REKLAMAAjona banner główny - 90 dni v3
Projekt skierowany do Sejmu zakłada obowiązek akceptowania gotówki przez sprzedawców w Polsce

Projekt skierowany do Sejmu zakłada obowiązek akceptowania gotówki przez sprzedawców w Polsce (fot. Adobe)

Propozycja zmiany ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych i dodania do niej art. 59ea ust. 1 eliminuje możliwość ograniczania oferty sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej - czytamy w money.pl. Jej celem jest nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności w gotówce.

REKLAMAAplikacje Mobilne (WH Market)_belka w artykułach

Jak informuje portal, taki nowy projekt ustawy dotyczącej usług płatniczych, prezydent skierował do Sejmu. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, którego celem jest wprowadzenie dla klientów możliwości wyboru między płatnością gotówkową bądź bezgotówkową i jednocześnie nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy: "Podstawowym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych".

W praktyce obrotu gospodarczego, każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana do ogółu będzie implikować możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej bądź gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski.

Co to oznacza? Według projektu każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotowce a każdy sprzedawca będzie obowiązany do akceptacji takiej formy zapłaty.

Jednak nakaz akceptacji gotówki nie będzie dotyczył przypadku działalności prowadzonej w sieci, w miejscach bez obecności personelu a także w trakcie imprez masowych. Jednocześnie projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Maj 1 6 miesięcy temu

  Głupota... mam nadzieje ze z moja sprawa która zgłosiłam coś się ruszy.

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony