REKLAMAMince Pharma_banner główny_19.10 - 26.10

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Dr Anna Oborska, dyrektor generalna, wiceprezes PSPKD: Zaproponowany projekt ustawy nie służy rozwojowi recyklingu i nie pomoże we wdrażaniu idei gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce.

Dr Anna Oborska, dyrektor generalna, wiceprezes PSPKD: Zaproponowany projekt ustawy nie służy rozwojowi recyklingu i nie pomoże we wdrażaniu idei gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce. (fot.materiały prasowe)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydłużyło do 20 września 2021 termin konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC 81). Coraz częściej pojawia się postulat napisania ustawy ROP na nowo. Projekt zawiera bowiem tak wiele błędnych założeń, że przekształcenie go w drodze konsultacji w dobrej jakości akt prawny wydaje się po prostu niemożliwe – podkreśla Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

REKLAMAWK_wrzesień_belka w artykułach_październik

Wdrożenie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi będzie miało kluczowe znaczenie dla wielu interesariuszy, funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Polsce, jak i realizacji celów środowiskowych wynikających z realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego
i wymagań określonych Europejskim Zielonym Ładem. O wydłużenie terminu konsultacji publicznych i opiniowania ustawy wnioskowało szereg branżowych związków i stowarzyszeń.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) informuje, że przygotowało stanowisko obejmujące uwagi i rekomendacje zgłaszane w imieniu firm kosmetycznych i detergentowych. Podnosi w nim jako zasadniczy fakt, że ustawa w zaproponowanym przez Ministerstwo brzmieniu nie przyczyni się do osiągniecia celów środowiskowych, które powinny być nadrzędnym celem implementacji przepisów dyrektywy unijnej. Jeśli do faktu, że konstruowany system jest nieefektywny dla środowiska, dodamy zagrożenie karami za nieosiąganie przez Polskę celów środowiskowych, zwiększenie podatku od niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych, wzrost kosztów dla firm, a także wzrost cen produktów dla konsumenta, wdrożenie ustawy dotyczącej ROP w obecnym jej kształcie będzie poważnym błędem. Dlatego ważne jest, aby Ministerstwo usiadło do stołu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i otworzyło dyskusję z udziałem ekspertów.

Zaproponowany projekt ustawy nie służy rozwojowi recyklingu i nie pomoże we wdrażaniu idei gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce. Projekt ustawy skupia się na pozyskiwaniu środków od wprowadzających, nie zapewniając przy tym skutecznego mechanizmu selektywnej zbiórki, recyklingu i ponownego użycia przez przemysł odpadów opakowaniowych – mówi dr Anna Oborska, dyrektor generalna, wiceprezes PSPKD.

Jak podkreśla Stowarzyszenie, projekt sprowadza funkcję wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach do roli pasywnych płatników, którzy są zobowiązani do pokrywania kosztów m.in. opłaty opakowaniowej, ale są pozbawieni możliwości wpływu na prowadzoną gospodarkę odpadami opakowaniowymi.

Coraz częściej słyszanym wnioskiem jest postulat napisania ustawy ROP na nowo. Projekt zawiera bowiem tak wiele błędnych założeń, że przekształcenie go w drodze konsultacji w dobrej jakości akt prawny wydaje się po prostu niemożliwe – czytamy w komunikacie PSPKD.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony