Magdalena Piwkowska, Trends & Content Development Leader, NielsenIQ

Magdalena Piwkowska, Trends & Content Development Leader, NielsenIQ (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Trend naturalny to obecnie trzy aspekty: naturalne składniki, wyzwolenie ze sztucznych kanonów piękna oraz zainteresowanie ekologią. Ten ostatni, za sprawą firm niszowych, które zaczynają być naśladowane przez dużych producentów, właśnie wchodzi na wyższy poziom – wynika z prezentacji Magdaleny  Piwkowskiej, trends & content development leader, NielsenIQ, która odbyła się podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021.   

– Naturalne kosmetyki wymykają się możliwości obiektywnego pomiaru. Nie ma definicji ich naturalności. Konsumenci, szukając naturalnego kosmetyku, wybierają więc te, z jak najkrótszym składem, ze znanymi sobie dobrymi składnikami lub poprzez eliminację tych uznanych za złe – wyjaśniła Magdalena Piwkowska, trends & content development leader, NielsenIQ, podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021.   

Inny aspekt komunikowania naturalności to opakowania – szklane, z prostą czcionką na etykietach.

– Trend wyszedł od małych firm. Obecnie jest niestety kolejnym elementem greenwashingu – zauważyła Magdalena Piwkowska.

Kolejny aspekt naturalności to wyzwolona natura, czyli taka bez ingerencji człowieka. Pomogła tutaj pandemia, podczas której konsumenci zapragnęli wyzwolić się z narzuconych kanonów piękna. Kobiety mogły odpuścić sobie malowanie na co dzień. Dbanie o siebie zyskało wymiar domowy. Tutaj też coraz bardziej istotnym trendem stała się ciałopozytywność.

Trzecim aspektem naturalności jest ekologia.

Prawie 40 proc. polskich konsumentów interesuje się ekologią i szuka produktów w tym duchu. To już nie jest trend niszowy – zauważyła ekspertka NielsenIQ.

Z badań, które zaprezentowała wynika też, że 54 proc. respondentów twierdząco odpowiedziała na pytanie, czy w ich wyborach zakupowych ma znaczenie wiedza o tym, czy producent lub sieć działają na rzecz zrównoważonego rozwoju.  Równocześnie 29 proc. twierdzi, że nie ma wystarczających informacji na ten temat.

Jednak faktem jest, że wielu producentów wchodzi na wyższy poziom ekologii. Jeszcze do niedawna bycie eko polegało na rezygnowaniu z plastiku. Opakowania były tworzone zgodnie z hasłem: reduce, reuse, recycle.

Kolejny krok, to hasło: pielęgnacja, ochrona, regeneracja. I nie dotyczy to skóry, a środowiska. Firmy neutralizują zużycie dwutlenku węgla podczas produkcji, np. sadząc lasy. Angażują się w sadzenie łąk, czyszczenie rzek – wyjaśniła Magdalena Piwkowska.

Dodała, że kosmetyki naturalne to obecnie konieczność na drogeryjnych pólkach. Ich wprowadzenie się opłaca.

Produkty w trendzie natury są kluczowe dla wszystkich graczy rynku: konsumentów, producentów i retailerów – podsumowała ekspertka NielsenIQ.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: joanna.kielbasa@wg.media

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony