REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

(Pixabay.com)

Polskie rodziny wydadzą w tym roku na święta Bożego Narodzenia 1521 zł. Największą część tej kwoty przeznaczą na prezenty. Pochłoną one aż 36 proc. budżetu, tj. 513 zł. Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej pożądanym prezentem są perfumy i kosmetyki – wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2019” przygotowanego przez firmę Deloitte.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Kosmetyki i perfumy zajmują pierwsze miejsce niezmiennie również wśród prezentów, które respondenci spodziewają się dostać, a wśród prezentów które Polacy kupią bliskim awansowały z miejsca 2. na 1. Co ciekawe, takie same badania obejmujące kilka krajów europejskich, w których Deloitte przeprowadza ankiety wskazują na pierwszym miejscu czekoladki, natomiast kosmetyki są na trzeciej pozycji, za książkami.

Pomysły na prezenty Polacy czerpią najczęściej ze stron internetowych. Tak odpowiedziało 49 proc. respondentów, o 1 punkt procentowy mniej niż w roku ubiegłym i o 4 punkty procentowe mniej niż w 2017 roku. Z opinią rodziny i znajomych liczy się 40 proc. badanych, pomysłów w sklepach stacjonarnych szuka 38 proc. osób, a w portalach społecznościowych 28 proc.

Połowa osób chce zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych, co trzecia osoba wybierze sklep internetowy mający co najmniej jeden punkt stacjonarny, a 28 proc. zrobi zakupy świąteczne w sklepach internetowych bez punktów stacjonarnych.

Aż 74 proc. osób zajrzy do sklepów w Black Friday, ale jedynie 12,3 proc. respondentów wyda wtedy ponad połowę świątecznego budżetu. Święto amerykańskich wyprzedaży, które podbija powoli resztę świata, jest jednak początkiem bożonarodzeniowych zakupów w Polsce. Największa grupa, bo aż 38 proc. respondentów wybierze się po prezenty pomiędzy 1 a 15 grudnia.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony