wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W odpowiedzi na sankcje Rosja przestaje chronić zachodnie patenty.

W odpowiedzi na sankcje Rosja przestaje chronić zachodnie patenty. (fot. Shutterstock)

Przewodniczący Rządu Federacji Rosyjskiej wydał 6 marca dekret, który daje możliwość kopiowania zachodnich produktów i rozwiązań, pozbawiając te podmioty ochrony prawnej na terytorium Rosji. Zgodnie ze znowelizowanym prawem, rosyjskie podmioty nie mogą być pozywane o odszkodowanie, jeśli używają patentów bez zgody ich właściciela.

W stosunku do posiadaczy patentów związanych z obcymi państwami, którzy dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko rosyjskim podmiotom prawnym i osobom fizycznym (w tym, jeśli tacy posiadacze patentów mają obywatelstwo tych państw, ich miejscem rejestracji, miejscem prowadzenia przedsądowej działalności gospodarczej lub miejscem uzyskiwania przez nich przedsądowego zysku z takiej działalności są te państwa), kwota odszkodowania wynosi 0 procent rzeczywistego dochodu osoby, która: skorzystała z prawa do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody uprawnionego z patentu, z produkcji i sprzedaży towarów, wykonywania pracy oraz świadczenia usług, do których produkcji, wykonywania i świadczenia wykorzystano odpowiedni wynalazek, wzór użytkowy lub wzór przemysłowy – czytamy w wydanym dekrecie. 

Amerykanie już dawno spodziewali się takiego kroku ze strony Rosji. Media spekulują, że kolejnym może być po prostu przejmowanie zachodnich znaków towarowych, co umożliwiłoby np. prowadzenie Rosjanom  „własnych” restauracji z logo McDonald's.

Na razie dekret nie dotyczy znaków towarowych, ale może się to szybko zmienić. Wówczas rosyjskie prawo będzie zezwalało na „tworzenie” zachodnich marek i dystrybuowanie ich na terenie Rosji bez zgody ich właścicieli.

Przeczytaj również: Allegro blokuje wystawianie ofert z produktami z Rosji i Białorusi

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony