REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

KONSUMENT i TRENDY

TRENDY

 

5 maja 2022, 14:18wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Nielsen IQ przeanalizował zwyczaje zakupowe Ukraińców.

Nielsen IQ przeanalizował zwyczaje zakupowe Ukraińców. (fot. Shutterstock)

Ukraińscy konsumenci są przyzwyczajeni do nowych technologii i zawansowanych doświadczeń zakupowych. Nielsen IQ zaprezentował swoje najnowsze dane dotyczące zachowań i zwyczajów zakupowych ukraińskich nabywców. To rosnąca grupa na polskim rynku, warto poznać ich postawy i nawyki. 

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Ukraińcy są przyzwyczajeni do zaawansowanych doświadczeń zakupowych. Ciekawe wnętrza sklepów, udogodnienia, takie jak uchwyt na kubek przy wózku sklepowym, kasy samoobsługowe, aplikacje typu scan&go są powszechnie dostępne na Ukrainie.

Podobnie jak w Polsce pandemia wymusiła przyśpieszony rozwój obszaru e-commerce na Ukrainie. Obecnie większość Ukraińców robi zakupy FMCG przez internet. Klienci, którzy zaczęli robić zakupy w tym kanale z powodu ograniczeń pandemicznych, nie planują już tego zmieniać. Uważają tę formę dokonywania zakupów za szybką i wygodną, a oprócz tego widzą w tym szansę na oszczędności.

Obszar e-commerce na Ukrainie to nie tylko zakupy, ale mnogość zaawansowanych aplikacji mobilnych, które dobrze się rozwijały jeszcze przed erą covidową. Ogólnie mówiąc, Ukraińcy są zaawansowani w zakupach online i przyzwyczajeni do obcowania z innowacjami technologicznymi.

Podobnie Ukraińcy podchodzą do nowości, aż 25 proc. badanych deklaruje, że naprawdę lubi próbować nowych produktów. To bardzo podobny poziom do tego, jaki prezentują polscy konsumenci. W 2021 roku największe wzrosty sprzedaży odnotowały tam firmy, które wprowadzały nowości do swojej oferty.

Już przed rosyjską inwazją nastroje ukraińskich konsumentów były dość pesymistyczne. Większość obawiała się o swoje finanse i była nastawiona na oszczędności nawet w obszarze podstawowych dóbr FMCG. Ceny rosły w Ukrainie wcześniej niż w Polsce i obywatele postawili na oszczędności oraz tańsze zamienniki produktów. To zmusiło ich do obrania określonej taktyki – 81 proc. ukraińskich klientów to łowcy promocji. Wybierali tańsze produkty i zrezygnowali z lojalności wobec marek.

Duża cześć Ukraińców deklarowała, że zakupi produkt w najbardziej atrakcyjniej cenie. Kanał e-commerce też jest postrzegany jako szansę na tańsze zakupy. Kolejna strategią jest również wybór marek własnych sieci handlowych, których udział w rynku ukraińskim jest mniejszy niż w Polsce, ale rośnie bardzo szybko i dynamicznie.

Poniższy wykres przedstawia też różnice w cenach poszczególnych produktów w kategorii higieny osobistej.


 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony