REKLAMATestowane przez WK

KONSUMENT i TRENDY

 

21 listopada 2022, 13:27wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Mniej osób w tym roku znajdzie pod choinką drogie perfumy, biżuterię czy gry komputerowe. Zastąpią je słodycze, książki czy akcesoria sportowe

Mniej osób w tym roku znajdzie pod choinką drogie perfumy, biżuterię czy gry komputerowe. Zastąpią je słodycze, książki czy akcesoria sportowe (fot. shutterstock)

Niemal połowa Polaków zamierza w tym roku obdarować bliskich skromniejszymi prezentami gwiazdkowymi – wynika z badania międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company. To efekt coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej, która skłania do poszukiwania oszczędności na każdym kroku.

REKLAMATestowane przez WK_Caudalie

Konsumenci w Polsce z coraz większą ostrożnością podchodzą do planowanych wydatków. Powodem są rosnące ceny, strach przed kryzysem gospodarczym oraz obawy o utratę pracy powodują, że

– Z naszej ankiety wynika, że ponad 60 proc. Polaków martwi się wzrostem cen, a większość już ograniczyła swoje wydatki. Widzimy, że ankietowani zamierzają wydać mniej na prezenty gwiazdkowe, jednocześnie zmniejszając ich ilość – mówi Patryk Rudnicki, młodszy partner Bain & Company.

W internetowym badaniu konsumenckim firma doradcza Bain & Company zapytała Polaków o konkretne plany wydatkowe związane z nadchodzącymi świętami. Respondenci wiedzą już dziś, na co wydadzą mniej, a na czym oszczędzać nie będą.

Prawie połowa ankietowanych (45 proc.) planuje kupić w tym roku tańsze prezenty swoim bliskim. Polacy będą szukać podarków w tańszych kategoriach produktowych, częściej wybierając słodycze, książki, akcesoria sportowe lub dając w miejsce upominku karty prezentowe zamiast drogich perfum, biżuterii czy gier komputerowych.

Ponadto około jedna trzecia (36 proc.) zamierza też zmniejszyć liczbę upominków przeznaczonych dla jednej osoby, a także obdarować nimi mniej osób (33 proc.). Polacy planują oszczędzać na prezentach dla osób z dalszej rodziny, przyjaciół i kolegów z pracy, natomiast nie będę oszczędzać na podarkach dla dzieci, partnerów i małżonków.

Jednocześnie Polacy deklarują, że promocyjne wyprzedaże organizowane podczas Black Friday nie będą ich skłaniać do zrobienia większych zakupów gwiazdkowych niż przed rokiem. Jedynie co piąty ankietowany planuje w tym czasie kupić więcej prezentów pod choinkę niż w 2021 roku.

Badanie zachowań konsumenckich Bain & Company zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków na platformie Dynata w październiku 2022 roku.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony