StoryEditor
Producenci
02.12.2020 00:00

Henryk Orfinger: Prawo gospodarcze w Polsce robi się coraz mniej zrozumiałe i przejrzyste [TYLKO U NAS]

Bycie przedsiębiorcą z 37 letnim stażem i sukcesem to odpowiedzialność. Odpowiedzialność ta oznacza społeczną aktywność, która wykorzystuje wiedzę i doświadczenie. Szczególnie dzisiaj, kiedy gospodarka cierpi z powodu koronawirusa i trudno ocenić, kiedy nastąpi koniec pandemii, a jednocześnie prawo gospodarcze w Polsce robi się coraz mniej zrozumiałe i przejrzyste, każda inicjatywa jest na wagę złota – skomentował swoją nominację i utworzenie rady gospodarczej przy Senacie Henryk Orfinger dla portalu widomoscikosmetyczne.pl.

1 grudnia 2020 r. Henryk Orfinger, współwłaściciel Grupy Dr Irena Eris i przewodniczący Rady Nadzorczej Dr Irena Eris, wraz z dziewięcioma innymi przedsiębiorcami otrzymał od marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nominację do rady gospodarczej. Jej zadaniem będzie eliminowaniu z projektów ustaw szkodliwych dla firm i finansów publicznych zapisów, a także przygotowanie reform gospodarczych.

Czytaj więcej: Henryk Orfinger zasiądzie w radzie gospodarczej przy Senacie

 – Bycie przedsiębiorcą z 37 letnim stażem i sukcesem to odpowiedzialność. Odpowiedzialność ta oznacza społeczną aktywność, która wykorzystuje wiedzę i doświadczenie. Szczególnie dzisiaj, kiedy gospodarka cierpi z powodu koronawirusa i trudno ocenić, kiedy nastąpi koniec pandemii, a jednocześnie prawo gospodarcze w Polsce robi się coraz mniej zrozumiałe i przejrzyste, każda inicjatywa jest na wagę złota – skomentował swoją nominację i utworzenie rady gospodarczej Henryk Orfinger dla portalu widomoscikosmetyczne.pl.

W radzie gospodarczej przy Senacie, obok współtwórcy i współwłaściciela firmy Dr Irena Eris, znaleźli się Zbigniew Jakubas (Multico), Małgorzata Adamkiewicz (Adamed), Arkadiusz Muś (Pres Glass), Adam Kiciński (CD Projekt), Jerzy Krzanowski (Nowy Styl), Bogdan Kaczmarek ( Com40, Big Star), Michał Świerczyński (X-com), a także prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i członek RPP oraz Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Jest to grono osób, które działając przez dziesięciolecia, zbudowały silne marki i potencjał finansowy. I nie jest istotne jakie branże reprezentujemy, bo tu nie chodzi o interesy branżowe. Obszarów, nad którymi można pracować, jest dużo: prawo pracy, szeroko rozumiane podatki, popularna teraz sukcesja, nadregulacje, zatrudnienie obcokrajowców i wiele innych. Te tematy są przecież istotne dla wszystkich branż, nie tylko dla kosmetycznej – ocenił Henryk Orfinger.

Przyznał równocześnie, że praca z osobami powołanymi do rady może być wyzwaniem.

Taki skład rady to olbrzymia szansa, ale też wyzwanie zarówno dla marszałka Tomasza Grodzkiego, jak i przewodniczącego naszego grona Zbigniewa Jakubasa. Przecież to sami ludzie sukcesu. Jak nad nimi zapanować? Ale damy radę, dopiero zaczynamy – zapewnił Henryk Orfinger.

Zaznaczył również, że nominacja od marszałka Senatu, nie była pierwszym zaproszenie od polityka do stworzenia podobnej rady.

Ale za to pierwszym, które się ziściło i zapewniam, że nie polityka jest naszym celem tylko gospodarka – podsumował współwłaściciel Grupy Dr Irena Eris i przewodniczący Rady Nadzorczej Dr Irena Eris.

Zapewnił równocześnie, że jeśli pojawi się jakiś problem szczególnie istotny dla branży kosmetycznej, w którym rada gospodarcza będzie mogła pomóc, to jest do dyspozycji.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.07.2025 14:35
Kosmetyczne imperium Kate Moss upada po niespełna trzech latach działalności
Kosmetyki Cosmoss od Kate Moss zadebiutowały na rynku w 2022 r.Shutterstock

Marka Cosmoss, założona przez supermodelkę Kate Moss, wystartowała we wrześniu 2022 r. z bardzo kameralnym portfolio: łącznie sześć produktów – trzy preparaty do pielęgnacji skóry, dwie mieszanki ziołowych herbat oraz jedną mgiełkę zapachową Sacred Mist. Projekt powstał przy wsparciu przyjaciół Moss: dietetyczki Rose Ferguson i homeopatki Victorii Young, a od początku celował w segment premium.

Ceny należały do najwyższych w swojej kategorii: za pojedynczy kosmetyk do pielęgnacji trzeba było zapłacić do 105 funtów, a za 100-ml flakon Sacred Mist – 120 funtów. Dla porównania, średnia cena kremu do twarzy w brytyjskich drogeriach sieciowych wynosi dziś około 20 funtów, co oznaczało pięcio- lub sześciokrotną różnicę.

Choć początkowe zainteresowanie było spore, sygnały ostrzegawcze pojawiły się już w 2024 r. W ciągu ostatnich kilku tygodni oficjalna strona internetowa marki przestała działać, a użytkownicy zgłaszali trudności z zakupem. Ostatni wpis w mediach społecznościowych został opublikowany 18 tygodni temu, co ograniczyło kontakt z odbiorcami i podkopało wiarygodność brandu.

W czerwcu 2025 r. powołano oficjalnych likwidatorów, a Cosmoss weszła w stan dobrowolnej likwidacji – zaledwie 33 miesiące po premierze. Eksperci wskazują, że marka zderzyła się z wyjątkowo konkurencyjnym rynkiem wellness oraz presją kosztów życia, która ograniczyła popyt na drogie kosmetyki. Z wysoką ceną i wąską dystrybucją trudno było zbudować masową skalę; jedynie zapach Sacred Mist zdołał zgromadzić lojalną, lecz niewielką grupę fanów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.07.2025 13:31
W ich butach walczył Bruce Lee, a teraz – zadebiutują z perfumami
Onitsuka Tiger mat.pras.

Kultowajapońska marka Onitsuka Tiger wprowadzi na rynek jesienią swoją pierwszą kolekcję czterech perfum. Ich twórcą będzie ceniony perfumarz Mark Buxton. Informację podano przy okazji otwarcia nowego, flagowego butiku na paryskich Polach Elizejskich.

Kultowa marka (najbardziej kojarzona z modelem obuwia sportowego, spopularyzowanym przez Bruce’a Lee w “Wejściu smoka”, a później – w wersji zółtej – przez Umę Thurman w “Kill Bill”), prezentuje swoje pierwsze perfumy. Zgodnie z zasadami japońskiego minimalizmu i prostoty, nazwy poszczególnych kompozycji to Onitsuka Tiger One, Two, Three i Four.

Kolekcja ma swoje hasło przewodnie „Wearing Quiet Radiance”. Twórcą kompozycji zapachowych jest ceniony perfumiarz Mark Buxton.

Kreacje Buxtona dla Onitsuka Tiger są opisywane jako „odważne i śmiałe”. Brytyjczyk ma w swoim portfolio blisko 180 kompozycji, wykreowanych dla takich marek jak Burberry, Comme des Garcons, House of Sillage, Le Labo, posiada też własną markę niszową (Mark Buxton).

Cały proces tworzenia zapachów dla Onitsuka Tiger – od doboru składników, ekstrakcję, po mieszanie i butelkowanie – odbywa się wyłącznie w Grasse w Prowansji, znanej w świecie stolicy perfum.

Cztery zapachy Onitsuka Tiger zostaną wprowadzone na rynek jesienią tego roku. Wiadomo, że będą zamknięte w żółtych flakonach, w charakterystycznym dla marki kolorze.

image
Onitsuka Tiger mat.pras.

Także wokół żółtego koloru zaaranżowany został 2-poziomowy butik marki, otwarty na prestiżowych Polach Elizejskich. W sklepie dostępna jest kolekcja fashion Onitsuka Tiger, w tym odzież jeansowa Denivita i obuwie.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. lipiec 2025 10:05