REKLAMAMiraculum Chopin

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

HANDEL

 

24 sierpnia 2021, 10:12(fot. shutterstock)

Odsprzedając dalej kosmetyki wyprodukowane na zamówienie odbiorcy przez inną firmę można stosować zryczałtowaną 3 proc. stawkę podatku od przychodów ewidencjonowanych – podaje „Rzeczpospolita" w interpretacji prawnej.

REKLAMAStrategia zielona webinar (BelkawArtykułach)

Redakcja „Rzeczpospolitej” opisuje przypadek przedsiębiorczyni, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – produkcję kosmetyków kolorowych. Od stycznia br. rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale nie ma pewności, czy płaci odpowiednią stawkę. 
Kobieta pyta o sytuację, gdy odsprzedaje swojemu odbiorcy produkty wykonane przez inną firmę. W jednym przypadku przekierowuje ona do podwykonawcy zlecenie swojego klienta, który wcześniej określa właściwości danego produktu, jego wygląd i opakowanie. W drugim – odbiorca sam wysyła zamówienie do podwykonawcy, a następnie odbiera za pośrednictwem przedsiębiorczyni. Pyta ona, czy może stosować stawkę 3 proc. ryczałtu. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiada twierdząco, przypominając, że kluczowe tu jest, czy produkty są sprzedawane dalej w stanie nieprzetworzonym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalnością usługową w postaci handlu jest sprzedaż w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów i towarów, w tym takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy definiuje pojęcie „towary handlowe" jako zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.
Jak pisze „Rzeczpospolita”, na tej podstawie dyrektor KIS wydał opinię, że jeśli w wyniku czynności podjętych przez wnioskodawczynię nie dochodzi do zmiany kosmetyków, to mamy do czynienia z działalnością handlową. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy – ryczałt od działalności usługowej w postaci handlu wynosi 3 proc. przychodów.
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony