Nottingham w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj również: Piękno bez zdrowej skóry nie istnieje. Boots publikuje Beauty Trend Raport 2022
 

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Handel
04.07.2025 12:48
Na pocztę po przepisy siostry Anastazji i żel pod prysznic: Farmona wchodzi w sojusz z Pocztą Polską
Czy to kolejny krok w kierunku „ukioskowienia” Poczty Polskiej?Shutterstock

Od lipca 2025 r. oferta sklepu internetowego Poczty Polskiej powiększyła się o kosmetyki Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona. Dzięki temu klienci zyskują dostęp do produktów już ponad 30 polskich marek, co potwierdza dynamiczny rozwój kanału sprzedaży uruchomionego zaledwie 12 miesięcy wcześniej – w lipcu 2024 r.

W e-sklepie pojawiło się 5 najpopularniejszych linii Farmony: Nivelazione, Herbal Care, Jantar, Tutti Frutti oraz Radical. Oprócz pojedynczych kosmetyków można kupić zestawy prezentowe i preparaty specjalistyczne, co odpowiada na rosnące zainteresowanie segmentem „uroda i zdrowie”, który według danych operatora notuje dwucyfrowe wzrosty miesiąc do miesiąca.

Farmona dołącza do grona 11 innych krajowych producentów dostępnych w tej kategorii, m.in. Floslek, Koszyczek Natury, Herbapol, Nutka, Green Velo, Manufaktura, Pharmazis, Madonia, Ingrid, Bio Madent i Dentino.

Poczta Polska zaczynała sprzedaż online od wydań filatelistycznych, prenumeraty prasy oraz artykułów do pakowania. Dziś na wirtualnych półkach znajduje się już kilka tysięcy artykułów w ponad 15 kategoriach, obejmujących nie tylko kosmetyki, ale także elektronikę (telewizory, tablety, smartfony, drobne AGD), produkty dla dzieci i seniorów oraz asortyment do domu i ogrodu. Tempo rozbudowy oferty wskazuje, że udział kanału e-commerce w przychodach spółki będzie systematycznie rósł w kolejnych kwartałach.

Pomimo rozwoju kanału e-commerce i poszerzania oferty o nowe kategorie produktów, Poczta Polska znajduje się obecnie pod rosnącą krytyką ze strony komentatorów i opinii publicznej. Zwracają oni uwagę na paradoksalny kierunek strategii spółki – intensywny rozwój usług pozapocztowych, takich jak sprzedaż kosmetyków, elektroniki czy artykułów gospodarstwa domowego, odbywa się równolegle z pogarszającą się sytuacją kadrową w placówkach pocztowych. W wielu punktach brakuje pracowników, co przekłada się na dłuższy czas obsługi i rosnące niezadowolenie klientów korzystających z podstawowych usług pocztowych. Krytycy pytają, czy ekspansja e-handlu nie odbywa się kosztem kluczowej misji operatora narodowego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
04.07.2025 10:25
Alibaba przeznaczy 50 mld juanów na kupony chcąc utrzymać pozycję lidera e-commerce
Chiński gigant nakłada presję na globalną konkurencję.Shutterstock

Chiński gigant technologiczny Alibaba ogłosił, że w ciągu najbliższego roku rozdysponuje kupony i vouchery o łącznej wartości 50 miliardów juanów, czyli około 6,98 miliarda dolarów amerykańskich. Program zachęt ma na celu pobudzenie aktywności konsumenckiej i handlowej na platformach e-commerce i dostawczych grupy, takich jak Tmall i Taobao.

Decyzja zapadła w odpowiedzi na rosnącą konkurencję na rynku krajowym – szczególnie w sektorach dostaw jedzenia i handlu internetowego. W ostatnim czasie JD.com znacznie poszerzyło swoją obecność, a mniejsze platformy również coraz śmielej sięgają po klientów. Działania Alibaby mają zatrzymać użytkowników i sprzedawców w obrębie własnych ekosystemów sprzedażowych.

Dla branży kosmetycznej i produktów do pielęgnacji ciała program ten oznacza większą presję cenową. Liczne marki działające na Tmallu i Taobao będą musiały konkurować nie tylko jakością, lecz także agresywnymi promocjami, by przyciągnąć klientów w okresach zwiększonego ruchu wynikającego z kampanii zniżkowych. Zwiększy się też znaczenie strategii marketingowych dopasowanych do kampanii kuponowych.

Równolegle Alibaba rozwija swoją infrastrukturę chmurową w Azji Południowo-Wschodniej. W tym tygodniu otwarto trzeci ośrodek danych w Malezji, a w październiku ruszy kolejny na Filipinach. W Singapurze firma uruchomiła centrum rozwoju sztucznej inteligencji, które ma wspierać biznesy w wykorzystywaniu aplikacji chmurowych i narzędzi uczenia maszynowego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
06. lipiec 2025 02:28